Споделена история от Образование

Асистент в университет?
Здравейте! Студент съм вече 4-ти курс в специалност "Математика" . Решил съм твърдо да продължа израстването си в академичните среди- (асистент гл.ас. доцент, професор и т.н.).. Преподавателят ми по Статистика,обаче ми каза че -ужким не ми трябва докторска степен , за да кандидатствам за "Асистент" в дадена катедра... Та искам да Ви попитам или по-скоро тези кадри-... Наистина ли може да бъда "асисистент" след издържан конкурс, без докторска степен? И всъщност научната дисертация за каква цел се пише? Благодаря,Ви предварително! :)

Коментари

1.   Здравей! Аз съм просто студент, но имам наблюдение над нещата. Значи, да не е нужно да притежаваш титла за преподаване (говоря относно преподаване по лабораторните упражнения). За по нататъшно израстване и преподаване по лекциите е нужно да имаш доцерантура (може и докторантура).

2.   Здравей! Адмирирам избора ти на специалност и желанието ти да продължиш развитието си в академичните среди! Едно голямо браво от мен!

Отговорът на въпроса ти дали можеш да бъдеш назначен за асистент без докторска степен (успешно защитен дисертационен труд) е - зависи от политиката на университета. Има университети (научни институти), където назначават за асистент без докторска степен (само с магистърска степен) и след това зачисляват в докторантура, има и такива, където назначават вече обучаващи се докторанти, които са издържали т. нар. докторантски минимум (изпит по специалността на докторантурата след първата година на обучение), има и такива, в които назначават само след успешна предзащита на дисертационния труд (защита пред разширен катедрен съвет на катедрата, в която се обучава докторантът). Длъжността асистент се заема на срочен трудов договор въз основа на заповед за назначаване от Ректора. Главен асистент се заема на основен (безсрочен) трудов договор след издържан конкурс. Първо трябва да завършиш магистратура и след това (или по-добре междувременно) говори с Декана на факултета ти относно условията за назначаване.

Дисертационните трудове са два вида - за образователната и научна степен "доктор" в дадено професионално направление и за научната степен "доктор на науките" (т. нар. "голям доктор" - след придобиване на "малък доктор"). Докторантурата ти дава възможност да се специализираш в дадено направление на науката, с която се занимаваш. Нещо като специализацията при медицинските доктори.

Може ли да те попитам коя област на математиката те влече най-много? По както ти се прави докторантура?

3.   Знаеш ли авторе, 100 пъти ще ти е по-добре да започнеш работа като учител по математика в някое училище, отколкото да останеш в университета! Отношението към асистентите от техните научни ръководители, а и от ръководството-просто е буквално казано "вулгарно"! Ще ти смачкат самочувствието, ... освен това- цялата работа на ръководителят си, ще я вършиш ти! Той си изпява лекциите, а оттам насетне всичко е твой ангажимент - Упражнения, нанасяне оценките на студентите, декларации и т. н.! За заплащането да не говорим-толкова много работа, за мижави пари! Но все пак- аз просто споделям мнение, но пък ако смяташ, че това е твоето призвание-Дерзай! Успех все пак!

4.   За асистент не ти трябва докторска степен, но ще си на срочен договор за 4 години, ако не станеш доктор не ти предлагат нов договор. За гл. ас. ти трябва да си доктор. Без рамо няма да станеш асистент,

5.   За асистент не се изисква докторска степен, но за главен асистент вече е задължителна.

6.   Здрасти! Докторска степен е третата степен на висше образование - бакалавър, магистър, доктор. Не можеш да растеж в академичната сфера без да имаш докторска дисертация. Наистина можеш да кандидатстваш за асистент без докторат, но ще сключиш с университета срочен трудов договор и ако до 3 години не защитиш дисертация те освобождават от длъжността асистент. Ако я защитиш ставаш главен асистент и можеш да растеш с публикации, доклади, и прочие за доцент и професор.

7.   Ти си решил, а питаш в анонимен сайт? !? Ти трябва да си този който да ни информира. В тия среди е задължително да си рода или нечий човек, за да те допуснат. Като ти чета въпроса и подхода към нещата, си баш за асистент.

8.   Не ти трябва да си доктор, за да си асистент. Трябва ти доктор, за да си гл. ас. Ако си асистент, договорът ти е срочен и трябва да защитиш за 4 години. Но въобще не си мисли, че нещата за работа в университет са лесни, това са адски консервативни структури, трябва някой да ти удари рамо.

9.   Забравих да ти кажа, че заплатите на асистентите са между 500 и 600 лв, за среден ВУЗ в Пловдив ти говоря.

10.   За да станеш асистент първо трябва да си докторант и аз го искам ама без връзки не знам как ще стане! Това ми е голямата мечта, която не знам дали ще успея да постигна в момента се чувствам като лъвчето Симба, което пее, че иска да стане цар без да си дава сметка, че няма да му е толкова лесно.

11.   Има и друго, всички конкурси се правят за някой точно определен, невъзможно е да влезнеш така.

12.   Ее, глупости сега, рода, връзки. Разбира се, че с връзки става по-лесно, но вие чак невъзможно го изкарахте. Майка ми е преподавател в университет и няма никакви връзки. Имала е трудности, сменяла е университета, губила е доцентско място заради човек с връзки, но в момента е професор. Така че чак толкова невъзможно не е.

13.   Главен асистент съм в един от големите медицински университети в страната. Не съм имал връзки когато се явих на конкурса. Научните ми ръководители не са ме "мачкали" и "унижавали". Заплатата е доста над средната за страната, а всеки допълнителен час носи допълнителни доходи.
Не слушай тъпи съвети, говори с преподаватели в желаната катедра, участвай в разработки и като се дипломираш кандидатствай като се открие място. Ако няма веднага аистентско място, докторантури има всяка година.

14.   Към последните два коментара давате ми надежда благодаря ви! От номер 10