Споделена история от Образование

Математика...
Наистина не знам какво да правя с този предмет. Нищо не разбирам. Препоръчайте ми нещо, защото какво ли не съм пробвал. Уча. се - не става, пак нищо не разбирам! Просто е ужас, седми клас съм и математиката ще ми трябва, за да кандидатствам (и то в езикова, каква ирония... ), а досега имам трагични двойки и тройки, все още не са много, учителката май ме щади, но това няма да ми помогне много... Щом Уча. се не сработи се чудя дали си струва да ходя на частни уроци. А и трябваше да сменям училището, защото в старото всичко беше наопаки. Изобщо не е приятно, когато учителите гледат все към теб. Е, или поне по математиката. С останалите предмети съм добре, поне за момента. Обаче кошмарните алгебра и геометрия (съвсем скоро ще се сблъскам с моя враг от 5-ти клас, всички тези кошмарни кубове, триъгълници, паралелепипеди... ) винаги идват, макар и не заедно... А като се замисля, че имам и матури. Вие как успявате (или успяхте, ако чете някой по-възрастен) да се справите с математиката? Знам, че сега най-вероятно ще изглеждам като идиот, но наистина се нуждая от помощ. Никой в семейството не е добър с математика, баща ми беше надежден, но не може да обяснява като хората, а майка ми разбира от всичко, което не ми трябва (Химия, Биология и т. н. )...

Коментари

1.   На мен ми помогнаха частните уроци, но попаднах на много добре обясняваща учителка.

2.   Няма гаранция, че частен учител ще ти помогне, но си длъжна да опиташ. До 7-ми клас математиката ми се струваше като кошмар, в гимназията попаднах на добър учител и изведнъж предмета стана разбираем. Математика се учи с решаването на задачи, понякога се учи с дълго мислене върху задачи. Когато впрегнеш мозъка си да решиш задача, ти реално научаваш много, защото питаш учители, приятели, познати и пъзелът се нарежда. Няма как да се научиш, докато продължаваш да се отчайваш и още в самото начало на задачата заявяваш, че тя не е по силите ти. Пробвай се, мъчи ги, задавай въпроси, чети учебника, гледай примерите, решавай повторно задачите от часа и математиката ще започне да добива смисъл за теб.

3.   С учене и уроци.

4.   Леле... Тъкмо влизах в този сайт, за да споделя проблема си по математика... И ето! Не съм сама! Аз също съм 7-ми клас. Не мога да се справя на тестовете. Ходя абсолютно всяка седмица на частни уроци, защото учителя ми и той не знае какво обяснява... От уроците разбирам всичко. За 1 час наваксвам всичко пропуснато. Дойде време за контролно, заваряват двойките... Много ми е гадно... Не знам аз ли съм тъпа или той ме мрази... Другите предмети са ми добре... Нямам големи затруднения там но тази математика...

5.   Гледай уроци на английски, ако го знаеш. Там нещата са обяснени сравнително по-добре, с повече примери и т. н

6.   Благодаря за съветите, ще пробвам с частните и английските уроци! Едва ли ще стане по-зле.

7.   Нека, да ти обесня набързо:

Имаш едни формули, които решават едни задачи. За всяка задача си има формула и е много лесно, един път, след като хванеш принциа, да решиш тези задачи. Просто решавай, като папагал и след време, ще ги решаваш бързо и точно. Може и да не може, да ги обясниш или да разбираш смисъла зад това, защо изобщо го правиш, но не е това, коеот ще ти даде 6тица.

8.   Спокойно, пич аз вече съм 8-ми клас и като теб супер много се притеснявах на матурите понеже по математиката съм много зле. Едвам ми оставиха тройка на завършване
то в седми клас. Дойде ред на матурите не трябва въобще да се притеснаваш аз ограждах само Б и скалъпих тройката. И от второто класиране влезнах в езиковата обаче и сега по математика съм кръгла 0. И вече не знам какво да правя затова лятото ти след седми клас започни да ходиш на частни и всичко ще е ОК(И да ако нищо незнаеш ограждай само Б и има по голяма вероятност да искараш 3)

9.   От 7

Виждам, че на някого не му е харесало. Но нека да обесня - Ако математиката не ти върви, ще ти трябва солидна мотивация, за да я разбереш. Ако кариерното ти развитие, няма да изисква математически умения, то е пълна загуба на време, нерви и пари, да ходиш а 60 частни урока на семестър, за да "разбереш". Зуби си задачите и решаването им, докато не си получиш оценката. Другото са глупости.

Впрочем - аз обичам математиката и работя с нея всекидневно. В училище бях на другия полюс - езици, история, литература - пълна леш ми бяха и ги мразех, ама ги зубрех, какво да правя. И със зубрени имах 5тици и 6тици (повече 5ци). Днес не помня и едно стихче, ама ги знаех наизуст, заедно с рецензиите и поне по 2 есета на творба. Беше ми по-лесно, да се науча, да "мамя", като ги наизустя, вместо да ги "разбирам". А и всичко беше доста типово. 90% от есетата ми включваха едни и същи заучени фрази. Честно казано, ползвах шаблони като "Лирическият герой, описан от (име на автор), търси своето място в екзистенцаилната месомелачка, на привидно лишения от нравственост и надежда сват на (име на творба). (Главен или значим герой) е събирателен образ, описващ (най-често българина, но може да е борец за свобода) през (периода, в който е писано произведението). " или нещо от тоя род.
С две думи, винаги пишех едно и също есе, но само променях данните. Беше далече полесно за учене, отколктото врелите-некипели на даскалкато.