Споделена история от Образование

Относно магистратурите
Здравейте читатели. Бих искала да ви попитам има ли как магистратурата ти да бъде различна от специалността, която си следвал? Аз съм чувала, че може но примерно вместо 1 година ще се учат 2 години. И трябва ли да се държат изразвнителни изпити и т. н? Благодаря предварително.

Коментари

1.   Става бе. Примерно следваш физика, ставаш бакалавър по физика и по някое време - магистър по финанси. Що не, а? Явно толкова ще ти е акъла и с 3 висши.

2.   Да, може!

3.   Да може, но зависи от различни фактори. Не слушай номер 1 - той е малко човече, което иска, ти да се почувтваш зле.

4.   Абсолютно можеш, но трябва да провериш изискванията на съответната програма - някои имат изискване за бакалавърска в същата специалност или поне в същото направление, други може да изискват допълнителни семестри/курсове/изпити, за да компенсираш разликата в знанията, а може и да няма допълнителни изисквания. Просто си направи справка относно конкретната програма и прецени.

Успех!

5.   Стана ми любопитно покрай писаницата на номер 1 и реших да погледна за "финанси" - най-логичното място за тази специалност в България - УНСС.
Всеки може да запише магистратура "финанси", след приемен изпит, но:
Бакалаврите със специалност "финанси" учат два семестъра.
Бакалаврите със специалност от сферата на икономиката - три семестъра.
Бакалаврите с друга специалност - четири семестъра.
Така че по примера на номер 1- бакалавър физик ще трябва да издържи приемен изпит и да следва две години за да стане магистър по финанси.
Предполагам номер 1 е избрал тази комбинация като ироничен пример, но аз пък съм убеден, че има институции и организации, къде това финансист със степен и по физика би бил добре дошъл. Не задължително в България.

6.   От номер 1 до 5 и другите - пределно ясно е, че ако доучиш достатъчно години може от бакалавър по физическо възпитание да станеш магистър по ядрена физика. Но става въпрос с "леко доучване". Който държи да е вечният студент до 30-35 г негов проблем. Има мисъл на латински "Не за училището, а за живота се учим", но доста студентчета нито са я чували нито могат да я схванат. И ако могат до пенсия ще се скатават с оправдание "аз още уча". Стипендийка ако има за лютеница и едно общежитие - кеф. Важното да си така добре подготвен, че утре като речеш да завиеш една гайка, да го направиш по учебник.