Споделена история от Образование

Българската образователна система
Здравейте. Чудех се отдавна къде и дали да пиша по тази тема, но днес се реших и го направих. Това ще са моите разсъждения и преживявания - на едно шестнадесет годишно момиче, учещо в средно училище в малка едноименна община, в десети клас и с отличен успех. От две години насам започнах да разбирам нещата, които ще Ви споделя сега, но преди не бях обръщала чак такова внимание. Само едно ще Ви кажа - уморена съм. Уморена съм от образователната ни система и от отношенията на учителите към нас. Чувствам се натоварена и не малко депресирана. Започвам точно и ясно да изреждам нещата, които ме карат да се чувствам така.. Вчера директорката ме повика, заедно с още пет момичета и ни помоли да останем след часовете до 16. 30ч., за да наглеждаме класовете в начален курс по занималня, защото учителите бяха на обучение. Съгласихме се. Ето какво ме учуди. Трябваше да помогна на децата в първи клас за домашните. Уплаших се, когато видях количеството учебници, обикновени тетрадки и учебни тетрадки, с които разполагат тези 7-8 годишни дечица. Една раничка на дете в първи клас съдържа - учебници за деня, по две учебни тетрадки по всеки предмет, по две или повече спрямо предмета обикновени тетрадки, скицник, огромни несесери с пишещи и творчески средства, книги.. отделно разбира се храна, вода, кърпички и т. н, които не заемат чак толкова място.. но все пак. Аз не можах да вдигна раницата на едно от децата. Ръката ми изтръпна, а се чудя как те носят цялото това нещо цял ден от вкъщи до училище и обратно. Имаха куп задачи за домашна работа за другия ден. Помъчиха се и ги накарах да си ги напишат, като им помогнах разбира се. Но хора.. сърцата им играят разбирате ли.. те идват от 7. 30ч. на училище и се прибират в 17. 00ч... та това са горе-долу 8 часа на ден в учене и около 2 часа общо за свободно време и междучасия. Децата - видимо изморени и искащи да разпуснат, да си поиграят.. а какво правят учат и след учебните часове по време на занималня. Киснат до вечерта в студените училища, изморени, искащи да поспят и да си поиграят. Натъжих се от тези факти.. според мен образователната ни система ни пречи да се занимаваме с нашите хобита и да разберем в какво сме най-добри - така се раждат творците. А в България май не се срещат много сега..??? Днес влизам в кабинета по английски език, за да карам моя любим час. Там има много книги, помагала, табла и т. н. Понечих да отворя една книга на английски, съдържаща граматика и упражнения, а госпожата, която ми преподава каза "Казах ли ти да не буташ нещата на госпожа *******? " А тази госпожа, чиито неща са там прекарва най-много време в този кабинет. Ядосах се! Не трябва ли тези неща да са също за нас, да учим нови неща, да се упражняваме, да се забавляваме.. не трябва ли учителите да са радостни от факта, че сме заинтересовани от техния предмет. Това също много ме разтревожи днес. Имам 3 разказвателни предмета на ден, още 2 часа английски или немски и 1 час точна наука.. и кажете ми как да смогна да науча 3 нови урока, всеки по две пълни страници с текст, отделно да си напиша новите 100 думи, всяка по 10 пъти и да назубря формулите и определенията по химия.. Всеки ден се прибирам от училище в 14. 00ч. и знаете ли какво правя веднага щом се прибера.. да.. пак започвам да уча.. и приключвам до 19.. 19. 30ч. После кога ми остава време да прекарвам в рисуване и четене на книги - това са моите хобита.. ами няма такова време за жалост.. защото веднага щом науча за другия ден се къпя и лягам.. защото очите ми се затварят и нямам сили психически да върша други неща. Има още много неща, за които мога да споделя но не мисля, че трябва да разтягам толкова локуми.. Предполагам тези проблеми са наясно на всеки от вас.. Последното нещо, което адски ме дразни е, че ние.. българчетата, в нашето училище получаваме стипендия за успех над 5. 50 - 25 лв. и над 4, 50 - 23лв., която е социална. Така.. 25 лв. ми струват два учебника. А после.. децата, които нямат средства не могат да си позволят и учебници, затова имат лош успех. Изказване на наша госпожа: "Който няма учебник, няма да има 6. ".. Ромите получават същата + ромска стипендия 60лв. Общо 85лв. Това не е ли дискриминация?? Давали им ромска стипендия, за да ги мотивират да учат.. дрън дрън.. нали виждам ромите от моя клас - тези пари отиват за дрога и цигари! Това са нещата, за които исках да Ви споделя.. отчаяна съм. Знам, че това е в цяла България.. както и, че натоварването в гимназии по големите градове е още по-зле. Моя бивша съученичка ми казва "Прибирам се от езиковата в петък, веднага лягам да спя и не ставам от леглото два дена. ".. Уж почивни дни, а ти не намираш времето за себе си, близките ти и хобитата ти. Споделете и Вие какво ви е отчаяло в българските училища!

Коментари

1.   Малко коментари да направя по грамотността ти, защото претендираш, че си отличничка:

1) "в малка едноименна община" - добре е да прочетеш в тълковен речник какво значи едноименен. Означава, че едно нещо има еднакво име с нещо друго, споменато по-рано. В твоя случай трябва да предположа, че си мислиш, че щом градът е с едно име, значи общината е "едноименна". В грешка си.

2) Писането на "Ви" с главна буква се прави когато пишеш в учтива форма на някой конкретен (един) човек. В случая пишеш на всички нас - читателите и явно става дума за множествено число. Тогава се пише "ви" с малка буква. Пак си далече от шестицата.

3) Час като "16. 30" е някакво твое умотворение. Ако решим, че интервалът е твоя творческа идея е време да разбереш, че се пише 16:30. Двуеточието означава, че след него има минути или секунди (които са до 60, а не до 100). С дробна точка или запетая показваш стотни части. Т.е. ако искаш да кажеш "четири и половина часа" трябва да напишеш 4,50 ч. За "четири и тридесет минути" се пише 4:30. Но това да кажем, че е масова грешка и може цял живот да не я забележиш.

Така че имаш много добър 4,50 по български език.

2.   Аз уча в средно голям град, в езикова гимназия и съм 9-ти клас, тоест аз съм по новата образователна система. Смъкнали са ни голяма част материала от 10, 11 и 12 клас, за да може да си получим средното образование в 10 клас. И аз съм като теб с разликата, че в някои дни имам по 4 разказвателни предмета, уроците са сбити максимално и нямаме никакво задълбочаване в материала, а в някои часове се е случвало да взимаме по 2 урока. И като ни дадат бонус и някакво домашно - я есе, я нещо друго, просто R.I.P. Всичко е направено през пръсти. И да, старая се да уча, но и в същото време да поддържам социални контакти. Какъв е резултата? Спя по 4-5 часа на ден и често съм с главоболие /и не само аз, а доста от моите приятели/. Също като твоята приятелка в петък се прибирам вкъщи, лягам и не ставам от леглото двата дни.
Според мен наистина образователната ни система има нужда от промяна, но уви, няма как да стане, защото явно на никого не му пука.

3.   Явно много са се променили нещата, защото аз бях ученик през 90-те и тогава нямаше чак толкова натоварена програма, да не говорим за наличието на множество учебници и тетрадки-имахме 1-2-по Математика и Природознание, по-късно Биология-толкова бяха учебните тетрадки, които трябваше да си купуваме от книжарницата!
Явно моето време няма да се върне никога! Преживял съм съвсем безгрижни ученически години, а и бях на смени-пърра и втора! Първата започваше в 7.30 и свършваше в 12.10, а втората-започваше в 13.30 и свършваше в 18.30! Имаше и занималня по Математика, която посещавахме, за да си решим домашното! Сега не знам защо така направиха с учебната програма-сигурно ако сега бях ученик, едва ли щях да имам време да гледам телевизия като се прибера от училище, а в петък като ни дадат домашни, а през събота и неделя няма и да си помисля за телевизия-щях да имам домашни по всичко-решаване на задачи, упражнения, учене! А сега съм на 35! Нарочно не споменавам за университета, защото там не се ходи толкова, както на училище-септември започва семестъра, свършва преди Коледа! Януари и февруари е сесията, а през март започва втория семестър, който свършва към края на май! Юни е сесията, ликвидациите са към септември! Просто на училище се ходи цели 10 месеца, а в университета-7 месеца!

4.   Да, права си.

5.   Боже, още някой на който просто не му се учи и се прави на умен.

6.   Здравей, според мен най-страшното в нашата образователна система са некадърните учител.

Аз съм завършила езикова гимназия и сега следвам в чужбина и то една доста тежка специалност. Благодарение на цялото натоварване в училище успявам да издържа на чуждата образователна система, а това, което имам да уча в момента, е доста повече отколкото в училище.

Аз не съм си спомняла в ученическите си години да си лягам в 19-19:30. Лягала съм си обикновено в 00:30, а понякога и по-късно, ако се налагаше. До 10 клас успявах и да рисувам, и да чета книги, и да ходя веднъж в седмицата да спортувам. И пак си лягах късно. Въпрос на организация. Но в 11 клас нещата се промених. Загърбих хобитата. За мен беше по-важно да се концентрирам върху подготовката си за успешен прием след 12 клас. Това беше моята цел. Нямах и истинска лятна ваканция. Но всички усилия си заслужаваха.
И аз бях пълна отличничка. Но от отличник до отличник си има разлика.

Не се оплаквай от натоварването. И аз недоволствах, но това ми помогна да развия памет и навици за учене. Без натоварването и без моята цел, която ме теглеше, нямаше да извлека максимума от това и нямаше да се задържа там, където съм сега.

Училището не е вечно. Важно е като завършиш да имаш посока и да учиш нещо стойностно, което ти гарантира реализация и спокоен живот от финансова гледна точка. Те всички следват след 12 клас,но ще извлече полза само този, който си е избрал разумна специалност. А за такива специалности ти трябва трениран мозък, а той се тренира главно в ученическите години. Звучи доста романтично човек да открие в себе си някакъв талант, но трябва да се мисли реалистично. Времето е ценно, но за жалост лети бързо, затова по-добре го използвай максимално и пренареди своите приоритети.

И ние бяхме с тежки раници в училище, и аз не го разбирам, но нямам нищо против занималнята. Почти винаги и двамата родители работят, изморени са и са най-вече изнервени от ниските заплати. Благодарение на занималнята се обръща някакво внимание на децата.

Училището може много да предложи, но само на този, който знае да извлича ползите. Според мен най-големият проблем са некадърните учители. При нас имаше проблеми, но учителите си се интересуваха само от клюките и кое дете чий е. Имат се за светила, но всъщност само влизат да си преподадат урока и въобще не ги интересува кой ще учи и кой не.Те не си говориха с нас за живота след училище нито за трудностите,нито за важните избори, които човек именно в ученическите години трябва да направи, за да НЕ си съсипе живота. Само ни товареха с материал, но пък аз извлякох ползата от това, че си тренирах мозъка.
Има толкова деца с проблеми. Когато родителите са уморени и изтормозени от мизерията, те не могат да помогнат на децата си. Но пък учителите, които все са недоволни и които имат половин работен ден, биха могли да дадат своя принос и да възпитат едно добро поколение. Но не. Някои от випуска са били на тежките бригади в Англия, други учат същински глупости, а трети пропадат. Но никой от нас не си е и помислял, че живота след училище може да бъде жесток. Никой не искаше да си говори с нас за това.
Резултат: поредното ощетено поколение.

Аз още се ядосвам на учителите. Добре, че не се хвалих какво щях да уча, иначе щяха да ме забият и да ми провалят живота. То и от мен, дете на скромни родители, никой нищо и не очакваше. Мислеха ме за едно зубърче и ми се чудиха за какво толкова си давах зор. Повечето от днешните учители не са никакви будители и това е най-големият проблем на нашата образователна система.

Разбира се има и съвестни учители, но те са същинска рядкост и за жалост са мачкани от други учители.

Права си за стипендиите- нечестно е, но какво пък е честно в нашата държава.

Използвай времето разумно и не се чуди толкова кое е честно и кое не, а направи така, че да извлечеш ползата. Когато човек е мотивиран, той намира достатъчно енергия. Колкото повече тренираш паметта си , толкова по-бързо ще учиш и ще успееш да "спестиш" време за някое и друго хоби.

7.   Авторке направо и аз се чудя как ли всички възрастни по улиците на България са изкарали първи та и 10 клас!!!! И някой от тях са завършили и езикова гимназия!
Когато имаш да се оплачеш и искаш да ти повярват първото което трябва да имаш предвид е да не преувеличаваш.
Първото което се оплакваш е тежестта на раниците на първи клас, това с твоята изтръпнала ръка е преувеличение, не ни лъжи, някой от нас вече сме имали първолаци и знаем че раницата тежи 3-4кг, плюс това родителите до 3-4 клас са длъжни да водят и вземат децата си от училище така че децата не носят сами тези раници.
Второ личните книги на госпожа ******* са си нейни и нямате право нито да ги ползвате нито да ги пипате. Най вероятно тя си ги е купила сама и ги държи в кабинета си. И не учителите не са там за да ви се радват че сте заинтересовани от личните им вещи, не са и длъжни да се радват че интересът ви към предмета им ви кара да им ровите в нещата.
Чудя се колко ли английски думи научавате за година щом всеки час ви дават нови 100 думи. Знам че за 10 клас е одобрена програма с 72 часа на година, това колко думи прави? А в учебника ви има ли толкова на брой различни думи?
Между другото учените са изчислили, че ако си научил най-необходимите 400 думи от даден език ти ще разбираш 70% от четенето на коя да е литературна творба на този език. около 40 правилно подбрани, високочестотни думи, ще покриват примерно 50% от употребата на думи във всекидневната реч на всеки език. А 8000 думи ще покрият практически около 99 процента от писмения текст.
Първо от опита си второ от написаното по горе твърдя със сигурност че няма училище в България където да преподават по 100 думи на чужд език в един ден, дори на седмица, дори в езиковите гимназии не дават по 100 думи!
Няма да разпъвам локуми за трите разказвателни урока на ден, защото тук лъжата е смешна. Само ще ти кажа че проблема ти с недостигащото време не е заради многото материал, а заради това че не знаеш как да учиш правилно, тоест бързо и как да си разпределиш времето.
Когато пък вземеш да завиждаш на ромчетата, макар да не вярвам че училището им дава 60 лв месечно за да идват, доста се учудвам. Но дори да е така. Твърдиш че ромчета които ползват дрога и цигари получават 25лв стипендия за отличен 5,50 успех??? Това реално ли е? А й на какво им завиждаш на ромите? на семействата ли, на начина на живот ли, на кое? Би ли искала да си циганка да живееш в гетото и родителите ти да са цигани заради 60-то лева?

8.   Да си призная, съгласна съм за някои неща, но за други леко се ядосах.
Брат ми е във втори клас. Образователната система се е променила, аз завърших преди 2 години. Сега учебния материал е разпределен по различен начин. Някои неща се преподават по-рано от преди, а други са премахнати от учебниците. Брат ми заема цял голям шкаф с учебници, но той не трябва да ги носи всички до един. Учителката му е дала подробни обяснения на родителската среща, за да може всяко дете да си подготви раничката само с нужното за деня. Аз лично съм много дребен човек, нисичка съм и килограмите ми са малко под 50. Вдигам раниците на децата без да ми изтръпват ръцете. Мога да вдигна и брат ми заедно с раницата му. Не съм мускулеста.
Не знам как са те възпитавали, но мен са ме учили да не пипам чужди неща. Да, хубаво е, че имаш интерес към английския език, но са ви дали ясна забрана относно пипането на книгите на госпожата. Още повече, че тази госпожа не е била в стаята. Ако беше в стаята, можеше да я попиташ, дали може да погледнеш книгите ѝ. Тя сигурно нямаше да има против. Обикновено така се прави, питаш собственика за разрешение.
Както казах, завърших преди две години. Учих в професионална гимназия, това означава, че няколко дни в седмицата имах допълнителни специални предмети и практика. Имах същото количество домашни и уроци като теб. Ами, добре съм, жива съм, ученето не ме съсипа. Не съм оставала на изпит и не съм изкарвала ниски оценки. Имах приятели, излизах, помагах в домакинството, наглеждах брат ми и учих. Не е невъзможно, но мрънкането и недоволстването отнемат от концентрацията ти, следователно и от времето ти за учене. Така или иначе ходих на училище, слушах в часовете, защото те са това са отредени и така вкъщи ми беше много по-лесно да запомня уроците. По-голямата част от тях я научавах в час. Това, което преживяваш е нормално. По-добре се мобилизирай, защото след години няма да оцелееш в университета, нито пък на работа. В момента имаш невероятни бонуси. Има кой да изчисти, има кой да сготви, има кой да се справи с прането и да напазарува. Ти си дете, твоята работа е да учиш. След няколко години ще учиш, ще чистиш, ще готвиш, ще переш и пазаруваш. След малко повече години ще правиш същите неща, но и ще работиш. А след това ще имаш и деца, които ще мрънкат, че много учат.
Съгласна съм за стипендиите. Обаче, училищата имат библиотеки, от които всеки ученик има възможност да си набави учебни материали, в случай, че не може да си ги позволи. Да, финансират ромите, води се вид стимул, не е справедливо, така е. И аз много исках да ме стимулират с едни допълнителни пари, всички искаме. Промяната може да бъде сторена с референдуми, избори и т.н. Неща, в които можеш да вложиш цялото си будно съзнание като млад гражданин след още 2-3 години. За момента е достатъчно да учиш, това ти е и задължението.

9.   Момичето е право-натовареността в нашите училища е прекалена и ненужна.Прекалено сложно и академично,натоварващо и изцеждащо...В началния курс например всичко трябва да е много по-леко и на децата всичко да е поднесено под форма на игра и да е им е забавно.Така ,че те с желание и радост да ходят.А не да ги стресират и тормозят с толкова много неща.
Аз имам две деца и така се случи,че едното учи в България до 5-ти клас.Голям тормоз беше с ученето,където самата атмосфера и отношение към тях беше доста стресиращо.Доволна съм,че заминахме,защото тук е много по-спокойно и ненатоварваща психиката им.Децата ходят с голямо желание и е по-скоро фън отколкото преса...
А другото от 3-годишна възраст е с нас навън и на практика си започна тук и така успях да видя как е във всеки клас от започването до края,до завършването.В началното е както казвам повече фън и се набляга на изграждане на навици,седят на масички по групи,а материала се поднася под форма на игра и е забавно.С голямо желание ходят.После в средното е малко по-сериозно,но никога не е било прекалено сложно или отчайващо трудно.Свършват на 16г.После който иска отива в колеж за професия,който иска остава още 2 години да надгражда.Учат се само 3 предмета,с които после се кандидатства някъде.И това е.Тези две последни години са най-трудни и сериозни-огромно количество материал се взима за кратко време и се учи под напрежение....Но до тук всичко беше ...пей сърце.
През всичките тези години не сме купували учебници или тетрадки-всичко се осигуряваше от училище.Ние само купувахме униформа,както обувки и раница.Това е.Никога не са ни искали пари за други неща.
Доволна съм,че поне малката не преживя вкуса на нашата образователна система и всичко свързано с нея... разбирате за какво става дума.

10.   Айде да не ме учите кое как се пише.. щото сте родени научени нали хаха.. не ми се учело.. хахахаа .. номер 5.. ти не се ли правиш на умен/а като се опитваш да познаеш аз дали се правя на умна или не.. ще ме учат кое кво значи и как се пише.. аз съм писала по тема, която засяга всички ни.. както и вашите деца, ако имате такива .. вие ми се хващате за грешките.. дете съм още.. на 16 години.. споделям нещо, вие се хващате за друго.. бе кво ли се занимавам.. простащината в България край няма ;) точно в уикипедия пише за нашата община, че е едноименна.. другото, което.. номер 1 явно си пропуснал/а часовете по Бълг.език ти.. "Писмено общуване изисква и използването на учтива форма. При нейната употреба местоименията Вие, Вас, Ви, Ваш се пишат с главна буква, независимо дали обръщението е към едно лице, или към много лица".. за часа така съм свикнала да го пиша.. ;)

11.   "Айде да не ме учите кое как се пише"

Ми научи се сам тогава.

12.   Аз също съм се видяла в чудо с доведената ми дъщеря, първа година в гимназия. Снощи водихме такъв разговор. Казва ми: аз просто не мога да превключа в рамките на един час от една тема на друга. Физика, после литерутура, после биология. То и аз, дето съм дърта жена, ако ми кажат хайде сега един час пиши статия, после си сметни данъчната декларация, после вземи да нарисуваш една картина... ще откача. Ами девойката е просто претоварена, видях й програмата! Плюс нови деца, нови задачи, тресат ги хормони и нямат възможност за нормална храна. Сто пъти съм забранявала сандвичите и баниците, но тя просто няма какво друго да яде там. Бих й сложила нещо домашно в раницата, но няма къде да го стопли. В нашия офис имаме кухненски бокс и колегите си носят понякога супа или мусака от къщи, топлят си я в микровълновата и така. А децата ни ядат пици и чипс и после - защо са болни? В началото на лятото щерката на мъжа ми ме сюрпризира с новината, че ще се явява на поправителен по английски. Което означаваше "сбогом, гимназио". Седнахме, за четири часа научи онова, което й беше проблем и взе изпита с 5. Толкова успях да направя за един следобед. Звъннах на учителката и я питам: госпожо, вие къде сте през целия срок и не виждате ли, че това дете има проблеми с материала; защо поне не ни казахте? Тя отвръща: "Вие не си ги учите у дома, ние ли тука да ги образоваме? " Е, къде да ги образоваме, освен в училище, бре, мадам?

13.   Оле, колко лоша авторка!!!
Авторке а сега провери там от където копира, че точно писането на "Ви" с главна буква се отнася за официална кореспонденция, а не за всяко писмено общуване. Писането във форум до непознати читатели не е официална кореспонденция, а по скоро художествен текст.

15.   От 1 - кажи я тая едноименна община да видим какво точно пише в Уикипедия. Почти сигурно е свързано с предходно изречение/фраза, примерно "Разградска област... и едноименната община". Отделна тема е, че в Уикипедия пишат всякакви хора и грамотността им не е гарантирана. Коментарът ти с номер 10 е далеч от учтивост, защо такова непостоянство? Увереният човек не се разклаща от някакви коментари, които не му допадат.

16.   Българската образователна система е боклук. Още от основното... , че даже и детските градини бих добавил.