Споделена история от Образование

Дилема България- любовта или чужбина-престиж и кариера
Здравейте! Преди не бих се и замислила къде ще уча висше- в някакъв престижен университет във Великобритания- и съответно работя. Но от година и половина си имам приятел, който учи в София същото каквото искам и аз. Той изобщо не иска и да мисли да отиде там, защото тук ще бъде полезен, иска да допринесе за развитието на родината си, а не да пълнел джоба на англичанина, не иска да си зарязва средате, също и няма финансова възможност кой да го издържа. А и за себе си смята, че тук има път за развитие(в единствената свястна лаборатория, която знам- за лазери) въпреки мнението на хората че физика да се учи е по- добре в чужбина. Той ме разубеждава с това, че в чужбина ще бъда много стресирана, хората дискриминирали и ще си никой винаги чужденец и че не си струва заради престиж, пари и елитен университет да се ходи. Каза, че не съм вярвала в нас щом толкова се чудя. Но тук даже не се знае дали ще взимам повеще от 1500лв, в Англкя е доста по добре платено и мога да се реализирам във всякакви направления, не само лазери. Не знам дали аз си представям животът там по-хубав отколкото ще е, изпълнен с нови запознанства, учене, стажове, приятни извънкласни клубове, ако има време за това и спорт. Някакси не го разбира, че исках да поживея в някаква мн по-различна среда на ново интересно място. Той е от малкото мн добри физици останали тук. И аз също като човек с пълен отличен успех и медали от национални и европейски състезания не ми се ще да се отказвам примерно от кандидатстването ми в Оксфорд, за който имам някакви реални шансове. Просто преди смятах, че тук ще съм ограничена, а там всичко ще е страхотно, но истината е някъде посредата. Друго нещо е, че нашите смятат като повечето хора без да са супер запознати само от житейския им опит не искали "да се забия в София" илк пък да "мизерствам". И когато бях решила да си остана тук и им казах.. се огънах от тях, убедиха ме с техните аргументи. Защото и от двете страни има добри аргументи, а само се лутам, зашото не знам кое е по-важното за мен и дали в бъдеще би срещнала толкова истински и страхотрн човек. Трудно е да се направи такава силна връзка, отдала съм се на този човек сигурна съм в него и ме обича с цялото си сърце. Другите ми казват, че ще намеря по-добър и т. н. но в момента не си представям някой толкова да държи на мен, да ме обича въпреки всичките недостатъци и да прави жертви. Може би не съм толкова морална като него сърдеше се, че въм отишла на дискотека и че съм качила някаква кифленска снимка.. която не беше кой знае какво просто имах червило. За него тва нямало смисъл, само разрат, което знам че е така донякъде, но просто ми е забавно. Той вижда в какво развратено общество живеем, изневери, как хората се ядосват за всякакви неща и се стресират, което е безсмислено и е над тези неща. За него съм сигурен, че е сестен и че ще имаме мн хубаво семейство, което е по-важното. И в София си представям страхотен студентски живтл- ще може да заживеем заедно или поне ще си готвим, ще ходим заедно по планини и ще спортуваме и учим. Изобщо не искам да го оставям толкова ми е мил и ми е помагал, не съм водила толкова смислени разговори с друх.. и много бих съжалявала, ако не срещна такъв човек, а той си намери друга.. и накрая да съм нещастна.. или пък ако не го преодолея тва желание за материалното и съжалявам, че дори не съм опитала в някакви мечтани си университети или да не мога да си позволя някакви неща. Плюс това нашите ще бъдат супер разочаровани да остана.. и аз не искам да ме притискат с решението им. Те казват, че тук нямали да ме подкрепят и майка ми се държа гадно само за да не се колебая.. но това не е нормално отношение. Хем виждам от какъв свят съм заобиколена обаче пак не съм над нещата. Не знам как да постъпя да се опълча на нашите и да си живея нормален живот тук или пък ми се къса сърцето да изоставя човекът, когото толкова много обичам. Супер ми е тъжно... изобщо не исках да правя такъв избор.. и понеже нямам вътрешна уверенеост само се лутам от едната крайност в другата като се разубеждавам(като се сещам неща които ме дразнят в него и се убеждавам ще ще си намеря някой по-добъв с повече възможности... ) хем в другата, че щастието ми е по-важно и че тук също мога да имам хубав живот. Не знам какво да направя :(((извинете, ако има грешки, но се чувствам ужасно и не ми се чете отново)

Коментари

1.   Такаааа, първо не знам какъв Оксфорд те чака с този правопис и тази жестока неувереност. Не е допустимо нещата да са чак толкова на кантар, сериозно. Една истинска приказка мога да ти кажа, защото не ми се разтягат локуми: "Любов сметки не плаща". Мисля, че образованието ти е над всичко в момента, защото рано или късно това момче ще изкачи още по-големи върхове и е допустимо да желае по някое време да ги посрещне с други хора, наистина. Според мен така работи животът. Ако теб те бива в тези неща, които описа в историята си - то поеми риска и замини... ако не ти харесва ще се прибереш, но щом имаш възможност - действай. Бъди малко по-уверена в действията си също.
NZ

2.   ТИ не знаеш, какво искаш да правиш, ама искаш да учиш... Това е грешна логика.

3.   И след време ако се разделите много ще съжаляваш, че не си отишла в чужбина. Повярвай ми повече ще съжаляваш за това, отколкото ако не намериш друг мъж като него. А и щом от сега ти се сърди за една снимка от дискотека, представи си по-нататък какво ще става.

4.   Някои жени предпочитат да преследват мъже, а други – своите мечти. Ако не можете да решите кое да изберете, запомнете, че кариерата никога няма да се събуди и да ви каже, че вече не ви обича. “ – Лейди Гага

5.   Приятелят ти е посредствен и е свикнал да става на неговото!!!

6.   Той на колко години е?

7.   Може да не намериш по - добър от него, но със сигурност ще намериш някой добър колкото него!

8.   Колеги-физици сте ми вие, даже може да познавам твоя човек, имал съм работа в лабораторията по лазерна техника към ФзФ. Както и да е.

Абсолютно разбирам приятеля ти, защото е подобен на мен. Имал съм шанса да уча и живея в Германия, родителите ми ме караха, но аз избрах да остана в България. Завърших Инженерна физика, работих известно време в лабораториите из ФзФ, сега съм програмист с доста добра заплата. В България. Харесвам физиката, но по-важно ми беше да изкарвам пари, за да мога да живея в София.

Според мен е добре да останеш тук да учиш и да живеете с твоя човек. Повечето хора, които наистина обичат физиката, са супер свестни и готини. Просто тези науки са като някакво малко кътче от Вселената с един особен тип хора.

Имай предвид, че такава душевност, такава дълбока и искрена връзка ще можеш да изградиш с много малък на брой хора през живота си.

И друго: много колеги-физици от ФзФ непрекъснато имат проекти с чужбина - ЦЕРН, Оксфорд и тн. Много пътуват постоянно. Участвт в joint research и тн.

9.   Това са все коментари на меркантилни жени, които никога не са познали любовта. Момиче избери любовта, кариерата и парите идват в последствие.

10.   Много ви благодаря за коментарите. :) Не смятам, че имам изобщо проблеми с правописът, но има други неща, които ми пречат. Например без повече увереност няма как да ме приемат и да мога да им решавам задачите на интервюто за Оскфорд. Не съм се вкопчила само тамизбрала съм си и други, в които е почти сигурно,че ще ме приемат. И аз мисля, че по-добре да изживея сега болката от раздялата отколкото да се чудя какъв по- хубав живот щях да имам там.
От авторката

11.   Влез и намери същата история на психоложката Ани Владимирова. На по 18 г. се държите, като пенсионери. Отиваш учиш, виждате се и във времето или оставате заедно или всеки поема хора пътя си.

12.   Вашите мислят с клишета - чужбина не е успех, успех са способностите ти, които владееш по цял свят, включително в България.

13.   Твоето желание е да учиш в чужбина. За съжаление, ще трябва да си направиш избора.
Нищо не ти гарантира, че ще останете заедно с това момче, колкото и да се обичате в момента.
Насложил се е един модел, че жената трябва да се съобразява с мъжа, а той с нея-не. И в крайна сметка, тя се лишава от мечти, кариера, пари и т. н. Не познавам някой мъж да е направил това за половинката си.
След това-да ти се правят сцени, че си сложила червило или че дискотеките са разврат, са много големи червени лампи. Това не е морал, е твърде вдървен човек в принципите си. Виждала съм точно такива мъже и буквално тормозеха жените си, уж щото са много морални.

14.   На първо четене разбрах, че с Оксфорд ще се разминеш, а на второ - какво им е на 1500 лв. заплата? За България са достатъчни, особено ако и двамата получавате такъв доход.

15.   Ти вече си избрала, просто не искаш нищо да загубиш! Имате различен светоглед с момчето ти и по-добре го остави, защото съвместния живот не всякога върви гладко и при всеки удобен случай ще му напомняш и ще го обвиняваш за жертвите, които си направила за него. Той е свестен, съвестен, морален и държи на Родината си, както сама казваш, така че по-добре да си намери момиче със същите приоритети!

16.   Не знам как ще те приемат в Оксфорд с такъв правопис - просто няма как да стане. Казвам ти го сериозно. Нямай очаквания за подобен елитен университет с такива грешки.... Проблемите ти ще се решат сами - няма да те приемат, приеми го.

17.   Към номер 8. Исках да те питам, ако в областта на физиката и в лабораторията плащаха достатъчно защо избра да работиш програмирането. Казваш, че харесваш физиката, но да изкарваш пари ти е по-важно.
Към номер 6. На 20 е.

18.   Ето ти и една мъжка гледна точка. Нека бъдем реалисти - аз също съм романтик до смърт, но е факт, че сигурно по-малко от 10% от хората остават с гимназиалната си любов или първия партньор цял живот, а от тези, които го правят - не всички са щастливи. И любовта се среща повече от веднъж в живота. Важното освен тази любов да я има обаче е да има общи цели, интереси, теми. Аз усещам от историята как вие доста се различавате. На 25 си мислех, че ще се оженя за момичето, с което бях, тя ми беше първата в много отношения. Но почти 18 години по-късно, аз преминах през 5 сериозни връзки, опознах много нови хора, а въпросното момиче остана в миналото. Сега съм щастливо женен, късно предприех тази стъпка, но за правилната жена в правилния момент. Това е, защото винаги избирах мечтите си и не съжалих! Аз исках да живея тук, но не в малкия роден град, а в столицата, защото там щях да се развивам, така исках. И го направих. Ти искаш в чужбина - направи го! Отплеснах се, за да ти дам пример. Независимо мъж или жена, хората винаги трябва да следваме мечтите си, дори тези, които звучат невъзможни, защото живеем един живот (не е сигурно за друг), а правилен партньор винаги можеш да намериш. Преди всичко сме индивидуални личности!

Julian

19.   От номер 6: А той учи ли?

20.   Ти си във възраст, в която ученето ти е на първо място. Едва на 18 си. А пък и с момчето имате различни виждания за живота. Струва ми се, че повече ти се иска да учиш в чужбина, така че направи това, което иска сърцето ти..

Успех!

21.   от 8 до 17: Както написах да изкарвам пари ми е по-важно, защото живея под наем, а тогава и сестра ми дойде в София и нашите нямаха възможност да ѝ плащат образованието. Не е тайна, че научната работа в България не е добре платена, освен ако не участваш в международни проекти.

22.   Чужбина със сигурност.

23.   "Не смятам, че имам изобщо проблем с правописът"
Още в самото изречение, в което казваш, че нямаш проблем с правописА, налице е такъв

24.   Хайде, хайде, това е граматическа грешка, а не правописна. Пак дразни де, не мога да разбера толкова ли е трудно хората да се научат кога се слага пълен и кога кратък член. Но не е правописна грешка.

25.   До номер 23. Правописът не е нещо, което не може да се оправи. Не е като да не ги знам правилата, но това с пълния член трябва да си го проверявам дали е допълнение и го бъркам понякога, ако не проверявам :) Мерси все пак, ще внимавам повече с правописа.

27.   Повярвай, ще съжаляваш МНОГО ако не избереш себе си пред връзката. Дори нямаш опита да прецениш. Твоя приятел нямаше да те убеждава, а да ти каже, , че ти решаваш. Човек, който те обича ще те пусне и надъхва да следваш мечтите си! Той преследва своите желания, но те убеждава да се ограничаваш???
Да не говорим колко е ограничено да смяташ, че ходенето на дискотека е разврат.
Много си млада и знай, че вашите пътища така или иначе ще се разделят. Следвай амбициите си!!!
ПС. Съмнявам се, че на някого ще му пука за българския й правопис в Оксфорд.