Споделена история от Образование

Висше образование
Здравейте.
В 12 клас съм, момиче и вече трябва да мисля за университет. Проблемът е, че нищо не ми харесва и не знам какво искам.
Не съм наясно и как седят нещата в университет. Всички от семейството ми са със средно образование, няма кой да попитам какво точно се прави, изисква и.... сигурно ще ми се смеете, но дори не знам и как се оценява и кога има ваканция и учебната година започва и свършва, все едно съм индианец в цивилизацията. Иронията е, че от класа ми никой няма да се бори за висше, което ме прави единствената заинтересована. Всички ми казват, че нямало смисъл да уча, но не смятам така.
На всичкото отгоре и нямам много финансови възможности, от което много ме е страх... Искам да си намеря работа след време, за да мога да се издържам, защото ще ми е неудобно да взимам пари от нашите, но не знам как ще уча и постоянно го мисля това.

Моля да не ми се подигравате, а ако е възможно да ме упътите и обясните по-важните неща, които ще са ми от полза. Ако някой иска да сподели как е било при него в началото, много ще се радвам. Благодаря за вниманието.

Коментари

1.   Здравей, авторке! Зависи какво искаш да учиш-финанси, банково дело, педагогика, военно дело, информационни технологии, математика, програмиране, инженерство, право! Аз завърших Бакалавър-"Радиокомуникационна техника и технологии" в Шуменскияя университет миналата година! Семестъра започваше на 15. 09, понякога го изтегляха в началото на септември, в зависимост от празниците, а свършваше на 20. 12! През януари е изпитната сесия, през февруари е поправителната, а през септември е ликвидационната! След 03. 03 март започваше новия семестър, а свършваше в началото на юни! През юли беше изпитната сесия-виж в сайта на университета-shu. bg! Само тук са всички графици за часовете и изпитите! Всички други сайтове на родните ни университети не предлагат такава подробна информация! Семестъра струваше 275 лева! И сега е толкова, но някои специалности вече са закрити, защото няма студенти! Тук има преподаватели, а не учители, обръщението им към студентите е "колеги", но студентите нямат право да ги наричат така! Най-ниската степен е "главен асистент, " "доцент доктор", "професор доктор"! Когато един преподавател напише и издаде свой учебник, той става доцент! А докторска степен се придобива след написване и защита на докторат! Това разбира се, изисква да имаш и Магистратура! Общо взето това е йерархията в преподавателското съсловие! А при студентите освен, че трябва да се явяват на изпити, също така трябва и да съставят проекти, които всеки преподавател оценява според материала, вложен в тях! А и самите преподаватели са дошли от Военното училище в Шумен и са създали "Факултета по технически науки"- в сайта ще видиш и биографиите им, както и останалите факултети! А и по всичко си личи, че вашите не могат да се мерят с преподавателите, тъй като нямат и тези знания! Ето един пример: "Преди години, когато беше ерата на мобифоните, сигнала не беше шифрован, т. е. беше на УКВ честота, а всеки, който има радио можеше да слуша всички разговори, тъй като мобилните клетки работеха в УКВ обхвата! Докато сега това е невъзможно, тъй като се използват и кодове, които шифроват всеки разговор! " Аз това дори не го знаех, а и тогава не всеки имаше мобифон-имаха само бизнесмените, тъй като и услугата беше много скъпа! Има и още много примери, но мисля, че този е доста изчерпателен, за да разбереш, че вашите са боси по много неща! А ти си реши какво ще следваш! Желая ти успех!