Споделена история от Образование

Военна медицинска сестра?
Здравейте! В момента съм 11 клас и след 12 клас съм се насочила към ВВМУ Варна или по-скоро новата специалност, която предлагат от 2-3 години насам, а именно - Военна медицинска сестра. Специалността ми харесва, изключително динамична, в която трябва да вложиш цялото си внимание и усилия. Въпросите ми са относно кандидатстването и приема в университета. Също така дали някой от вас, читателите, е по-запознат в тази област? Надявам се да споделите своя опит (ако имате) и своето мнение относно специалността и университета. Говорих познати и те изразиха мнението си, че ако си военен е по-трудно, дори невъзможно да си намериш цивилен партньор след това - вярно ли е според вас? Също ако някой е информиран исках да попитам и за мисиите (мисля да кандидатствам като курсант, което значи че ще сключа договор за 15 години с държавата). Мога ли да откажа да отида на мисия и дали това ще има някакви последствия? Благодаря Ви за отделеното време!

Коментари

1.   Здравей,
Относно това дали можеш да откажеш да отидеш на мисия - естествено. Във всички държави мисиите зад граница са доброволни. Няма как да е друго яче. Още повече като винаги има предостатъчно кандидати заради доброто заплащане.

2.   Здравей, съвсем случайно попаднах на написаното от теб... Надявам се не е твърде късно. Специалността е преустановена, имаше само един прием за “Военни медицински сестри” и той беше 2017година. Аз и още 8 момичета сме част от него. Не се очаква друг такъв. Съветвам те да се насочиш към подобна професия, например “военен лекар” УСПЕХ! :)

3.   Относно 16 годишния договор, така е! Не ти е позволено да сключваш договор с който и каквото и да било. Военна си и до там. Работиш 10 години към ВМА, ако си военен лекар, или към Армията, ако си просто курсант.

4.   Благодаря! Но.. вече се ориентирах в съвсем различна сфера и в чужбина :)

5.   Авторката, може ли да споделиш към каква сфера си се насочила? Доволна ли си? Аз се двуумя между фармация и мед сестра, но мед сестра ми харесва динамиката и се чудя има ли по-добър вариант.

6.   Здравейте,
Аз също бях се насочила към военна медицина, по точно военна медицинска сестра, но както разбрах прием няма да се проведе.
Дълго време търсих своята професията, тази която да ме кара да изпитвам желание и страст да практикувам. Бих била много благодарна ако можете да ми предложили някакви алтернативи с подобно естество на работа.
И все пак кога може да разберем дали прием може да проведе следващата година, или окончателно изцяло е премахната опцията за такъв.

7.   Здравейте,
Аз също бях се насочила към военна медицина, по точно военна медицинска сестра, но както разбрах прием няма да се проведе.
Дълго време търсих своята професията, тази която да ме кара да изпитвам желание и страст да практикувам. Бих била много благодарна ако можете да ми предложили някакви алтернативи с подобно естество на работа.
И все пак кога може да разберем дали прием може да проведе следващата година, или окончателно изцяло е премахната опцията за такъв.

8.   Здравейте,
Аз също се бях се насочила към военна медицина, по точно военна медицинска сестра, но както разбирам прием няма се проведе.
Дълго време търсих онази професия, която да се превърне в моя мечтана. И когато попаднах в тази група бях доста разочарована, да чуя , че за нея най-вероятно няма прием.Тъй като виждам, че коментарите са с по стари дати, дали сега има някаква промяна, и дали в следващите години би предстоял прием.