Споделена история от Образование

Академията на Мвр и още нещо
Здравейте! Тази година съм 12 клас и обмислям да кандидатствам в Академията на МВР, специалност: Защита на населението от бедствия и аварий. Надявам се да ме приемат, предлагат магистратура право и след това мога да се реализирам, като юрист. Повечето хора казват, че там се влиза много трудно, но не мога да си избера специалност от друг университет, като резервен вариант. Предложения?

Коментари

1.   Не съм сигурна дали в държавните университети я има тази специалност, но мой колега учеше във ВСУ специалност "национална сигурност", с идеята да изкара след това магистратура право и да се реализира като юрист. Това не се е случило още, защото в момента учим в ТУ и сме 4-ти курс КСТ, но той ще си продължи нещата от ВСУ, но на по-късен етап. Споменавал ми е, че тези 2 специалности, които ти написах по-горе се препокриват, но националната сигурност е по-лекият вариант от правото. Дано съм ти била полезна! Хубав ден! :)

2.   Първо искам да разбия един мит - в Академията на МВР не се влиза единствено с връзки и подкупи. Познавам хора, които са приети там благодарение на своите способности.

За конкретната специалност -
"Защита на населението от бедствия, аварии и катастрофи" - можеш да кандидатстваш и в Национален Военен Университет "Васил Левски". Въпросът е, че НВУ има факултети единствено във Велико Търново, Шумен и Долна Митрополия, тоест няма да си студент в София. В Техническия университет (във Варна) също има специалност "Защита на населението при бедствия и аварии".
Във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" има възможност за изучаване на "Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред" и "Защита на националната сигурност" (профил Защита от аварии и бедствия).
Юридическият факултет на Русенския университет "Ангел Кънчев" предлага специалността специалност "Противодействие на престъпността и опазване на обществения ред". Въпросният ВУЗ има сключено споразумение с Военната академия "Георги Стойков Раковски" и след придобиване на бакалавърска степен може лесно да се прехвърлиш за магистратура в София (примерно да продължиш магистратура "Евроатлантическа и глобална сигурност", "Сигурност и противодействие на радикализацията и тероризма" или някоя друга).
В Шуменския университет има специалност "Системи за сигурност" и след това можеш да запишеш магистратура "Управление на кризи и реагиране при бедствия".
Ако имаш влечение и към химията, вариант е Химико-технологичен университет – София със специалност "Безопасност на производствата и защита при бедствия и аварии".

НБУ (Нов български университет) Гражданска и корпоративна сигурност (имаш избор от три специализации, едната от които е "Защита на населението и критичната инфраструктура").
В УНСС (Университет за национално и световно стопанство) можеш да запишеш "Икономика на отбраната и сигурността". След това (ако си способен, естествено) ще имаш доста възможности за реализация.
Имаш възможност да си студент и в Благоевград - в Югозападен университет "Неофит Рилски" със специалност "Национална сигурност".

В Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ - София) също има "Национална сигурност" (във факултета по информационни науки). Тази специалност се предлага и в Пловдивски университет "Паисий Хилендарски" (ПУ), както и във Философския факултет на Великотърновскя университет (ВТУ).

Надявам се да съм била изчерпателна! Ако мога да помогне с още нещо, ще се радвам!
Успех и не се отказвай от мечтите си!

Д. С.

3.   Ако искаш да ставаш полицай опитай да влезеш, ама ако искаш да ставаш юрист няма никакъв смисъл да влизаш там. Направо записвай някъде Право като бакалавър.

5.   Брат ми е завършил Академията на МВР в Симеоново! Доволен е от избора си! Той я е завършил през 2009 - в специалност " Национална сигурност " която днес не съществува.
Преследвай мечтите си и се бори, ще успееш!
Влизането в академията е трудно, но е значително по-лесно отколкото преди 10-тина години.
Поздрави!

6.   Благодаря ви на всички!