Споделена история от Образование

Как да се подготвя за матурата?
Здравейте, мили хора. Пише ви момиче в 11 клас, което знае вече какво иска да учи за напред. Желанието ми е да уча Кореистика в Софийския университет, за което се изисква да държа ДЗИ по английски език и после кандидат студентски изпит пак по този език. Само, че по английски не съм достатъчно добра и изкарвам 5-тици в училище, тук таме някоя 6тица. На пробната матура изкарах 4, 88, което е нисък резултат. Аз искам и се опитвам да стана по-добра в езика, за да изкарам хубава оценка на изпитите и да ме приемат в специалността, която желая, но нещата не ми се получават много. Проблемът е, че госпожата ми по английски не може да преподава добре. Даже тя изобщо не ни преподава. Влиза само да си говори със класа и за един час правим по едно, максимум 2 упражнения, което е супер малко, като го сравня с предишните ми преподаватели, колко упражнения сме правили и сме писали на дъската. Докато тази жена нито граматика ни обяснява нито нищо, само тестове може да пуска. Часовете с нея не са часове, целият клас си прави каквото иска и шуми и дефакто ми става много тъпо, защото аз съм единствения човек, който се опитва да научи нещо, но не може. Когато съм я карала да ми обясни нещо, тя не може както трябва. Та се чудя как да задобрея сама? Някои ще ми предложат частни уроци при друг учител, но проблемът е, че семейството нямаме много пари и не можем да си го позволим. Други ще кажат да започна да работя, но така няма да ми остава време за учене, забелязвам как на моите съученици им спадна успеха като започнаха да работят, в града няма друга опция за мен освен сервитьорка, но аз съм много стеснителна. Та исках да ви попитам как мога да се подготвя сама? Може да ми предложите различни идеи, ваши опити, някакви учебници/сборници, каквото и да е! Основно не съм добра в задачите listening и четене с разбиране, защото отговорите са много близки. Ще се радвам, ако ми помогнете. Наистина искам да уча тази специалност, така, че ще се радвам, ако ми помогнете.
П. С моля ви без хейт и се извинявам, ако съм допуснала грешка.
Поздрави!

Коментари

1.   Ами като цяло сама спомена, че не си добра с listening затова нещото, което ще ти помогне е да гледаш филми, сериали и т.н. на английски език(това ще ти помогне да усвоиш самите конструкции на изреченията по-лесно). Друга опция е да си намериш приятели, които говорят английски език или са от Америка или Англия и да подобриш и комуникативните си умения. Още един вариант е да си купиш книжка на английски т.е. от тези двуезичните, които от едната страна са на английски език, а от другата страна са на приведени на български език- по този начин ще усвоиш думите по-лесно и ще имаш божат речник. Когато четеш reading се концентрирай максимално и се опитвай да вникнеш в смисъла на самите изречения. И последен съвет, но не на последно място купи си помагала за матурата и се упражнявай наистина много. Надявам се да съм била полезна!

2.   Внимавай с матурата, че една приятелка, която и тя искаше да учи Кореистика и беше зле с английския изкара 3, 60 на матурата и не влезе. А отличник от моя клас, който се класираше на олимпиади по английски изкара 5, 20. Няма как хич да нямате пари за едни уроци. А нали знаеш, че и за да учиш в СУ пак трябват пари, даже доста повече. А за работата и успеха да знаеш, че в СУ няма да ти гледат успеха, а само оценката по английски от дипломата.

3.   Вярвам че ще успееш. Щом толкова силно човек желае нещо и Вселената му помага.