Споделена история от Образование

Следване за учител - добра или лоша идея?
Здравейте. Момче съм и ще бъда 11 клас. Колебая се какво да следвам. Много харесвам предметите история и география, и те много ми се отдават. Колебая се с какво да продължа образованеито си - право или учител. От една страна много искам да уча право, но 99% от хората ми казват да не се хващам на тази въдица, защото без връзки ще работя като вол за мизерни пари и ще ми отнеме години за евентуална реализация. Другатото ми желание е вдъхновено от моята класна. Тя е учител по география и много ми харесва как преподава и се вдъхновявам от нея да стана учител по география или история. Много хора също така казват, че учителите биват подигравани от страна на заплащането. Да, но от 2019 заплатата става 920лв минимума. Докато завърша, което се очертава да е през 2024-2025 учителските заплати ще бъдат от порядъка на 1500лв, което не са малко пари. Моля, помогнете ми да направя този избор, защото от началото на тази учебна година започваме подготовка и за втора матура в 12 клас и трябва да избираме ЗИП по предмет, по който искаме да държим матурата.

Коментари

1.   Ще има голяма нужда от учители. Призвание е. Заплатите също ще бъдат големи, поради недостига, така че няма защо да не го направиш. Доста учене е, но.. :)

2.   Лоша идея е това с учителството!
Професията като идея е благородна, като реалност е кошмар в България.
Хипер разпуснати деца, държащи се безобразно, капризни и неуважаващи родители.
Нерви и стрес.

Бивш учител

3.   Остава да осъзнаеш, че 1500 "не са малко" в очите ти сега, а говориш за след 5 години. Гледай стойностите в момента към момента. Недей да сравнява бъдещи неща спрямо настоящето. Същото като да гледаш доходите на германска чистачка все едно ще ги харчи в България.

4.   Здравей!
Аз съм точно като теб-ще съм в 11 клас, но разликата е, че аз искам да съм учителка по БЕЛ, тъй като това ми е любимият предмет. На твое място бих избрала да уча за учител, защото както сам си написал "и се вдъхновявам от нея да стана учител". За заплатите не знам, но какво по-хубаво от това човек да прави и работи това, което наистина обича?