Споделена история от Образование

Проблем с Руския език.
Здравейте на всички! Момиче съм в 10 клас. От тази година започнахме да изучаваме Руски език в училище, води ни се като профилиращ предмет за всички паралелки от 10 до 12 клас и имаме по 4 часа седмично. Мислех си че ще е много лесен за изучаване, тъй като е сходен с българският, но явно съм грешала. Абсолютно нищо не разбирам, в къщи след всеки взет нов урок, си го чета на глас, опитвам се да си го преведа, но на следващият ден нищо не помня! Проблемът, е че не мога да произнасям правилно думите, учихме в началото някакви правила за изговаряне на гласни и съгласни, но не мога да ги запомня! А за граматиката да не говорим, падежните форми са ми напълно неясни... понеже госпожата ни по руски е рускиня и е строга и постоянно ми стои над главата и ме кара да чета и превеждам. Старая се, да го науча, но не става! При превода също, все бъркам словореда, г-жата за първият срок ми остава тройка, а сега имам две двойки и една тройка от класната.. не мога да го разбера този Руски. Ходя на консултациите, упражняваме граматичните правила, но отново на следващият ден всичко ми е неясно. Баба ми понеже и тя знае руски и ми помага в къщи с четенето и превода.. но пак същата история, не мога да го асимилирам нещата! А от догодина, ще изучаваме и руска литература, просто не ми е ясно как ще се справя! Моля, Ви предложете ми някакъв начин за учене на този език? Благодаря, Ви предварително!

Коментари

1.   Много от нещата не са ти ясни, защото езика се преподава по грешен начин. Грматичните правила не се учат на изуст с тях се свиква, ако много слушаш неща на този език. Госпожата ви трябва да ви дава да слушате диалози или истории, където хората използват определена граматика. Също така понякога при разговорния език хората правят грраматични грешки, но въпреки това се разбират помежду си. Нямам понятие от руски, но съм слушал американци, които говорят грешно граматически понякога. Превода трябва да се избягва, защото така трудно се свиква да се мисли на чуждия език. Получава се така, че искаш да кажеш нещо на чужденец и първо го мислиш на родния език и след това го превеждаш на чуждия и това те затруднява. Ако искаш да си преводачка е добре да се превежда, но само тогава.

2.   Частни уроци!

3.   А ти защо учиш руски? Твой избор или решение на училището? Нямате ли право на избор? Тази учителка рускиня - откога е във вашето училище?

Мен ако питаш - наблягай на английски, немски, френски или който и да е друг европейски език. Ако те влече нещо екзотично - учи китайски. По има смисъл.

4.   Оценките от езика нямат значение, ако кандидатстваш някъде, освен ако не кандидатстваш нещо с език. Дори оценката ти да е ниска, не вярвам да повлияе кой знае колко на дипломата ти.

Ако нещо не ти харесва не се напъвай. Да кажем, че ти харесва някой друг език, просто учи него. По руския гледай да минаваш.

Откъм произношение няма нищо кой знае какво - това не е английски език. След "ц" буквата "И" се произнася като [ъй]; след "ш" или "ж" буквата "И" също се произнася като [ъй]. (жизнь - [жъйзнь])
Другото е едно обърнато е - "э"; едно "ъ", което произнасят различно от нашето, както и едно "е" с две точки над него, което се чете [йо].
Това е.

Граматически е завъртян, но не може учителят да очаква чудеса за две години, особено от втори език, който и аз не знам защо слагат... и който аз също не съм научил за тия две години.

5.   Авторката съм: До №3, Руският език ни е профилиращ предмет, изучаваме го всички паралелки от А до Е с по 4 часа седмично от 10 до 12 клас.Госпожата ни каза, че до 12 клас от нас се е очаквало да владеем граматиката и разговорната му реч на високо ниво и да познаваме руската литература отлично! Дори някакъв изпит щяло да имаме в 12 клас по езика.

6.   Руският език е може би граматично най-трудният в света. Но това, че знаеш български, ти е голям плюс при изучаването му. За да можеш да научиш един език, трябва да имаш желание. Харесваш ли руски филми, руска литература? Гледаш ли руска телевизия? Разбираш ли културата на Източна Европа и стария Източен блок? Позаинтересувай се малко. Ти са част от тази култура. Руската литература е може би най-добрата в света. Прочети нещо. Руското кино няма равно (е, напоследък правят и големи бози), търси форуми за руско кино, и вземи препоръки за добър филм. България е пълна с руснаци и украинци - говори с тях. Чуждият език е цял един нов свят - достъп до чужда култура, скрит от тези, които не знаят езика. Разшири мирогледа си.

М37 Преподавател по чужди езици, владея 6 чужди езика, включително руски

7.   Знаеш ли какво ми хрумва. Свали си руски филми, обаче с български субтитри. Първо гледаш филма и четеш субтитрите. След това пускаш същия филм обаче с руски субтитри. И накрая - пак филма без всякакви субтитри. Ако го правиш редовно ще схванеш и произношението, и словореда. Що се отнася до падежната система, една моя преподавателка в Москва казваше така: "В руския език най-важното е да зададеш правилния въпрос". Кому? - значи имаш дателен падеж (Я одолжила немного денег братУ) Где? - значи имаш предложен падеж - (Я сегодня в школЕ). Сколько? - родителен падеж (горния пример "немного денЕг) и т. н. Опитваш се да направиш връзка между въпроса и окончанията на съответния падеж. Ето ти линк кам една пного проста таблица - http://www. textologia. ru/img/padegi. gif Табличката включва съществителни и е за съвсем начинаещи, тя не споменава обаче въпроса "Колко? " - родителен. Имаш ли в изречението "без" - пак ти е родителен: "А остался без никакиХ денЕг". Сигурна съм, че ти се вижда прекалено сложно, затова пак казвам: наблегни като начало на филмите! Лошото е, че от теб се иска сухо познаване на граматическите правила, а не разговорен език. Аз не съм филолог, но съм завършила в Русия, рядко бъркам падеж, но абсолютно ми е невъзможно да го обясня на един ученик чисто граматически защо едно е така, пък друго - инак. Успех! Не мога да разбера защо в училищата, вместо децата наистина да проговорят един език, им пълнят главите с деепричастия и щуротии?

8.   Авторката: №7, нашата учителка по руски, е от Русия и ни казва, че всички ученици, които изучават даден учжд език, си мислят, че с гледане на филми и слушане на музика всичко ще им се изясни. Все ни казва, "Хващайте химикала и тетрадката и почвайте да се упражнявате върху граматиката" ужким така се е учило даден чужд език, с химикалка и тетрадка. Моята баба също знае руски, казвала ми е че едно време само руски език са изучавали и ми казва, че учителите са ни виновни, -като ни опраскат шамарите и бързо, бързо ще сме щели да го научим -както е било едно време. Но на мен просто този език не ми се отдава, м не мога да го науча! Английският мога да твърдя че го знам, уча го от 1 клас и мога да го говоря, пиша.. но този руски, абсурд!