Споделена история от Образование

Кое от двете е по-добре да уча?
Здравейте, хора.. бих искала да ми помогнете, понеже вече не знам към кой да се обърна.. значи вече съм 12 клас и се колебая между 2 неща, които да следвам-да уча българска филология, понеже българският ми е силната страна или да уча кинезитерапия, понеже приятеля ми учи 2-ра година ще започне и вече работи в елитен СПА хотел и заплащането е адски добро.. така че някой ден като завърша можем и двамата да работим това-да си отворим студио също е вариант и ще взимаме прекрасни пари.. той би могъл и да ме уреди на работа още като започна да уча кинезитерапия и ще бъде супер.. какво мислите?

Коментари

1.   Едва ли би могло еднозначно да се отговори на този въпрос...
Всичко зависи от приоритетите ви в живота на теб и на приятеля ти.
Ако многото пари ще ви направят щастливи - хващай кинезитерапията.
Ако обаче държите да си направите истинско семейство и да си гледате добре децата, изглежда филологията е по-добрия избор...
Във филологията кой знае колко пари няма, но ако ти се занимаваш с научна и преподавателска дейност (каквато е най-често реализацията на един филолог), то ще имаш много повече време за децата и семейството ви.
Вкъщи жена ми се занимава с научна и преподавателска дейност, а аз отговарям за изкарването на парите. Докато децата бяха малки, боледуваха и т. н. - винаги е имало човек вкъщи (понеже научните работници са на ненормиран работен ден). Всеки ден, без изключение сме им обръщали внимание поне за час-два, да пообщуваме, да видим докъде са стигнали и как се справят в училище, да ги понаучим на нещо от нашите компетенции, или просто да поиграем на "не се сърди човече" или някоя друга семейна игра. Не отричам, че по-голямо участие във всичките тези дейности има жена ми, макар, че и аз съм се включвал твърде активно понякога (примерно - когато е за 1 месец в командировка някъде по света). Сега "децата" са вече големи тийнейджъри, с отличен успех, с много приятели и с правилно интелектуално, духовно и физическо развитие.
От друга страна пари никога не са ни липсвали - и за нова кола, и за ново жилище, и за екскурзии по света, и за разни други забавления. Което означава, че и аз съм се правил доста добре :)
Ако се бяхме втурнали и двамата да правим пари, да сигурно щяхме да се чувстваме по-комфортно, и да сме обиколили по-голяма част от света, или примерно да имаме вила, но едва ли щеше да ни остане време и сили за деца... Което би било изключително жалко.

Та това е - помислете си много добре, и си изяснете приоритетите си!

Ако имаш достатъчно доверие на приятеля си, и си сигурна че няма да те остави след време сама с 2-3 деца на главата, аз бих заложил на вариант като нашия.

Има и други интересни варианти, разбира се. Примерно да завършиш кинезитерапията, а след това (или по време на нея) И филолофията задочно. В такъв случай ставаш истински универсален боец! :)
Това обаче ще отложи малко семейството и децата, понеже ще ти е трудно да носиш всички дини под една мишница...

2.   Мисля, чемооатавяш цялата вяра в приятеля си, че ще успее, да се наложи като специалист, че ще успее, да намери добра работа имчемще успее, да намери и на теб добра работа. Има хиляда неща, който могат да се провалят. Ако го правиш самоми единствено за приятеля си, съветът ми е да преосмислиш ммооого добре, като се посъветваш с родители и познати, защото макар да е твое решение, винаги е добре, да го погледнеш по друг ъгъл, което е доста трудно на твоята възраст. Все пак се замисли - имаш година още в гимназия и по е 4 учене.
Но все пак мисля, че е по-добър вариант от филология, защото там не си споменала нищо за работа.

3.   На мен, двете специалности не ми харесват.
Българска филология - прекалено обща специалност, за да си намериш специализирана работа с нея, с тази специалност, с добри контакти, може да работиш като - журналист, редактор, експерт в Министерство на образованието или културата, в държавна администрация, в Народната библиотека, но може да си продавачка в някоя книжарница.

Защо не запишеш друга филология, например в ЦИЕК в СУ, с рядък чужд език ще имаш повече шансове, пък и отличниците там, могат да продължат в чужденстранен университет - магистратура, специално за японистиката, китаистиката и кореистиката - е така.

Като, разбира се, че е по-добре да заложиш на себе си и на това, което ти харесваш, а не, да влагаш в идеи за бъдеще - зависещо от друг.

4.   Съжалявам момиче, но българският език изобщо не ти е силната страна...