Споделена история от Образование

Искам да запиша Скандинавистика
Здравейте, от заглавието рабирате, че искам да изучавам скандинавистика, но имам много въпроси и се надявам някой от вас да могат да ми отговорят.

Учила съм 2 години в Норвегия. Езика съм го позабравила, но това за мен не е проблем, ще си го припомня. Въпросът ми е следния

Прибиваването ми в Норвегия ще допринесе ли с нещо за кандидатстването ми в университета с тази специялност?

До колкото разбрах от високо силните писания в Университета ( Св. Климент Охридски) трябва да държа изпит по Английски език за кандидатстването ми. Това задължава ли ме да взема като втора матура английския език? мога ли да държа друг изпит?

В сайта пише ще ще изучавам 3 езика: Норвежки (за мен е главен) немски език и още един скандинавски език (шведски или датски)
До каква степен ще изучавам тези езици? Само езикът ли ще уча или и културата и т. н?

По възможност някой който е учил тази специялност може да разкаже с какво точно се занимава в момента и какво е изучавал.... Няма да откажа и съвети :) Благодаря ви предварително

Ж17

Коментари

1.   Момиче, какво мислиш да правиш с живота си?

2.   На номер 1 ще кажа, че ако човек е кадърен, успее да си създаде връзки и има малко късмет, може да има съвсем добър живот, завършвайки Скандинавистика или каквото и да е друго нещо. Не е от такова значение какво учиш, а как ще използваш личните си качества и дали изобщо имаш такива. Аз също завърших филология, не работа по специалността си, но мои колеги моментално се изнесоха в чужбина и хич не се оплакват.

Иначе по темата: За момиче в Скандинавистика ще ти е много трудно да влезеш. Тъй като е желана специалност, а местата са съвсем малко, ти трябва поне 5. 70 на приемния и шестици по всичко останало. Не знам дали е удачно да се кандидатсва с матура, тъй като тя не е с такава тежест, колкото приемният изпит. Както споменах, има много желаещи и катедрата гледа да вземе най-добрите, а не всеки, минал матурата. Пребивавенто ти в Норвегия не е от значение. За всички критериите са еднакви - максимално високи оценки. Ще учиш здраво езици, история, фолклор, литература, а и много синтаксис, фонетика и прочее скучни работи.
Хубава специалност е, преподавателите са готини и има предимно метъли. Съветът ми е да залягаш над английския.

3.   Здравей, аз самата съм студентка (друга специалност), но ще ти кажа как стоят нещата според мен. Това, че владееш норвежки със сигурност е голям плюс.
Не знам защо, но трябва да се логнеш в сайта, за да имаш достъп до учебния план. На сайта на други университети в чужбина виждам, че се изучава интензивно освен езика, също така и скандинавската литература и култура. Предполагам, че СУ се придържа към този план. Логично е, ако се изучаваше само езика, специалността да се казва например Норвежка Филология. Относно матурите, не мога да ти дам съвет, но така или иначе те съветвам да зададеш всичките си въпроси в самия университет, от там ще получиш ясен отговор. Не се доверявай на когото и да е друго, който не е запознат с темата.

До номер едно: Престанете с тези тъпи, ненужни коментари. Какво ще прави, тя си знае. Оставете хората да учат това, което на тях им харесва. Глупаво е да карате всички да влязат в определен калъп - трябва да учиш това и това, да работиш като Х, да имаш У деца и т. н. Просто спрете.

4.   Номер едно- ако нямаш компетентен съвет съвет да дадеш насока на момичето от житейски опит не се пъни да отговаряш, че чак пък с неуместен въпрос.

5.   От авторката: до номер 3:
Опитах се няколко пъти за се свържа с университета, но така и не ми дигнаха и на 2-та телефона.

До номер 1:
Скандинавистиката ми отваря много врати :) обичам езиците

6.   Би ли споменала някои от отворените врати, моля?

7.   От авторката към номер 6:

Изучават се перфектно 3 езика! Норвежки, немски и шведски. Езикът никога не е в повече :) може да се разботи като преводач, учител, представител на компания... доста са нещата. Пък и защо да не уча нещо което харесвам

8.   6 - Имам проиятели, котио работят като "заклети" преводачи в Дания и таксуват по 300 крони, или около 72-3 лева на час. Освен това, същите могат да работят в маркетинг и ПР компании, където заплащането е еквивалентно, но бонусите при успешни кампании са невероятни. Освен това, имаш много по-големи шансове да опознаеш чуждата култура. Разбира се, за накои хора е важно, само и единствен, да се правят "кинти" и да се носят нови дрехи и обувки. Ако си от тях, то е невъзможно да ти обесня, каквото и да е.

Би ли спрял да се правиш на интересен, задоволявайки коплекса си за маловажност?