Споделена история от Образование

Счетоводител-университет ?
Здравейте, мисля да уча за счетоводител и бих се радвал да
ми препоръчате добър университет ( в някой голям град София, Пловдив или друг).
Та въпроса ми е има ли реализация в тази професия,
на 22 години съм и не искам да си пропилявам средствата
и времето, ако няма смисъл от дадения университет или от
бъдещата професия.

Коментари

1.   За счетоводител или УНСС, или Икономическия университет във Варна. Аз лично съм завършила в УНСС.

2.   УНСС - София

3.   Майка ми е счетоводител. Преди беше главен в едно голямо СД, вече работи за себе си. Когато търсим счетоводители, първо ме кара да махна всички СВ-та на хора от частни колежи и подобни. Тях изобщо не ги преглежда. После предпочита УНСС, Свищовския (тя там е учила), Варненски, Софийски и накрая Пловдивския. Макар че сме в Пловдив, предпочита ученик от Търговската гимназия, пред студент финанси от ПУ. От където и да наеме човека, веднага го праща на разни курсове за ТРЗ, за... право да издава пътни листове (не знам как се води) и др. Мисля, че професията е много хубава, печели се добре, може да се работи и дистанционно.

4.   Не винаги зависи от професията или университета, а как ти работиш. Бих препоръчала в икономически университет, долу-горе се учи едно и също навсякъде защото имат еднакви програми. Можеш да провериш къде ще ти излезе най-изгодно. Мисля, че най-добрите цени имат Свищов и Варна.

5.   Ако си счетоводител, можеш на практика да работиш навсякъде, защото всяка фирма се нуждае от един. Професията има реализация. Естествено няма да получаваш колкото някой IT специалист, но няма и да останеш безработен.

Сещам се за няколко унивеситета - УНСС (София), Икономическият във Варна и Пловдивският университет в Пловдив.
Ще те посъветвам, ако не си от София, да не учиш там. Парите, които ще трябва да дадеш за квартира и издръжка са драстично по-високи отколкото в Пловдив и Варна например. Образованието в УНСС е може би малко по-добро, но в крайна сметка след като си намериш работа и натрупаш практика и умения, на никоя фирма няма да и дреме къде си завършил.

6.   Само да запитам- за да работиш като счетоводител висше образование ли се изисква? Не е ли достатъчно да си завършил икономически техникум/ професионална гимназия/?

7.   Номер 6, по принцип може, ако не е единствен. В големите фирми със счетоводен отдел, работят и хора с икономически техникум (касиери, трз-та и др. ), които са под ръководството на главния счетоводител, който обаче със сигурност трябва да има висше образование, даващо му правомощие да подписва документи.
Малко е като с полицаите и военните.

8.   УНСС; Висше училище по
застраховане и финанси; Бургаски свободен университет.
Ако не си сигурен дали това е твоето нещо, можеш да пробваш с курс - примерно в Счетоводна академия БулМар. Обучението е един или три месеца в зависимост от това дали си редовна или дистанционна форма. Струва 650 лв. - не е малка сума, но не толкова фрапираща, така че си струва да "рискуваш". Ако го почувстваш като твоето нещо, можеш да продължиш в университет - има подходящи програми в УНСС; Висшето училище по застраховане и финанси; Бургаския свободен университет (конректно за специалностти в областта на финансите съм чувала много позитивни мнения за въпросния ВУЗ). В Пловдивския университет също се предлага специалността Счетоводство и контрол.
В УНССима различни специалности, свързани със счетоводството - Счетоводство; Счетоводство и контрол; Финанси и счетоводство (с преподаване на английски език). Последното ми се струва най-добрата опция.
Има реализация, естествено. Имаш ли хъс и способности, няма да останеш без работа.

Д. С.

9.   5, лъжеш се в това за ИТ-специалиста. Тази професия е като всички други откъм заплащане, но заради въпросната мода да си намериш работа като начинаещ е трудна мисия и се минава през много ситно сито, да не говорим за допълнителните обучения, защото излизайки от унив., реално не знаеш нищо практическо, с което да започнеш работа. Счетоводство в момента е много по-разумна професия с реална и естествена реализация след университета. Поздравявам автора за разумния избор.