Споделена история от Образование

Мога ли да вляза в СУ?
Ще започна с това, че съм на 25 години, изтървах доста години докато се замисля за висше.

Реално мислих за сотфтуерно инженерство в СУ, ФМИ. Въпреки, че не съм наясно с всичко що се отнася до университети.

Имам няколко проблема, не съм така да се каже интелигентен човек, не бях особено добър ученик в основното и средното, завърших средното с 3, 97, математиката ми 3, 3 от милост, нищо повече.
Не е причината само неученето, а реално... имам някакво умствено изоставяне в математиката, а това се изисква много в програмирането(в зависимост от проекта).

Та въпроса ми е, понеже има два изпита по математика, ако уча и взимам частни уроци, дали ще успея? И каква оценка ще ми е нужна, за да вляза?

Коментари

1.   С тая 3-ка от дипломата няма да стане. И за Софтуерно инженерство ще трябва да отидеш на Математика 2 доста труден изпит. Виж Софтуни там няма никаква математика и е точно за хора като тебе. Че дори и по някаква случайност да влезеш в СУ ще те спукат от математика.

2.   Имаш ли връзки не само ще влезеш, но после даже може да станеш директор или шеф за разлика от умниците които нямат връзки.
Връзки ти трябват в днешно време, не знания.
И не записвай нещо ако не си сигурен дали ще можеш да се реализираш по него..

3.   Според мен отиди, например в столичната библиотека, ако си от София или в библиотеката в твоя град и поискай на едно и също издателство да ти дадат учебници по математика от първи клас до седми и започни да ги разглеждаш един по един. Можеш и първо в читалнята, защото няма да ти ги дадат всички за вкъщи. Така ще видиш дали се ориентираш и дали ти е интересно. Там според мен ще има много математика и след като влезеш. Възможно е в училище също да не са ви преподавали по нужния начин и просто да е бил правилният подход, за да разбереш материала. Това мога да ти предложа само като съвет, защото иначе съм далече от материята и специалността.

4.   И аз никога не съм бил добър по математика. Мислех си, че проблема е в мен. Попаднах на онлайн платформата за обучение на Кхан Академи и нещата почнаха да се променят. Препоръчвам ти да започнеш с Кхан Академията.
М 26 години

5.   Здравей,

Винаги има шанс, разучи всичко хубаво и си направи план. Виж плановете за специалностите, кое ти допада и кое - не. Разгледай ФМИ, ТУ. Ако ти се дават повече пари - НБУ също не изгледжа зле.

0. ФМИ - https://www.fmi.uni-sofia.bg/sites/default/files/curriculums/bachelor/u4_plan_si_17-18.pdf

0.0 Софтуерно инженерство - около 21 бал. (горе-долу 5.00 на мат 2 ще е супер. Трудничко е - да.) Тъй като в бала влиза оценка от дипломата за средно образование (държавен зрелостен изпит или от задължителната подготовка) ще е ти е проблем.

0.1 Компютърни науки - 20.26

0.2 Информатика 18.07

1. НБУ - http://ecatalog.nbu.bg/default.asp?V_Year=2018&PageShow=programpresent&P_Menu=courses_part1&Fac_ID=3&M_PHD=0&P_ID=832&TabIndex=1&l=0
- Доста лесно ще влезеш.

2. ТУ - http://cs.tu-sofia.bg/userfiles/20172018_Ir/FKSU_UPlan_BCSE_BG.pdf

Догодина и аз ще кандидатствам във ФМИ, започвам частни уроци от септември. Проблемът е, че повечето, които влизат във ФМИ са от НПМГ-та и е ясно защо. Доста е трудничко, но не е проблем да опиташ. На мен директно си ми казаха, че нямам много шансове, но пък не е проблем да пробвам.

Пожелавам ти успех! Оценките не значат нищо, проблемът е, че трябва да покриеш повече материал. Това, че си имал ниски оценки не значи, че не си интелигентен, според мен си въобразявеш някакви неща, които ти влияят негативно. Което вече е глупаво.
Я го давай малко по-позитивно. Похвално е, че си се решил да запишеш висше. Прегледай ТУ, мисля, че без проблем ще влезеш там. Аз още се колебая.

Поздрави!

Момиче 18г.

6.   Оценките ти от гимназията наистина са много ниски, но ако изкараш висок резултат на изпитите... а иначе няма как да ти кажем точно каква оценка ти трябва, зависи колко кандидати има. Примерно обявили са 100 места, а кандидатите са 300, е влизат първите 100 с най-висок бал. Обаче всяка година е разбично, понякога и с по-ниски оценки се влиза, понякога ти трябва много висок резултат за да влезеш, зависи си колко кандидати има и какви са техните резултати. Обаче ти си учи сериозно, пък каквото стане.
Успех!

7.   А реално поне малко от програмиране разбираш ли? Има много видове програмиране, при които най-трудната математика ще се явява събирането и изваждането на числа. Някои от front end developer-ите например, особено начинаещите, почти не "програмират" в истинския смисъл на думата.

Аз лично, подобно на номер 1, ти препоръчвам СофтУни.

А номер 2 доста бърка за връзките - при ИТ нещата често не стоят така. Да дойде някой "връзкар" в нашата фирма и да се пробва.. Ами ако няма качества и знания просто няма да стане за нищо - ни за шеф, ни за дивелъпър, нищо. Тук се работи с чужбина, ходи се на командировки, пише се код с десетки хиляди редове, проектите са с краен срок за вчера. Няма как да се толерира някой връзкар.