Споделена история от Образование

Японски, Китайски или Корейски
Здравейте,
имам желанието да науча основите на поне един източен език - не е задължително да разбирам шрифта им, целта ми е разговорно да съм в състояние да провеждам елементарни ежедневни разговори и да разбирам поне малко какво се говори.

Според вас кой от тези 3 езика е най-лесен от тази гледна точка и с който е най-добре да започна?

Коментари

1.   Бих ти препоръчала да започнеш с корейксият. А и от тези изброените той е най-лесен. Аз изучавам корейски.

2.   Нито един от тях не е лесен. Аз работя в преводаческа агенция и имаме само 2 преводачи с тези езици. Те взимат много скъпо, но няма поръчки с този език - не се позлват. Един път в годината ако ни ги поръчат - добре.. да изкарат едно 50 лв., слаба работа. Няма хляб в тези езици...

3.   Корейски, можеш да се научиш да четеш буквално за 2 часа, защото това са букви, а не йероглифи и в зависимост от конфигурацията им е буква. Корейския е много прост за учене, но не е много перспективен, все пак го говорят много малко хора - две кореи.
Японския е най-труден до колкото знам, а и с тия хирагани и катагани не си е работа, а и също япония е на пика си - от сега започва упадъка им.
Китайския е тонален и това е трудно, имаш 4 тона и според това една и съща на пръв поглед дума може да значи четири различни неща, има но е най-перспективния - всичко е свързано с Китай. Аз самият уча китайски, бил съм в Китай няколко пъти и като знам че 99% от хората в Китай не знаят дума английски това е златна възможност. Проблема с китайския е, че освен двата най-основни мандарин и кантон диалекти има още безброй и понякога не може да разбереш изобщо кой какво ти говори в самия китай.. Иначе около 2000 думи ти трябват, лесно е защото много думи са съставени от две или повече други думи, които знаеш и образуват трета съвсем различна

Може да потърсиш в ютуб yoyo chinese канал-а, аз започнах от там, много лесно обяснява и се запалих, защото се оказа не чак толкова трудно, колкото очаквах.

Хубавото на това да знаеш дори базов китайски, е че в китай абсолютно никой не очаква да знаеш дори 2 думи и са направо шокирани ако почнеш да говориш и се отварят много към теб, особено старото поколение изпада в истински шок и се кефят много.

Знаеш ли китайски ще си намериш работа в следващите 30 г. със сигурност ;)

4.   Определено корейския!

5.   Японски! Най готиния език и лесно се изговаря, имат и много яки сериали от които можиш да го учиш допълнително, аз самия имам и частен учител и ми е кеф да го уча, използват и много английски думи в езика така че ще ти е по лесно!

6.   Корейският е най-лесен. Аз го говоря и казвам от личен опит.

9.   Японски, учих го една година и не е толкова труден

10.   Винаги съм харесвала японския и като цяло Япония. Още като малка, лесно научавах разни думи и изрази от аниметата, които гледах. Бих ти препоръчала да избереш него, щом целта ти е да го знаеш разговорно.

11.   Китайския ще е труден за това почни или с японския или корейския.

12.   Учил съм и трите езика (съвсем не претендирам да ги знам дори на елементарно ниво). Според мен по трудност от 1 до 10, като 10 е най-трудно а 1 е най-лесно:

Китайски:
Писане/Четене: 7
Вярно, трябва да се учат йероглифи, но за разлика от японските канджи, в китай се използват опростените варианти, което помага много. И все пак, ученето на йероглифи си е цяло изкуство.

Произношение: 10
Езикът е тонален, с 4 тона, а самите звукови комбинации са често трудни за изговаряне.

Разбиране: 10
Виж по-горе

Граматика: 1
Тук може да се отдъхне, понеже на практика има няколко основни правила, няма времена, членуване, род и няма учтиви форми, които в японския са пълна каша.

Японски:
Писане/Четене: 10
Освен сложните канджи, трябва да се учат още 2 азбуки хирагана и катакана.

Произношение: 1
Лесно, няма тонове, звуците се изговарят леко и са подобни на тези, използвани в европейските езици

Разбиране: 4
Все пак японският се говори твърде бързо и не е съвсем лесно да се разбира от начинаещи.

Граматика: 7
Сложни граматични конструкции, много изключения от правилата, учтиви форми.

Корейски:
Писане/Четене: 1
Азбука, която се учи лесно, няма йероглифи

Произношение/Разбиране: 7
Няма тонове, но самите думи са доста завързани и се изговарят трудно.

Граматика: 4
По-лесно е от японския, учтивите форми са по-малко, но и тук има много изключения от правилата.

Аз лично, за чисто разговорни цели, бих почнал с японски, понеже се говори и разбира сравнително лесно.

13.   Да се чуди човек, кой език ще е добре за децата? Как правилно да ги насочим? Кой език да започнат? Благодаря за мненията, дано се включат още хора.

14.   Номер 12 е дал много полезна инфо за трите езика. Ще допълня само някои неща.
Китайският език е една писменост (за Мандарин/Кантон), но с два варианта- Традиционен (напр. Тайван) и Опростен. Корейският и Японският имат сходно разположение на думите в едно изречение.
Японският език има няколко нива на учтивост, в зависимост кой с кого разговаря (полове, възраст, йерархия). В Българския, Испанския има само два вида- учтива и разговорна- лесна работа; в Английския е още по-лесно.

Бъдеще и перспектива, чисто практическа изгода? Мандарин...