Споделена история от Образование

Защо
Здравейте на 14 съм 8 клас. Попринцип имам само 5 и 6 по английски но на входното този път не ми стигна една точка за 5 за което съм бясна. Много рядко изкарвам четворки по английски ама никога не ми се е случвало такова нещо. Защо почти всички учители като не ни стига една точка и пишат по-ниската оценка. Миналата година все по български имах 4.40. Защо учителите правят така? Толкова ли са егоистични? Мога да си оправя оценката ама ми е гадно. Моля редакторите да одобрят тази история и някой да ми даде причина защо учителите правят така.

Коментари

2.   Човек, спри да се впрягаш за оценки, защото наистина не си заслужава. Ти учиш неща, за да ти са полезни в живота, а не заради някакъв си бележник. След няколко години като почнеш работа никой няма да го интресува какво имаш в бележника, а какво можеш и знаеш.

3.   И на мен ми се случва често и се ядосвам, но учителите не са виновни. Такава е скалата. Каквато и да е винаги може да не ти достигне точка. Учителите не са длъжни да ти дават точки от никъде.

4.   Учителите не правят така нарочно. Справедливо е да получиш такава оценка колкото си изкараш. Ако имаш една точка по-малко отколкото е нужно за 4. 50, значи няма да имаш 4. 50.

Ти искаш някой да ти прави компромиси все едно си някакво специално дете в детската градина. Не става така.

5.   Разбираемо е, че си ядосан(а), но в случая не трябва да търсиш вината в учителя. Като не достига една точка пишат по-ниската оценка, защото такива са правилата. Ако пишеха по-високата щеше да е проблем за тези, на които не им достига още една точка за новата граница, и още една и още една... Нормално е да се ядосваш, но това е отражение на това, което те чака в живота... като изпуснеш влака, няма утешителна награда, ако си го изпуснал само за 30 секунди, а не за 5 минути. Като кандидатстваш за работа - няма утешителна награда за тези, които не са одобрени. Като приемат студенти, раздават стипендии и т. н. има винаги граница, отвъд която, колкото и за малко да я изпуснеш - последствията са негативни. Постарай се повече другия път.

6.   Хубаво би било учителите винаги да повишават оценките, но пък подобни оценки не са истински. На матурата, ако имаш 4, 45, то си пише Добър, а не Много добър. Не си мисли, че е вид егоизъм, просто това е реално изкараната от теб оценка. В гимназията се оценява малко по-строго, отколкото в прогимназията. Ще свикнеш. Скоро и учителите ще ви опознаят и ще ви дават шанс да си поправите оценката почти мигновено.

7.   Истината е:
Защото така е по-лесно. Някога Учителят имаше индивидуален подход към всеки ученик, разбираше особеностите му, наклонностите му, реалните му възможности.
Сега даскалята, уж поради ниски заплати, го удариха през просото - по пример на американските си колеги безделници правят тестове и като жалки компютри сумират точки.

Какъв ще е резултата:
1. Да, даскалите ще бъдат заменени от машини - тестери.
2. В училищата все повече ще се произвеждат не умни талантливи хора, а жалки роботи с промит ум, готови да робуват безсмислено и монотонно.

За съжаление, това са фактите.
P. S. Не вярвам модератора да публикува това. Тук, ако нещо не е тъпа безсмислица, изглежда се цензурира безмилостно.

8.   Трябва да те радва, че учителите ти са обективни и мотивира да учиш повечу. За едната томка ето ти прос пример:

изпит FCE
180 - 190 - сертификат FCE с оценка А
173 - 179 - сертификат FCE с оценка В
160 - 172 - сертификат FCE с оценка С
140 - 159 - сертификат за ниво В1

Виж сама понякога една точка можепда означава не просто различна оценка, а и цяло ниво надолу.

10.   Според мен трябва да е така. Е, вече ако учителят вижда, че ученика си е ученолюбив, може в последствие, да даде малко отгоре за стимул. Не виждам проблеми с това.

11.   При мене само в основното училище беше тъй-една грешка само да допуснеш, дето се казва само знака плюс да го объркаш с минус, на някоя задача на контролно по математика, или по каквото друго да е, и директно ти пишат 2, или по-ниската там оценка-3, както си я докарал ти с решенията си... Вече в средното като влезнах, винаги почти ни се пишеха по-високите оценки, независимо там от някакви си точки! ... Е значи какво излиза-че докато в едни училища поддържат едно ниво почти като от едно време, то в други, даскалите просто си пишат по-високите оценки, не от страх или нещо от ученика, ами така просто, си преценяват... Щото при мене наистина тъй беше, от 2006г. нататък, нещата вече бяха различни, не като до 2004г. там, докато бях в основното... от провинцията съм. Но има ли значение всъщност, предполагам, че в част от столичните училища също има такива учители, и се поддържа подобно ниво... Знам, че е дразнещо наистина ей толкова да не ти е достигнало за дадена оценка, но-някой път и тъй става! ... Какво да се прави.