Споделена история от Образование

Гарантират ли парите и доброто образование успех?
Здравейте! Благодаря предварително на всеки, който ще прочете темата ми. Пиша ви относно нещо, над което разсъждавам от известно време насам. Става въпрос за посоката, в която ще продължа да се развивам оттук нататък. Скоро завършвам висше образование - специалност, която сам избрах и ме влече изключително много. Послушах сърцето си и не мислех какви са реалните възможности за реализация след дипломирането. Към днешно време осъзнавам, че те са нищожни. Следователно, обмислям вариант за продължаване на образованието си в съвсем различна посока. И тук идва истинският ми въпрос/проблем. Семейството ми винаги е разполагало с много пари, почти всички ръководят собствен бизнес, имат престижни професии и са много интелигентни и умни хора. Напоследък, обаче, осъзнавам как докато едните се развиват и градят, има една част от тях, които никога, ама никога в живота си не са стъпвали на работа, тъй като имат спокойствието, че разполагаме с толкова, че да не се налага да работят през целия си живот... И това, честно казано, ме отвращава, защото наблюдавам как тези хора не правят абсолютно нищо с живота си, освен да харчат чужди пари. И в този ред на мисли, често започнах да изпитвам страх от евентуален провал, понеже успешните хора от семейството ми са модел за подражание за мен и винаги съм мечтал да стигна поне тяхното ниво. В същото време, осъзнавам и колко съм се отпуснал напоследък и колко лесно се върви по сигурния път без да се полагат никакви усилия. Докато се лутам, все още мислейки си, че съм тийнейджър, неусетно станах на 26 години. Имам желание да продължа обучението си в престижен частен университет в чужбина - става въпрос за туризъм, и по-конкретно за Хотел Мениджмънт, понеже реално това ме влече (освен специалността, която завършвам скоро). Често обаче разсъждавам над обещанията за реализация, които този и други престижни университети по света дават срещу непосилните за много хора такси за обучение. Освен това се чудя дали фактът, че мога да си позволя да се обучавам в най-престижните университети в света, реално ще ми донесе нещо? Дали да правя това, което ме влече, или нещо, което все пак ми е приятно, но не е съвсем моето нещо, за да си гарантирам успех? Гаранция ли са парите за успешното развитие на бизнес след време (придружени с много усилия и труд, разбира се)? Стигнах до такова положение, че бих предпочел да уча и да се занимавам с нещо, което не е най-любимото ми, но което да ми гарантира свобода и възможност да правя каквото си поискам и най-вече да пътувам, понеже така съм свикнал. И не, не считам, че съм чак такъв лигльо, нито показвам на някого с какво разполагам, нито имам желание хората да знаят за това, както и по нищо не си личи. Просто това е животът, с който съм свикнал и проблемът при мен е, че искам да продължа да живея така, но да го правя сам, да съм успешен и да не харча цял живот плода на нечий чужд труд, въпреки че имам тази възможност. С няколко думи - искам да бъда самостоятелен и ви моля за съветите ви - в каква насока бих могъл да се обучавам и един вид да си гарантирам успех, при положение, че мога да отделя нужните средства за това? Благодаря ви отново.
Хубав и успешен ден на всички!

Г.

Коментари

1.   Първо - "И това, честно казано, ме отвращава, защото наблюдавам как тези хора не правят абсолютно нищо с живота си, освен да харчат чужди пари. "
Това е завист. Остави я на една страна, че е нещо лошо.

Второ "Просто това е животът, с който съм свикнал и проблемът при мен е, че искам да продължа да живея така, но да го правя сам, да съм успешен и да не харча цял живот плода на нечий чужд труд, въпреки че имам тази възможност. "

Споко, с това ниво на автоматизация, тея дето вършат тежък труд, ще приключат мнгоо скоро.

А по темата - Образованието в елитен университет ти дава връзки и усет за света около теб. Чистите механични знаия, които научаваш във всеки университет, не са нищо специално. Все пак, всичко е записно на книги, и с много зор, всеки би могъл да го научи. Елитните университети привличат амбциозни хора. Едни с амбиция за богатство, други преследващи мечти, свързани с наука, изкувстов и себереализация. Професорите ти също са от друга закваска. Просот ще се срещнеш с успешните хора и това ще те промени.
Хората, които не "работят" стават успешни, защото отделят повече време в мислене, учене и проучване, като избират най-добрите и доходоносни решения. Някой, който мята по 40 часа бургери на седмици, ще му е много трудно, да мисли, как да прилага знанията от уиверситета, с който едвам насмогва, защото е преуморен и няма време. Не жали общите работници, защото са имали прекалено мнгоо време и информация, но пак са се оставили в калта.

2.   Скъпото образование гарантира единствено прахосани пари. Познавам хора учили в престижни западни университети, в международни MBA програми, познавам човек учил туризъм в скъпо швейцарско училище. Не са станали нито по-умни, нито по-успешни от скъпото си образование, дори контактите, които са завързали (единствената реална полза срещу парите), не са им послужили кой знае колко. Образованието навсякъде по света е структурирано по-долу горе един и същ, глупав начин. Има разлики в качеството, естествено, но не са кой знае какви. Най-доброто и най-рентабилното образование е практиката и самообучението.