Споделена история от Образование

В кои български университети се предлагат тези или подобни специалности?
Здравейте на всички! Много се надявам да ми помогнете, защото съм объркана и не мога да намеря точна информация. Да започна с това, че искам да се занимавам с уеб дизайн (ux, ui, front end, web development, както искате го разбирайте, но не бъркайте с програмиране, защото е съвсем различно и не това е желанието ми). Графичният дизайн също много ми харесва, но не мога да рисувам добре, даже хич и затова отпада. Иначе мога да ретушвам като за начинаещ и смятам, че бих се справила с програми като фотошоп, стига да практикувам често. Та най-общо - искам да се занимавам с уеб дизайн, да са включени донякъде фотография и графичен дизайн (двете страшно много ми харесват, имам креативни идеи, просто ме е страх, че няма да се справя, тъй като не мога да рисувам както хората с такъв талант), искам да правя облика на сайтове, списания и т. н.

Потърсих в интернет, но не намерих информация, която да ми предостави отговор, а именно къде мога да уча уеб дизайн? Видях, че в НБУ има магистърска специалност за уеб дизайн, а бакалавърска за графичен, но както казах това вече отпада. В СУ също има специалност графичен дизайн, но я изключвам и нея, във ФМИ се учи за програмист - не е за мен, в ТУ мисля че е същото (програмиране), макар че пише, че имат магистърска програма за уеб или графичен дизайн, не обърнах много внимание. Остава единствено SoftUni или Телерик, които ги разбирам един вид като курсове, а не като висше образование. Отделно много фирми, търсещи уеб дизайнери не изискват някакво образование в сферата, а предимно опит и затова си помислих, че е възможно човек да се е обучавал сам с помагала и учебници или да е изкарал някакви курсове, но въпреки това да има умения и възможности за развитие. Също така искам да попитам според вас коя специалност в българските университети се доближава до уеб дизайна или коя би спомогнала в това да бъдеш уеб дизайнер. Твърдо съм решена да уча в България и смятам, че ако няма такава специалност в нашите университети, ще изкарам някакви курсове.

Моля да споделите мнение по темата, защото е много важно за мен. Благодаря за отделеното внимание.

Коментари

1.   Ок, ще ти помогна, но нека ти кажа за някой неща:

Реалността в 2018-а е, че всеки иска full stack разрабочици, което ще рече, че ще трябва да разбираш поне малко от програмиране. Вече, под web development, разбираме хора, които могат да преведът даден модел в бизнес логика, да го качат на сървър с база от данни и да направят front end-а.
А дори и да намериш начин, да стоиш само във Front-а, ще трябва да знаеш една или повече библиоткеки и фреймуркове от рода на React.js, Angular и Vue.js - все неща, които изискват добро познание на JavaScript. JS се промени много сериозно в последните 10 години и е най-търсения програмен език на планетата. Дори и да си само в UX-a, пак ще ти се налага, да правиш прототипи и да ги тестваш.
Истенският въпрос не е, дали ще трябва да учиш програмиране или не, а "Колко програмиране, ще трябва, да науча ?".

Курсове или "висше" е все тая, стига да получиш нужните знания и да започнеш стаж/работа. Само 9 месеца, след като си започнала работа, никой няма да се интересува, от това, къде си учила, а какво можеш и си направила.

И последно - да, самоубочението е възможно. Истината е, че образованието ще ти е 20% в училище и 80% сама. Ако имаш възможността, да посещаваш университет или академия, то няма причина, да не го направиш, освен, ако още не си в гимназията и имаш много свободно време.

2.   Не си губи времето и парите в университети като СУ или ТУ.
По-добре СофтУни или частни курсове. Самообучението е задължително.

3.   Никъде ли не се изучава уеб дизайн? Няма ли го като специалност поне в някой университет? За да стана web developper само уроци и самоподготовка ли ми трябват? Наистина искам да се занимавам с разработката на сайтове, но не знам къде мога да уча за това. А ако става само с уроци какво висше мога да запиша да ми бъде като допълнение?