Споделена история от Образование

Струва ли си да уча това ?
Здравейте, като всеки ученик 12-ти клас, нормално да мисля за бъдещето си. Имам си една малка мечта, да съм кореспондент/водещ в телевизията. Като цяло трябва да уча журналистика това ми е ясно. Много искам, да кажете дали в България има малко или много хляб в тази професия, какъв е шанса да вляза в " Света на големите " ( bTV, Nova, БНТ и т. п. ) Не искам да се махам от страната и искам по някакъв начин да допринеса на страната морал и подкрепа, подкрепа която ще се крепи в свободата на словото. Плюс че носталгията по страната ще ме вгорчи повече и ще ме депресира със сигурност.

Другото ми въпросче е дали ВТУ си струва като университет, където мога да изучавам това? Нямам много висок успех (Добър 4. 00- Много добър 4. 50/60 ) и за това не съм се насочил към СУ!

Много ще съм ви благодарен да чуя мненията ви!

Коментари

1.   Моето мнение приятелче е, че си неграмотен за да кандидатстваш журналистика. Функционално и пунктуационно неграмотен.

2.   Мечтата ти е бляскава и породена от твой виждания. Медиината ситуация към днешна дата в страната, а няма оглед и да се промени е, че всичко е много пропито. По-добре си избери нещо друго, защото в тези телевизии се искат невероятни връзки, за да отидеш да бачкаш в тях. Или трябва да си нереално добър, но и тогава няма как да станат нещата.

3.   Не знам как искаш да стигнеш до BTV, Nova, БНТ чрез ВТУ. По принцип щом това искаш бих ти казал да пробваш, а тя съдбата и уменията ти ще си кажат думата. Успехът ти не е особено висок за тази специалност, но под по-голямо внимание за тази специалност се взима оценката от специализираните изпите. Успех!
А до номер 1 ще кажа, че винаги има място за подобрение.

4.   Първо във ВТУ имат жесток глад за студенти и те приемат даже без изпит. Преди 2 години записах психология там за 50 лева по средата на учебната година, като тази, да я наречем такса, не е бил някакъв евтин подкуп, а от самия университет бяха обявили, че набират студенти, дори такива, чиито матури даже още не са минали и крайният им успех не е оформен. Записах като резервен вариант, в случай че кандидатстването ми за журналистика в Софийския не се увенчае с успех. В крайна сметка размислих за журналистиката (говорим за Софийски) след като видях колко бутафорно е всичко. Там приемаха първоначално с писмен изпит, който представляваше есе върху актуален проблем, изтегля се тема, в моя случай беше „Граници и огради“, като тази тема трябва да се обвърже с конкретен проблем с голяма обществена значимост. Към онзи момент беше пикът на бежанската криза, но естествено не беше задължително непременно да обвържеш есето си именно с този проблем. Ако имаш различни идеи, можеш да ги обвържеш чрез дадената тема „Граници и огради“. Това беше до голяма степен творческа задача. И тези, които на писмения изпит са изкарали оценка над 3. 50, биват допуснати до устен изпит, на който вече усетих цялата бутафория. Естествено и устният изпит трябваше да бъде платен и най-вероятно това беше и единственото му предназначение - да съберат някой и друг лев от джобовете на кандидат-студентите. Събраха ни в огромна аудитория всичките няколкостотин човека, събраха документите ни, разпръснаха ги, опаковани в пликове, по една маса и теглеха от тях на напълно случаен принцип различни хора, които да отиваха да чакат пред кабинетите на изпитващите. Цялото чакане за мен продължи около 2 часа, като аз бях от тези, които бяха изтеглени някъде по средата. Самият изпит трая не повече от 7 минути. Стъписах се при вида на Гого Лозанов в кабинета. На дъската беше написана отново някаква тема, която пак трябваше да се обвърже с проблем с обществена значимост, но този път устно. Бях изчела маса журналистически анализи само за да се окаже напълно безсмислено и да ме прекъснат, и, ни в клин ни в ръкав, да ме питат за стрелбата по Митьо Очите и как е цялото му име. Бяха казали ако имаш публикувани статии в разни вестници, да ги занесеш. Тогава пишех в един местен вестник, съответно занесох вестниците, в които имаше мои статии, но никой не ги погледна. След този случай реших да запиша българска филология. Много от журналистите са завършили българска филология, а и можеш да запишеш журналистиката като магистър след филологията и да я изкараш за година и половина, където и да учиш. Така ще имаш 2 квалификации, не само голата журналистика, която е една много несигурна професия. А и да не запишеш магистър журналистика, пак можеш да работиш като журналист с филологията, както вече уточних. Във филологията се влиза и по-лесно. В журналистиката приемат по-трудно, но в крайна сметка учат абсолютни глупости, като например странен предмет с име „история на книгата“. И още нещо - като студентка по българска филология в СУ мога да ти кажа, че сме имали много посещения от известни журналисти, част от които също са завършили българска филология, например Антон Хекимян. Тези журналисти също са споделяли как нямат пълната свобода да изразяват становищата си и да дават гласност на наболели проблеми само защото такива теми не са удобни за някой по-висшестоящ и какви санкции имат за разни подобни „криввания“. Така че добре обмисли решението си, както за това дали журналистиката ще е специалността, която именно ще кандидатстваш, и би ли бил част от тази гвардия, която сътрудничи на по-висши инстанции за полиране мозъците на обикновените граждани.

5.   Номер 1 - то вече "лекари" с купени книжки се навъдиха, ти за неграмотност говориш...
Авторе, точно в "света на големите" забрави за свобода на словото. Такава цензура и пропаганда се налага, че сам ще започнеш да вярваш в глупостите, които ще те карат да дрънкаш. Освен това все се търсят сензации с цел рейтинг. Представяш ли си се да завираш микрофон в лицето на някой току-що преживял инцидент или загубил близък? Ако да - дерзай!

6.   Като човек, който иска да развие успешен бизнес в България, те съветвам да следваш мечтите си! Може да не е лесно, но ако това е мечтата ти, давай!

Не съм добре запознат в кои университети се учи журналистика, ще трябва сам да се разровиш в интернет. Също така това, че имаш лоша диплома, не означава, че не биха те приели в СУ. В повечето специалности в БГ университети при балообразуването дипломата играе малка роля, по-голяма роля имат кандидатстудентските изпити, а в някои дори не се взима дипломата под внимание даже.
В СУ например балообразуването за журналистика става като се вземе общият успех от дипломата с коефициент 1, писмен изпит по журналистика с коефициент 2 и устен изпит по журналистика с коефициент 1, т. е. ако можеш да се представиш добре на изпитите ще можеш да компенсираш ниския успех от дипломата. Така, че най-добре кандидатствай в повече университети, за да може поне един от тях да те приеме. И не забравяй, че трябва да започнеш да се готвиш за изпити! Плюс това, ако например тази години не те приемат, можеш да изчакаш до следващата и пак да се явиш на изпити. По този начин също така ще имаш повече време за учене.

https://www. uni-sofia. bg/index. php/bul/priem/priem_za_obrazovatelno_kvalifikacionna_stepen_bakalav_r_i_magist_r_sled_sredno_obrazovanie/kandidatstudentska_kampaniya_2018/baloobrazuvane/fakultet_po_zhurnalistika_i_masova_komunikaciya/zhurnalistika

Журналистиката е професия, в която ако си добър ще имаш много хляб, а ако си зле ще имаш малко. Но ако това е страстта ти и имаш волята да полагаш усилия, в крайна сметка ще се справиш!

За финал ще кажа като човек от твоя набор, че е много хубаво, че искаш да останеш в България и да допринесеш за развитието на родината ни!

М18

7.   Смятам че ако го завършиш и намериш някъде работа няма да си доволен. Заплатите са ниски, а често някой контролира това, което искаш да кажеш. Другото погледни колко завършват журналистика, а колко работят по това за което са учили. Аз харесвах учителя по физ. въз. страшен пич и познай какво завърших. На втората година знаех, че няма никакъв смисъл и че едва ли ще го работя. От инат имам диплома за учител, а карам тир за 4 пъти повече пари.