Споделена история от Образование

Признават ли се дипломите от НБУ в чужбина?
Здравейте! Тази година ще съм 12 клас и се чудя дали да кандидатствам в СУ или НБУ. Чета и чувам позитивни и негативи отзиви и за двата университета и най-вероятно ще кандидатствам и в двата. Въпросът ми е признават ли се дипломите от НБУ в Европа, тъй като искам да уча магистратура в Европа (Холандия или Шотландия предимно). За СУ знам, че се признават, но не успях да намеря информация за НБУ. Ако някой знае нещо по въпроса, моля да коментира! :)

Коментари

1.   Аз съм втора година студентка в НБУ и съм доволна. Преди това бях замалко в СУ и бях много недоволна. Ужасно злобно държание от страна на учители ,докато в НБУ са мили ,помагат ти . Плюс това НБУ е частен и като чуят в чужбина ,че идваш от частен те гледат с друго око и демек си нещо повече. Признават им дипломите . Ако имаш много пари отиди в Американския университет в Благоевград,там признават после Евпора и Америка.Ако нямаш чак толкова пари остани в НБУ. В никакъв случай СУ. Ще се прецакаш.

2.   До колкото знам не се признават. Ама все пак си проучи нещата и най-добре си иди да питаш, защото моята информация е от преди няколко години.

3.   Да, НБУ използва ECTS (European Credit Transfer and Accumulation System) точки, които се дават за определен брой изкарани часове. Тези точки са едно от условията, за да запишеш магистърска програма.

Предлагам ти, когато имаш подобни въпроси, да търсиш контакт с дадената учебна институция.

4.   Ако е за специалност право мисля, че доста трудно се признават, защото различните страни имат различни закони. Иначе мисля, че от СУ повече ще я признаят, защото НБУ е частен университет и просто си плащаш, за да учиш и това донякъде е фактор.

5.   Да.
Аз благодарение на НБУ заминах да уча в Конщанц в Германия. Politik-und Verwaltungswissenschaften по програма ЕРАЗЪМ.