Споделена история от Образование

Относно специалността Медицина
Здравейте! Ще кандидатствам медицина в няколко университета. Започнах да се подготвям, но ми липсват няколко учебника. Ще ги поръчвам, но не знам на кое издателство, особено химията. В сайтовете на университетите са дадени по няколко учебника от няколко издателства. Не знам кои точно да поръчам, не мисля, че ще са всички, защото ще излязат доста скъпо. Чудя се дали да поръчам и тези за профилирана подготовка. Ако сте запознати, бих се радвала да споделите кои учебници според вас са най-разбираеми.

Също така не знам какви сборници да поръчам. Знам, че има някакви "Всичко за КСК", но има и други. Въобще, пълна каша. XD Ще съм много благодарна, ако споделите.

Коментари

1.   Зависи от университета! На издателство "Булвест" учебниците са добри!

2.   Зависи в кои университети мислиш да кандидатстваш, защото всеки университет си има собствени изисквания.
СУ обяви нулева година за медицина, така че предполагам ще се насочиш към Медицинска академия, ако кандидатстваш тази година. За СУ не мога да ти кажа, аз кандидатствах само в МУ- София, та само за там мога да ти кажа повече.

Темите по биология за МУ са тези от учебниците на издателство "Булвест 2000" (8-ми клас с корицата на Витрувианския човек, 9-ти с пиленцето и 10-ти с овцата и хромозомите, хах). Чух, че конспекта вече е доста по-малък от миналата година, така че задачата ви е облекчена значително.

По химия е хубаво да ходиш на частни уроци, защото има специфични особености, които е необходимо да знаеш при решаването на задачите. Иначе отново чух, че за изпита в МУ са махнали темите по химия и са останали само задачите. Блазе ви, на мен ми се налагаше да чета темите по химия дори и в тоалетната, за да мога да съм конкурентноспособна. Ако наистина са махнали темите, то по-специален учебник не ти е необходим. Добра работа ще ти свършат "Учебник за кандидат-студенти по медицина, стоматология и фармация: Органична химия/Неорганична химия" на Мариан Николов и колектив. Аз лично ползвах и "Теми по органична/неорганична химия за ученици и кандидат-студенти" на Ганка Робова и Лилия Величкова, но да ти кажа разликата между двата вида учебници не е много голяма.

Като за много неща в България и света, има разделение на половете и като представител на женския пол, трябва да учиш много повече, за да влезеш, защото при жените бала е по-висок. Гледай от училище да имаш 6-ци по биология и химия.

Успех с ученето - много е, но си заслужава и чувството е уникално, когато постигнеш нещо толкова трудно! :) Ако имаш още въпроси, пиши, ще следя темата в близките дни и ще съм насреща, ако мога да ти отговоря на въпросите :)

3.   Много благодаря за отговора! А от кое издателство ти бяха учебниците по химия? Не знам кои са най-разбираеми.

И все пак успя ли да влезеш?

4.   Здравейте, аз съм 11-ти клас в момента и се бях отказала да уча медицина, но сега пак се връщам на идеята за фармацията и се чудя дали имам достатъчно време да се вредя и да започна с уроци? И някой знае ли каква е разликата в изпитите и обучението между МУ Пловдив и МУ София, аз съм от Пловдив.

5.   Здрасти, аз също съм 11 клас. (Авторката съм) Ако искаш си дай имейла, за да си пишем. Доста неща разучих и мога да ти дам съвет, но тук с тези одобрения е сложно.

6.   4, още една тема или един коментар пусни, че може някой да не е успял да ти ги прочете всички.