Споделена история от Образование

Висше в България или емиграция в чужбина?
Здравейте. 12 клас съм. В някаква дилема съм. Чудя се дали за уча висше в България и да пробвам да се реализирам тук или направо да замина да започна работа в Англия или Германия. Говоря английски много добре, а немски на малко по-ниско ниво. Чудя се, защото като гледам тук вече дори и да имаш висше шансът да се реализираш е много малък. Аз завършвам паралелка специалност Туризъм и мисля да пробвам нещо в тази сфера в чужбина. Какво ще кажете вие? Кое е по-добре?

Коментари

1.   Още като видях заглавието и без да съм чел статията ми изникна отговора - в Чужбина !!!

2.   Емиграцията няма как да не е в чужбина, душица. :)

3.   По-добре е да имаш професия. Иначе в чужбина пак ще си чистачка или нещо подобно.

4.   Емиграция, емиграция!
Нали всички натам сте се запътили?
Няма смисъл да увърташ и да напредваш по заобиколни пътища...
Ходете - от бедна България изнасяйте към богата Европа и Америка всеки по $5М (колкото заработва един специалист през живота си)... Нищо, че страната ви ви е дала образование, а на старини ще храни родителите ви...
Вървете!

5.   Ако имаш финансовата възможност да си го позволиш - образованието в чужбина е чудесен вариант, защото в почти всички отношения е по-добро от нашето.
Ако не искаш да напускаш България, но не ти допадат българските университети - отново имаш избор -> Американския университет в Благоевград (АУБ), където ще получиш международно призната диплома, ще се обучаваш на английски език, ще бъдеш в контакт с хора от над 30 държави... и въпреки това ще си на около 90 километра от столицата на България! Нека не те стряскат високите такси, имаш възможност за стипендия (дори пълна).
Ако искаш да си в държавен университет - СУ!
Между другото, шанс за реализация винаги има - зависи колко си способен/способна и мотивиран/мотивирана. В чужбина дори би ти било по-трудно заради прекалено голямата конкуренция. Плюс това е вариант бакалавър в България и магистратура в чужбина.

6.   И аз до преди време бях в твоята позиция, но реших да уча тук и сега съм 3ти курс, по-добре да бях заминал.... и никога да не се върна тук, няма смисъл

7.   Висше в чужбина. По-добре е да учиш за някаква професия, отколкото цял живот да си чистач в чужбина. И образованието в чужбина е много по-добро, защото там хората учат много, а не са от купон, на купон като тука.

8.   Ако искаш да се развиваш - учи висше без значение дали тук или в чужбина. Повечето, които ходят в чужбина, са чистачи, берачи и т. н. Ако те устройва цял живот да се занимаваш с това, давай!

9.   Номер 8 така се изказа, от името на всички “берачи” и “чистачи”, все едно познава всички заминали в чужбина, хахаха, мога да го уверя, че дори чистачите и берачите са по-добре финансово от някои доктори в България. Също така, не се притеснявай, не всички сме чистачи или берачи, някои и програмисти станахме, завършили в чужбина ;)

10.   Чужбина, но никога с бг фирма.