Споделена история от Образование

Шотландия
Здравейте! Наскоро реших да кандидатствам в Шотландия, със специалност медицина. Ако не ми стигне балът може и друга специалност. 11 клас съм. Искам да попитам хора, които са запознати. Как става приемът? Диплома от 5, 75 - 5, 90 ще бъде ли достатъчна? Предложете ми и други страни където цените са ниски

Коментари

1.   Поздравления, че си се насочил/а към такава сериозна специалност. Сега направо - в Шотландия, а и във Великобритания като цяло, няма да те приемат медицина. Конкуренцията там дори сред местните е огромна и просто оценки не са достатъчни. Първо образователната система там е различна и е възможно не целия материал да се препокрива с българския. Дори да имаш пълно 6 на всички предмети и матури няма да е достатъчно, понеже просто няма да ти признаят образованиято за достатъчно, тъй като системите не са много съпоставими. Второ, оценките не са всичко. За медицината се изисква и някакъв опит. Обикновено хората ходят на стаж в някоя болница/клиника във Великобритания. Не става да напишеш, че си бил 1 година на стаж в Токуда. И последно, за медицината във всеки един университет има интервюта. На тези интервюта се правят тестове и си изпитван и интервюиран от самите професори в университета, които са изключително взискателни. Ако не ме лъже паметта, за медицината имаше и изпит, който трябваше да покриеш. Това е Великобритания. Всичко това го знам от приятели, които кандидастваха медицина, но те всички са англичани и дори такива с пълне шестици не влязоха. Аз самата кандидатствах и завърших подобна специалност - Biomedical science. Други подобни специалности са Biological science, Biology, Human anatomy, Genetics, Biotechnology. В тях може да се влезе без проблем и 5. 70 - 5. 90 ще е напълно достатъчно в повечето университети (без Оксфорд, Кеймбридж, Единбург и други много елитни). Ако искаш да учиш биологическа специалност във Великобритания се насочи към тези специалности, но си помисли хубаво какво ще работиш. Всички професори ще ти казват колко много перспективи имаш, но ако не искаш да се занимаваш с лабораторна/научна дейност няма много смисъл да учиш подобни специалности. Учи (зубри) се много! Сега е моментът да се замислиш хубаво какво си представяш за свое бъдеще. Питай работещи хора около теб, разпитай дори доктори. Недей да избираш нещо само защото ти е интересно сега, ами посмисли дали ще имаш реализация. И все пак ако искаш да учиш медицина, по-добре пробвай в Германия. Там българи влизат без проблем, само че трябва да знаеш немски. Ако имаш добър успех и ти вървят езиците, почвай уроците сега! Пожелавам ти успех! Поздравления, че си се насочил/а към такава сериозна специалност. Сега направо - в Шотландия, а и във Великобритания като цяло, няма да те приемат медицина. Конкуренцията там дори сред местните е огромна и просто оценки не са достатъчни. Първо образователната система там е различна и е възможно не целия материал да се препокрива с българския. Дори да имаш пълно 6 на всички предмети и матури няма да е достатъчно, понеже просто няма да ти признаят образованиято за достатъчно, тъй като системите не са много съпоставими. Второ, оценките не са всичко. За медицината се изисква и някакъв опит. Обикновено хората ходят на стаж в някоя болница/клиника във Великобритания. Не става да напишеш, че си бил 1 година на стаж в Токуда. И последно, за медицината във всеки един университет има интервюта. На тези интервюта се правят тестове и си изпитван и интервюиран от самите професори в университета, които са изключително взискателни. Ако не ме лъже паметта, за медицината имаше и изпит, който трябваше да покриеш. Това е Великобритания. Всичко това го знам от приятели, които кандидастваха медицина, но те всички са англичани и дори такива с пълне шестици не влязоха. Аз самата кандидатствах и завърших подобна специалност - Biomedical science. Други подобни специалности са Biological science, Biology, Human anatomy, Genetics, Biotechnology. В тях може да се влезе без проблем и 5. 70 - 5. 90 ще е напълно достатъчно в повечето университети (без Оксфорд, Кеймбридж, Единбург и други много елитни). Ако искаш да учиш биологическа специалност във Великобритания се насочи към тези специалности, но си помисли хубаво какво ще работиш. Всички професори ще ти казват колко много перспективи имаш, но ако не искаш да се занимаваш с лабораторна/научна дейност няма много смисъл да учиш подобни специалности. Учи (зубри) се много! Сега е моментът да се замислиш хубаво какво си представяш за свое бъдеще. Питай работещи хора около теб, разпитай дори доктори. Недей да избираш нещо само защото ти е интересно сега, ами посмисли дали ще имаш реализация. И все пак ако искаш да учиш медицина, по-добре пробвай в Германия. Там българи влизат без проблем, само че трябва да знаеш немски. Ако имаш добър успех и ти вървят езиците, почвай уроците сега! Пожелавам ти успех!

2.   Във Дания е безплатно също. Ако влезеш да учиш медицина в UK ще си огромня късметлийка. Има огромна конкуренция и в много от случаите тези които учат това са със потекло от медици, като имат преимущество да си имат ментори на страни. Колкото по-висока оценка имаш толкова по-голям е шанса да те вземат. За по-добрите университети искат бал над 5. 50

3.   Много по-разумно е да завършиш медицина тук, макар че и в България балът си е висок, и да отидеш след това на работа там. Има си програми, набиращи медици. Обаче за България определено си закъснял/а - подготовката за изпитите я започват в девети клас още. Германия е друг избор, но там искат сертификат за владеене на езика - мин. С1. Немският е в пъти по-труден от английския.

4.   Инфо за Шотландия: И преди беше зле, но след Брекзит стана нетърпимо и ужасно и хората са отвратителни егоисти там също и много бедни. Да не говорим, че е много скъпо да живееш там и всички работят като чистачи или много тежък труд и тн. Трудно се намира къде да се живее, но става. Трудно може човек да се реализира в тази страна като мнозинството хора са толкова прости, завистливи и злобни. И недружелюбни. Това е селскостопанската селска страна все пак. Нищо не учат и са много мързеливи хората там. Само се използват един друг и тн. Искат само пари наготово. Все някой друг им е виновен. Главно от българите ходят разни глезени мутренски деца и селтаци да се правят на много важни, които много мрънкат, нищо не харесват там, но си стоят докато могат за парите и държавата...О.о и не учат наистина. Има и такива, които се отказват. Казват, че шотландците са расисти, но те са си ограничени селтаци по принцип... Шотландците като цяло са много мързеливи и прости хора, и са мега нетолерантни и негостоприемни.
Иначе лесно се завършва там, но зависи какво учиш и стреса е наистина много голям и хората почнаха да се разболяват накрая. Така, че да надявам се че съм била полезна...
Иначе понеже не ги приемат с медицина българите там наистина, повечето записват биология вместо това, но след това няма работа и продължават да учат докторантури, които се плащали от държавата... но след това пак нямат работа... освен ако не успеят да станат професори...
Шотландия като цяло е по-бедна страна от Англия, която ги управлява. Единбург е много пренаселен и квартирите са скъпи. Но там е един от най-престижните им университети (University of Edinburgh), където учат биология... Иначе да безплатно образование и здравеопазнаване. И има студентски намаления за квартири, храна и автобусна карта.
UK не е от най-добрите страни за живеене според мен и да, мисля че е добре да опиташ и другаде като Германия примерно или Австрия, където също са поносими цените мисля. И да, сега ми се иска да си бях учила в БГ по-скоро... понеже щеше да ми е по-евтино и приятно мисля.

5.   Шотландия и по-бедна от Англия. Това обаче важи и за Уелс и Северна Ирландия. Всъщност Шотландия е с население 5 милиона. Северна Ирландия със 2 и Уелс със 3 милиона. Колко богати да са в сравнение със Англия която има по-голямо население? Най-развити са им пазарите (за от към професии и реализация) единствено столиците Белфаст, Кардиф и Единбург на тези малките, както и Гласгол който е по-голям град като столицата на Шотландия, Единбург. За медицина просто конкуренцията е жестока. Всъщност много британци за това ходят да учат и в чужбина, защото не могат да се класират там. Вярваш или не много учат медицина и в България. Просто там трудно се влиза. Професшята тази специално приема хора от по-горните прослойки. Имаше куп предавания относно достъпността за обиколновените хора да учат медицина. Работата е там и че освен че ходят на практика в болниците докато учат (това се прави и в България), много от тези които учат медицина шмат и ментори. Обикновено това са им роднини. Всъщност не само за медицината се отнася това ами и за много другш професши. Опитай пък не се знае. Знай обаче че специално медицина е трудно. Като цяло всичко друго по-лесно се приема, като допълнително рекламират и в чужбина, извън ЕС защото брандираха образованието и смучат адски много пари от такси. ЕС гражданите се възползват от законодателство за равенство, плащайки или ползвайки същите права като местните. От четирите държави в UK само в Шотляндия е безплатно (или по-скоро се покрива от държавата).

6.   До 2

Имам приятели учещи медицина в Дания. Влиза се с бал от поне 11.8, както и нива A по Химия и Биология и ти искат B на всичко останало.
А и held og lykke med dansк, защото дори и ако има програма на английски (няма), то никой няма да те вземе на стаж, без да знаеш датски.

7.   5, "Шотландия е с население 5 милиона. Северна Ирландия със 2 и Уелс със 3 милиона. Колко богати да са в сравнение със Англия която има по-голямо население"

От кога има корелация между население и богатство? Питам, защото съм икономист и не знам за подобна зависимост.

Искаш ли да те светна коя е държавата с най-висок БВП на глава от населението за 2018 г.? Лихтенщайн с население 38 хил. души. Знаеш ли кой е на второ място? Монако - пак с 38 000 население. А на трето? Люксембург с население 600 000. На четвърто?Задморакската британска теритоия Бермунда с население 70 000. На пето? Макао. Да, не е точно държава, а район с особен статут, но е с население също 600 000.

В челните места са още Исландия (300 000 души), Андора (70 000), Каймановите острови (60 000), Гренландия (55 000), Сан Марино (33 000).

В същото време едни от най-бедните държави като ДР Конго, Етиопия, Танзания, Кения, Нигерия, Бангладеш, Пакистантсан са с населения между 50 и 200 млн. За Индия да не говорим, че е 1,3 млрд и пак е бедна.