Споделена история от Образование

Защо немските думи се превеждат наобратно
Здравейте,
Тези, които са учили немски, може ли да ми кажете дали всички изречения се превеждат наобратно. Например намерих тези двете думи(Schritte Neu) и в Google преводач ми излезе, че се превежда(Стъпки нови), а не(Нови стъпки). Понеже имам проблем с превеждането наобратно. Заслужава ли си да започна немския? ь

Коментари

1.   Защото Google не разпознава самата "фраза" и превежда дума по дума, запазвайки оригиналния словоред.

2.   Леле! Ни си прави изводите от Google преводач! Превеждало се "наобратно" хахахахаха

3.   Аз не съм учил немски. Знам само няколко думи. И две от тях са Кауфен-купувам и Ланд-земя. Може би от там идва Кауфланд-място за пазаруване. Но както прави впечатление словореда му е наопаки. Може би в немският словореда е така подреден че първа е по-значимата дума от двете. Тях ги интересува пазаруването, а мястото където е това е от второстепенно значение. В крайна сметка може и онлайн по желание на клиента. Просто предположение.

4.   Всеки език си заслужава, от чисто интелектуална гледна точка, защото е добро упражнение за теб и може да ти отвори нови врати в буквален и преносен смисъл.
Е да, има значение, ако няма да можеш, да ползващ избраният от теб език. Но виж - немският е сравнително популярен и доста хора го ползват, поне тук в Европа.

5.   От Авторката
До номер 3, 4. Благодаря Ви много. Аз уча английски език и думите се обръщат наобратно. Например Lip care се превежда (Грижа за устните) и е наобратно, но вече съм свикнала с това. Отново Ви благодаря.

6.   До Автор

Да, някои при много изрази се разменя словоред, защото звучат неестествено. Lip Care, ако го преведеш без умисъл е Устна Грижа, което е просто ужасно. Но от години е факт, че почва да следваме и чуждия словоред. Примерно, преди доста време, винаги беше "оборудване за кухня". Днес често виждсм "кухненско оборудване". Важното е, преводът да звучи приемливо, а не да е нещо, едва ли не насилено, от рода на "Сутринта правих джогинг" или "Правих бягане".

7.   Хаха! Шрите Интернационал беше учебникът ми по немски в гимназията. В случая това е съществително собствено, а не нарицателно. Добавката "Neu" показва, че е обновено издание или нещо от сорта. Не търси буквален превод.