Споделена история от Образование

Преподавател в Университет
Здравейте, хора. Завършвам тази година, четвърта година бакалавър съм. Таа... по същество... Много ми се иска да преподавам в университета, който завършвам. Винаги, когато съм обяснявал накоя част от материала по даден предмет на мой колега, винаги съм го правел с удоволствие и някаква въодушевеност, както и на малкия ми брат, когато не разбира нещо по хуманитарните науки в гимназията. За да стана преподавател, знам че трябва да стана първо докторант - PhD, но много съм несигурен в себе си, не мисля че имам достатъчния умствен капацитет, но наистина много ми се иска да преподавам, това ми доставя удоволствие - да съм в университета и да виждам млади хора, също така да се занимавам пряко с наука. Някак си дори в момента като се замисля за преподавател, изпитвам вътрешно удоволетвореност и щастие. Какво ще ме посъветвате, за ТУ Габрово става въпрос. :)

Коментари

1.   Щом чувстваш преподаването и научната работа като свое призвание, не се отказвай. Първо магистратура, после докторантура.
Във ВУЗ-а, където следваш, няма ли практика студенти да водят упражнения на хонорар? Ако има, то започвай още от студентските години да трупаш опит - примерно догодина, докато караш магистратурата. Като докторант вече ще ти възлагат да водиш занятия. Относно научната работа. Предполагам разработваш дипломна работа към момента? Поинтересувай се от научния си ръководител какви са възможностите да продължиш да се занимаваш с областта, по която е дипломната работа (разбира се, ако тази област ти е интересна). Можеш да изявиш желание да се включиш към някой студентски научен проект, да правиш научни разработки под ръководството на някой преподавател, да участваш в студентски научни сесии, конференции и т. н. Успех ти пожелавам!

2.   Рядко пиша, но темата ме вълнува и бих искал да съм полезен. Първо трябва да те приемат докторант(пропускам магистратурата това е ясно), обикновено няма интерес, препоръчвам ти второ класиране, защото местата за този и онзи се взимат на първо, няма смисъл да се буташ там, дават им се предварително въпросите, а конспектите са убийствени. Втората важна част е да сондираш кой ще те вземе за научен ръководител, чиста загуба на време е катедрата да те забие на някой незаинтересован, нищо няма да стане, потърси си някой с уважение в университета или някой доцент, натискащ се за професор, ще има смисъл да те бута. След всичко това трябва да си избереш много актуална тема, да не стане че много е писано по въпроса или че просто не е актуално. Не очаквай чудеса от ръководителя си, ти ще си му последна грижа. И не мисли че става бързо, на мен целият този процес ми взе 6 години в Ту София. След това някой трябва да сондира да св пусне място, смистл не мисли, че като си доктор и веднага те взимат, аз до като бях докторант се взе на работа една докторантка 1 година и един доктор с друга специалност на 45. Разбира се можеш да станеш и асистент без да си доктор, но заплатата ще ти е 500 лв. и за 4 години трябва да завършиш докторантура. Аз лично съм с много хубаво мнение за проф, Къртунов, който ми беше в научното жури. Дерзай