Споделена история от Образование

Биотехнологии ?!
Здравейте, четящи!
Предстои ми да бъда 12 клас тази година и искам, не искам трябва да се ориентирам към избирането на специалност. Биологията и химията ми харесват като предмети и са ми интересни, но съм в икономическо училище и икономиката също не отричам, че ми допада. Но все тази.. от известно време се ровя в сайтовете на университетите и специалностите, които ми "грабнаха очите" са Биотехнологии и Фармацевтични биотехнологии, съответно първата е в СУ, а втората е в Пловдивския. Като характеристика много ми харесаха, но това е че искам мнение на човек, който има опит и лично мнение на тема Биотехнологии. В интернет, че си пише това и нова... си го пише, но бих искала да ми кажете има ли реализация, възможно ли е да станеш търговски представител/медицински/, заплащането мотивиращо ли е? (не смятам, че това е толкова важно, защото зависи от фирмите, но ориентировъчно за Вас достатъчно ли е, ако работите като биотехнолог), също и в кой университет специалността е по-хубава откъм база на обучение, преподаватели, стаж. Ще се радвам ако получа отговор :)

Коментари

1.   Чувала съм, че ПУ спрямо базата е една идея по-добре, но нашето общество е толкова поразено от стереотипа, че СУ е най-елитен на света и няма друг като него(с което ИЗОБЩО не съм съгласна - там има не повече от 2-3 Факултета, които реално да си заслужават и в които студентите да знаят къде се намират). На мен това ми беше като резервен вариант.. С доста хора говорих и знам, че е много трудно, а спрямо реализацията след това - Не си заслужава особено. Да, единият вариант е мед. представител, но било трудно са се стане такъв. Може да се работи и като асистент на зъболекар или в БАН(където по-добре недей!!). В чужбина са много по-ценени специалистите в областта на биотехнологиите. Българските университети "произвеждат" много повече кадри в областта на биологията, отколкото могат да се реализират изобщо след това. Някои хора ме посъветваха да си избера даже "биология и английски", "биология и химия", където поне ще станеш учителка и работата е по-възможно да си намериш.

2.   Знанията никой няма да ти налее в главата дали ще си в СУ, ПУ, университета в Долно Нанагорнище...
Ако искаш да гледат работодателите с по-добро око на теб, СУ, разбира се.