Споделена история от Образование

Стопанска академия?
Здравейте! Мисля да кандидатствам в Свищов, но отзивите са различни и ме объркват допълнително. Има ли тук някой, който да е завършил там или да учи в момента? Струва ли си, има ли реализация след това? Моля за обективно мнение, защото вече допуснах грешка с един университет и не искам да се повтаря отново. Обучението на ниво ли е или се кара през просото? Предполагам, че някои ще кажат, че зависи от човека, но наистина искам да знам дали си струва кандидатстването там.

Коментари

1.   Здрасти.
Аз завърших там бакалвър "Стопанско управление" 2015г. и магистър "Екомениджмънт" 2016г. Понеже през целия си съзнателен живот не знаех с какво искам да се занимавам, кандидатстването ми в Свищов беше заради нашите, защото искаха да уча висше и заради най-добрата ми приятелка, която записа в катедра "Финанси".

Бакалавъра първи курс го завърших с четворка, защото още бях заек и тепърва навлизах в студентския живот. :)
По нататък дръпнах и 4 курс, вече бях близо до 5. 50.

Честно казано, лично аз, бях от най-сериозните в групата ми и ходех редовно на всички лекции и упражнения първите 2 години от бакалавъра. Постепенно, започнах да отсъствам чат-пат, но не като колегите ми, които се явяваха само за текущ изпит или контролно.
Към днешна дата, много от тези мои колеги тип "развей прах" ги гледам в социалната мрежа, че са си намерили работа и са се реализирали. При мен нещата за сега са малко по-трудни, но явно си е до човек, а дипломата от Академията НЕ ти гарантира реализация. (пиша от опит)

Относно бакалавъра, мога да кажа че не съжалявам. Имало е гадни предмети и преподаватели, които не са ми били от любимите, но то във всеки университет ги има.
От друга страна срещнах и преподаватели, които ми бяха вдъхновение и пример, такива за които образованието на студентите не се изчерпва само с преподадената лекция и направения тест.
В крайна сметка завършихме всички, дори и тези, които идваха само за изпити.

Приятелката ми, за която споменах по-горе, сега е докторант в Академията и се справя добре. Тя по принцип е по-упорита и като цяло съм останала с впечатление че "Финансите" ги товарят много.
Зависи ти каква специалност ще кандидатстваш.
Мога да обобщя, че Академията и преподавателите там ми дадоха много хубави спомени, защото в края на краищата, само това остава, заедно със знанията :)
Надявам се съм била полезна

Ж, 25

2.   Какво значи "кандидатстване" след като единственият начин да не влезеш там е ако не подадеш документи. Струва си единствено ако имаш някакви връзки и ти трябва само висше икономическо образование, за да те уредят на някъде на добра позиция. Ако просто ти трябва диплома избери университет с най-ниска такса, за предпочитане задочно. При редовното и без това половината преподаватели не си взимат часовете. Ако искаш нещо да научиш - стягай куфара за София. УНСС може не е идеално, но ако ти се учи имаш шанс.