Споделена история от Образование

Как да мотивирам 16 годишна да учи?
Здравейте, някой от вас успял ли е да накара тинейджър да учи повече? Имате ли някакви методи, или книги, посещавали ли сте някакъв вид терапия? Родителите ми ме помолиха да поговоря и да "мотивирам" сестра си да учи повече. Работа е там, че тя винаги е била отлична във всичко училище, рисуване, пеене, плуване. Беше организирана и успяваш да прави всичко това. До гимназията. Влезе в езикова гимназия, там подготвителната година е голям гърч, имаше ден с 9 часа немски. Спря всички странични дейности, за да има време да учи, стана малко затворена, малко нацупена. Успеха и беше среден. Но тази година вече е с нормална програма и предмети, а тя изобщо не сяда да учи. По цял ден е навън. Имаше план да учи в Мюнхен, беше проучила всичко, пишеше си със студенти там. Направо не знам къде отиде това момиче? ! Притеснявам се, че ако в близката година не се стегне мечтата и ще стане недостижима. А е много готино хлапе и е страшно умна. Аз самата не мога да и бъда никакъв пример, защото прекъсвах 3 пъти висшето си и накрая си направих малък бизнес. Не живеем заедно и не се виждаме често, а много искам да и помогна някак си. Не знам как да и втълпя, че образованието е страшно важно, особено за една жена. При мен никакви приказки не помогнаха... Всички мнения са ми полезни и на родители и на ученици! Благодаря

Коментари

1.   Напротив, точно ти можеш да и бъдеш пример, че без умрялото висше си успяла да си направиш собствен бизнес. В днешно време само лентяите влизат да учат висше, защото искат още 5 години да бъдат на хранилката на мама и тате.

2.   Мюнхен в никакъв случай, този арабски град не става вече. Лично мнение. Иначе ако сама не поиска, няма да се върне към ученето.

3.   А защо трябва да я караш да учи? Сигурен съм, че както е предценила за правилно е правилно. Това, че си по възрастна от нея не прави предценката ти по-права. Остави я да си живее, ако се наложи да учи ще учи..

4.   Умна е и знае, че от училището файда няма.
Отделно е спряла да прави всичко, което обича, за да изкарва оценки. Мотивацията да се развива е отишла на кино.
Хвърлете топката в нея - Какво искаш да правиш? Как би успяла да го постигнеш? Как ще го съчетаваш, за да ср справиш? Какво ти е нужно, за да започнеш.
Какви компромиси можеш да допуснеш? Какво бихме се съгласили ние?

Вие не сте важни. Тя е важната! И ако родителите ти го знаеха може би нямаше да те карат ти да правиш каквото и да е. Щяха да ЧУЯТ детето си.

5.   Защо се месите. Нека сама са осъзнае. Ти си пример за това. Можеше да нямаш бизнес и да работиш за 500 лв. някъде, но с висше. Насила не става.

6.   Аз мисля, че ти си най- добрият пример с това, което не си постигнал/ постигнала с цената на образованието си.
Покажи й всичко, което не е постигнато заради това, че нямаш образованието, например. Щом ти го оценяваш й покажи, защото го правиш. Какво ти е липсва, не ти е достигнало.
Младите хора и най- вече момичетата трябва да проумеят, че лесните пари и парите изкарани по гръб струват прекалено скъпо.

7.   Аз също идвам от езикова гимназия и от собствен опит мога ти кажа, че горе долу нещата при тийнейджърите все се движат по следния план:
- 8ми клас - мотивираност, желание за учене, добри оценки, отговорност и дисциплинираност
- 9ти клас - лека апатия към учебния процес и семейството, желание за множество странични дейности - излизания, гаджета, първи разочарования - любовни и лични, нови и изгубени приятелства, изобщо един емоционален хаос...
- 10-ти клас - пълно отпускане - ниски оценки в училище, отчуждаване от родителите, бунтарство
- 11-ти клас - период, в който лека-полека работите започват да влизат в нормалните рамки - по-добри оценки, по-добра организация на времето, по-висока отговорност
-12-ти клас - пълна бойна готовност, целеустременост, мотивация.

Разбирам тревогата ти, но повечето младежи минават по този път. От само себе си нещата ще се оправят. Тийнейджърите са толкова чувствителни на всичко в обкръжаващия ги свят, те не мислят като деца, но не мислят и като възрастни. Към сестра ти трябва да подхождате преди всичко с търпение и разбиране.
Нужно е обаче да не изтървете границата, възлагайте и задачи, които са и по силите - например да чисти стаята си или един ден в седмицата да приготвя вечерята, мотивирайте я да учи, обещавайки и компенсация (например лятна екскурзия до където пожелае или някаква техника, ако това я интересува). Знам, че много хора ще скочат срещу такова "подкупване", ала за мен това е правилият начин да се държи един човек мотивиран в дългосрочен план - та колко от нас, например, биха започнали работа за 400лв, ако работодателят не е обещал повишение на заплатата след изпитателния срок, да кажем... Съвсем условно говоря...
Успех и пиши след време как са се развили нещата!

8.   Нищо не можеш да направиш. Един човек като не иска, не иска! Човек се променя като по-малка учила е, сега акъла и е другаде. Най-вероятно се занимава с някое момче. Сега той и е на първо място и ученето някъде назад остана. Да изкарва 3, 4, 5 толкова стига колкото да минава. Образованието е много важно, но човека ако не иска заеби...

- От бивша ученичка! ; )

9.   Здравейте,

Моето мнение е, че мотивацията идва отвътре.
И освен това всеки си има периоди на пикове и падове. Една слаба година далеч не е толкова фатална - и на мен девети клас ми беше омотан, но гимназия завърших с отличие и като първенец на випуска.

Проверете дали в училището всичко е наред - училищната среда може да мотивира или демотивира страхотно, изпитвал съм го на гърба си.

Можете да поговорите по въпроса с какво иска да се занимава - това е далеч по-първостепенен въпрос. Когато човек знае какво - от там му идва мотивацията да се изгражда в тази насока, докато ако идеята е само да се отиде в Мюнхен - то това оставя въпросът за самата насока на учебните занимания крайно неопределен - и от там - липса на мотивация за нещо конкретно.

На първо четене за това се сещам.

Желая успех.

10.   Поредния закостенял родител комунист...

11.   Номер 1, нямаш представа колко си прав/а. Аз лично се припознах в коментара ти, даже ще ти споделя нещо, но да знаеш, че ако не бях анонимна, нямаше да посмея. Ето я и мръсната ми тайна: аз си избрах да уча медицина, за да съм не 5, а поне 10 години на хранилка. Родителите ми не подозират, но виж, ти си прозорлив/а. Те си мислят, че търча да работя по болниците, за да се финансирам донякъде и сама, но аз всъщност там си изкарвам парички за дискотеки. Обаче сега като ти прочетох коментара, изведнъж се видях отстрани. Срамувам се от себе си!! Така е, аз съм един лентяй, една пиявица! След като си поплаках малко, седнах да ти благодаря, че ми отвори очите. Вече се реших - не мога да поправя каквото е било, но мога да се погрижа бъдещето да е по-добро. Прекъсвам, то така или иначе смисъл от висше няма, и си отварям един кабинет. Ей така, сама, защото ми е писнало от системата, която създава лентяи и нескопосаници. Теб безплатно ще те лекувам, защото съм ти задължена, но само ми обещай да не ми казваш, че съм била некадърен лекар.
П. с. : Стига сте насърчавали НЕученето на пуберите, че масовата неграмотност е стряскаща.
А, да, и още нещо: не всички искаме да "правим бизнес", нито пише, че дъщерята това иска. Някои всъщност си избираме професии, за които дори такива като теб се надяват да имаме диплома :)

12.   Остави я да прави каквото иска като стане 11 - 12 клас ако все още има намерение да следва било то в у нас или в чужбина сама ще се стегне, защото за кандидатстване в университет ще и е необходим по - висок успех. С някои хора от класа ми така стана до 10 клас го раздаваха по - лежерно и накрая се стегнаха. Примери : Две мои съученички близначки до към 10 клас успехът им се въртеше около 5 и изведнъж в 11 и 12 клас започнаха да се стараят повече и завършваха срока с 5. 50. Друга моя съученичка, която го раздаваше доста несериозно в университета беше станала примерна студентка. Така, че няма нищо невъзможно не притискайте момичето тя сама ще се осъзнае когато му дойде времето. ж. 24

13.   Не можеш да я мотивираш. Ако самата тя не иска нищо не може да я накара. Свидетел съм на това в какво се превърнаха приятели и познати, които следваха на мама и тате емоциите, егото и злобата и мечтите. Като оставиха свойте мечти.

Оставете децата да следват мечтите си :).

14.   Ако тя не се мотивира сама, няма как да стане смятам и аз. И племенникът ми е същият, на 17 и половина вече, в 11 клас, но освен таблета и гаджето нищо не го интересува, има беден речник и буквално нищо не знае. Но, въпреки че сестра ми говори с него и той самият вижда, че баща му тройкаджия е стигнал до шофьор на автобус и че аз поддържам добър стандарт на живот благодарение на това, че съм учил здраво и сега съм лекар, просто не му пука, само вдига рамене и казва, че не е решил още какво иска да прави. Така че номер 13 звучи много романтично с това оставете децата да следват мечтите си, но проблемът е, че има много завършващи, които нямат мечти. Само искат да лежат, да не правят нищо и да получават пари. Иначе с претенции, на 20/25, че и 30 години живеят с мама и тате, нямат нито образование, нито умения или чужди езици, но смело казват, че за 500 лв. нямало да работят. И дори обвиняват държавата, че им била виновна. Ето това е проблемът!

15.   За съжаление няма как да и въздействаш. На 16 е и е достатъчно голяма сама да взима решенията, но и да си понесе последиците от тях. Май всеки, който е бил свръх амбициозен в училище в даден момент стига до такъв момент, просто му писва и зарязва всичко. Хубавото е, че в 90% от случаите след една такава "слаба" година се стягаш и после всичко си идва на мястото. Лошо е, да се отпуснеш последната година, но тъй като случаят не е такъв, убедена съм, че сестра ти ще се мотивира и ще си завърши с хубава диплома. Просто понякога напрежението ти идва в повече и имаш нужда малко да разпуснеш. Най-вероятно точно това се е случило с нея. След силното начало се е почувствала уморена от цялото това пренапрягане. Спокойно, нищо не е загубено, но тя сама трябва да реши да се върне в ритъм. С "дуднене" нищо няма да постигнете.

16.   Тук изглежда, че ученето не е най-големият проблем. Според описанието, което си дала, сестра ти ми изглежда леко депресивна. Може би е по-добре да говориш с нея за чувствата и през последните месеци/години. Без да я притискаш да прави каквото и да било, така само ще се затвори още повече. Ако тя е отворена към това, дори може да и запишеш час при терапевт. За съжаление всичко, което правят учителите от българските гимназии, е да ти смъкнат ентусиазма от ученето (чрез тормоз). Аз минах на СФО, но от това само някои хора имат нужда, повечето могат да се справят и в стандартанта форма на обучение, но трябва да имат подкрепа! Ако сега положението е зле, може да ескалира в непонусимо - да стане суицидна. Тогава най-малкия проблем ще ви бъдат оценките в тъпата гимназия. Могат да се нулират години, да се взимат матури безбройно много пъти, живот обаче... свърши ли - свършва