Споделена история от Образование

Велико Търново
Не искам да задълбочавам много, но ще кажа, че искам да уча във ВТУ. От Бургас съм, нямам никакви познати във Велико Търново и както се досещате, не познавам града. Ходила съм като малка на екскурзия само (ако изобщо е от значение). Та, ето и въпросите, които искам да задам:

1. Какво е вашето мнение за ВТУ? Заслужава ли си самият университет? (Не включвам специалността си, защото съм категорична за нея. )Ако може малко повече разяснение.
2. Какви са цените в града? Скъпо ли е и ще мога ли да покривам разходите си?
3. Ще мога ли да си намеря работа, с която да се издържам и горе-долу какво е заплащането? Уточнявам, че искам да уча редовно, затова ме интересуват неща, които ще мога да съчетавам.
4. Има ли евтини квартири? Смятам да живея на квартира, а не в общежитие.
5. Може би този въпрос трябваше да е пръв, но все пак:Градът лесен ли е за запомняне? Да, Бургас е много по-голям, но знаете как е на ново място.

Много ще се радвам да ми пишат хора, които живеят във Велико Търново или са били там, особено във ВТУ, които са наясно с всичко в града и биха ми помогнали. Може би отстрани въпросите ми са глупави, но за мен са от много голямо значение.

Благодаря и се надявам темата да намери място в сайта.

Коментари

1.   Стига да си учиш няма да имаш проблеми (като всеки университет). Ако трябва да си на квартира и да се издържаш сама ще ти е меко казано трудно. Ти ще си студентка, при това редовно, и не искам да те разочаровам, но шанса да те вземат на работа е почти нищожен в твоя случай. Съмнява ме да можеш да издържаш физически през деня да си на лекции, а вечер на работа примерно сервитьорка някъде. Единствено шанс да те вземат (в най-добрия случай на 4 часа, ако пуснат обяви) е в някой от двата магазина Билла, или двата Лидл-а, Практикер, Метро, Техномаркет, Практис или Технополис. Скоро се очаква да отворят и един Кауфланд, сега го строят, нямам идея кога ще е готов. Основно магазините (например за дрехи и т. н. ) работят до около 19-20. 00, т. е. не можеш да изкараш един работен ден и да бъдеш и на лекции. Изключение (колко да е изключение) правят тези в мола-21. 00. Нека не се лъжем-никой не би взел на работа някой, с когото трябва да се съобразява с това, че трябва да ходиш на лекции (а редовните ги държат по-строго от задочниците и по-малко можеш да отсъстваш). Да, звучи леко кофти, но е факт. Квартирите вървят от около 250лв за едностаен с нормални удобства, но заплатите са към 500 чисто, единствено в хипермаркетите дават повече, но заради лекциите едва ли биха ти сключили договор на 8 часа, съответно и заплатата пада. Като цяло в Търново можеш да живееш като бял човек що-годе, или ако имаш апартамент там, или ако сте двама души, но работещи, а не учащи, които се издържат сами. Няма особено много работни места, лично аз бих ти препоръчала да си на общежитие, макар, че не искаш, и вашите да ти помагат да се бориш за стипендия. Разглеждай онлайн обяви за работа, както и квартири, и сама си прецени. Иначе, Търново е изключително лесен град за запомняне-една главна улица, разделяща се на две в центъра на града. Друго засега не се сещам, но ще следя темата и ще се опитам да ти помогна с каквото мога. Надявам се да съм ти била полезна. :)

2.   Искрено ме забавляват хора, които първо си избират града и университета и чак след това - специалността...

3.   Рядко пиша коментари, но ти ме очарова!
Напомняш ми на мен като малка :)
Аз съм от Сливен и също имах симпатии към града и преди 10 години дойдох в Търново!

1. ВТУ си заслужава, зависи от специалността, зависи и от теб.
Ако искаш да учиш ще го правиш където и да си.
На редовните студенти програмите са мн неудобни ако искаш да работиш, обаче има шанс да пуснеш една молба за да присъстваш само на 50 процента от занятията.

2. Търново е скъп град заради студентите, но заплатите са ниски!
АКО ИМАШ ЖЕЛАНИЕ ДА РАБОТИШ ЗДРАВО ЩЕ СЕ СПРАВИШ!

3. Можеш да работиш да, на смени, има добри възможности като заплащане, обаче не са престижни- сервитьорки, сандвичари!

4. Едно нещо е или евтино, или хубаво, зависи сама ли си, с някого ли си. Може нещо за 200-250 лева, хубаво, в хотел Етър има възможност да живееш евтино, хубаво и на центъра!

5. Усещането за града е като курорт, романтично и красиво.

Ако си кажеш мечтаната специалност мога да ти дам повече инфо!

Общежитията са ни хубави също.

4.   Само да ти кажа, че билета Търново - Бургас е 25 лева в едната посока!

Солено!
Лично за мен Бургас е огромен град, нз как се оправяте!

5.   Образованието във Велико Търново не си заслужава. Заплатата е 500 лева, а наема без сметки е 200. За храна ще ти трябват доста парички, защото за разлика от София /където стола е 1. 50/ в Търново е около 4 лева. Градът е лесен за запомняне, много е красив, но като човек, който живее тук не си заслужава.

6.   Завърших във ВТУ преди около 2 години. Редовна специалност, а през летата до зимата си работих в града. Родом съм от Сливен.
Най- хубавите 5 години от живота ми.
1. Аз лично съм доволен от специалността която записах, с повечето доценти си говорих на "ти". ВТУ има доста премеждия, и честно казано доста хора ще са на различни мнения за самата институция.
2. Цените са горе- долу същите като в повечето градове, има студентски столове, където сякаш излиза по- евтино.
3. Аз лично в Търново за повече от 500-600лв. месечно не съм работил, но който търси намира.
4. Две години съм живял на общежитие и три по квартири. По- евтина квартира от 100лв. месечно наем не съм намирал. Винаги съм живял с по 1-2-3ма души.
5. Търново е можеби един от най- лесните градове за запомняне. Има само една главна и се движиш по нея. Трудно е ако си с кола, защото всичко е доста нагъчкано.

7.   От автора:
Благодаря за коментарите.Искам да уча българска филология.До номер 2-отдавна си бях избрала специалността,но бях чула добри отзиви и това ме разколеба.Все пак се радвам за отговорите.

8.   Има възможности за работа на смени за по 800 лева, ако имаш желание ще се оправиш! Аз живея на квартира, издържам се сама и завърших две специалности! Има желание, има начин!

9.   Аз съм завършила БФ във ВТУ и съм доволна, изискват много, но образованието има тежест! Книги, книги, книги! Трудно е, много окапват по пътя!

10.   Според мен не си заслужава да си губиш времето с този университет:
- За отчайващото му ниво говори фактът, че започват да записват студенти още от декември месец още преди да са минали матурите. За капак - всички студенти учат задължително български език (тъй като голям % са функционално неграмотни).
- Търново е малък град (50-60 хиляди човека), което силно ограничава възможностите за професионална реализация и висока заплата.
- В никоя класация за качествено обучение ВТУ не заема първа позиция (за разлика от СУ например). Специално за БФ, а и за всяка друга спациалност - СУ е много по-удачен избор.