Споделена история от Образование

Медицина в Англия
Иска ми се да уча медицина в Англия, за да мога след това лесно да продължа в държавата като лекар и по точно детски лекар. Има някой неща, които не разбирам и сега започвам с въпросите и моля Ви дори и да знаете отговора на само един въпрос ми го напишете. Просто ми е много спешно. Благодаря Ви от сега. Може те ли да ми кажете добри университети в Англия? Какво долу горе е заплащането? Колко години се учи медицината и след това специализацията? Има ли държавна поръчка или нещо такова като в България, което да намали цената? С оценките от изпитите по биология и химия от България ли кандидатстваш или там се държат нови изпити и какво ниво на английски е нужно(говоря ниво A;B...)? И последно по какъв начин трябва да кандидатствам след като Англия другата година ще е извън ЕС?

Коментари

1.   Здравей,

Подред на въпросите:

Въпроса 'добри' университети е относителен. Най-добрите са известни на всички ни, както и на теб. Въпроса е по-скоро къде биха те приели медицина? Съвсем честно казано, приемането конкретно за медицина във UK е доста трудно. Това е и причина много хора от там да учат медицина в други страни във Европа, защото критериите са високи, а и местата се запълват от хора със в много от случаите 'определено' потекло. Има даже репортаж на ББС във Ютюб 'Кой получава най-добрите работни позиции'. Това е обаче друга тема. Поне за медицината обаче конкретно, имай в предвид че има много британци които учат да, дори и във България.

Относно заплащането на такси, във Англия, Уелс и Северна Ирландия се плаща в момента до над 9000 паунда на година. Това би могло да се покрие чрез студентски заем. Ученето обаче може да отнеме 5-6 години за получаване само на медицинско удостоверение в област, а след това за катерене на летва и 10 и повече години даже чрез допълнителните курсове. Да си лекар не е лесна летва и отнема голяма концентрация и обучение. За Шотландия пък е безплатно ако си ЕС гражданка. Във Дания също е безплатно.

Кандидатстването за UK става чрез UCAS.

Ако говориш английски на ниво А или B това значи че не знаеш езика? Абсурд да те приемат във което и да е висше учебно заведение тогавал Трябва ти поне C1 или C2. Всъщност университетите изискват сертификат удостоверяващ че владееш английски на нивото което се изисква от университета. Обикновено университетите приемат IELTS, Cambridge, TOEFL (мисля че преди време имаше скандали със TOEFL), така че трябва да провериш конкретно индивидуалния университет сама, какви изисквания имат.

Всъщност цялата информация можеш да си я добиеш и сама, стига да търсиш на английски а не на български.

Ако имаш познати които са учили медицина или познаваш някой който има познат учил медицина в UK, можеш да питаш и тях допълнително.

Имай в предвид че издръжката е тегаво нещо. Ако учиш медицина и ще ходиш и на практика, трябва да се запиташ как ще се и издържаш? Опцията при медицината особено да се работи и учи не върви много за сам човек.

Знам че не е розово но уви искаш реална гледна точка. Проучи добре сама допълнително и прецени как / къде / какво

Иди също говори и със Интеграл ако имат офис около теб или агенция която се занимава със записванки в университети.

2.   Здравей, живея в Англия от 5 години, не ми харесва тук, но винаги се старая да помогна на хора, които биха желали да намерят щастието си тук.
http://www. studyin-uk. com/studyuk/medicine/
Този линк дава добра начална информация във връзка с необходими изпити, оценки и подходящи университети.
Както предполагам знаеш е необходимо да говориш английски на много високо ниво, защото ще има терминология, курсови работи и т. н.
Можеш да влезеш в сайта на всеки университет и да погледнеш за специалности, колко години се учи и цени.
Не мисля, че има университет с дъжравна поръчка, само стипендии при изключително добри резултати. Иначе таксите варират от 7000 до 15000, а може и повече, в зависимост от университета, който избереш.
Можеш да теглиш заем, който се излаща след завършване, но сметни 5 години по 10000 са 50 000.
Моят приятел изплаща заем, неговия беше само 20 000 паунда и автоматично спират от заплатата му.
Дано съм помогнала поне малко.

3.   Откажи се. Нямаш необходимата грамотност, за да станеш какъвто и да е лекар в Англия.

4.   Знам английски на по високо ниво от В просто давах пример и идеята ми е че знам английски и много малко руски, а не искам да работя лекарство в България. Проблема ми идва че в държаните са основен език английски трябва или да си завършил там или да имаш голям стаж. Почти съм сигурен че за държави като Холандия и много други мога да си уча в България и после да отида да работя там защото са в ЕС, но мисля че трябва да знам и Холандски. В моят град има само немски, английски и руски. Обясних го малко гадно, но се надявам да сте ме разбрали...
-от автора