Споделена история от Образование

Американски колеж, София
Здравейте! Пише ви момиче, 7. клас. Имам няколко въпроса относно колежа и ще се надявам да ми помогнете!
1. Какво представляват изпитите и горе-долу по кое врем на годината се провеждат?
2. Наистина ли е толкова трудно да се изкарват добри оценки (не ми е проблем ученето, но все пак не бих искала да изляза с лоша диплома само заради критериите на дадено училище)?
3. На какво ниво е преподаването там?
4. Предлагат ли се пълни стипендии? Моето семейство няма възможност да плаща таксите и се чудех дали е възможно да получа стипендия? Ако се предлагат такива стипендии, какво трябва да направя, за да получа стипендия?

Благодаря предварително!

Коментари

1.   Здравей,
Подробна информация за изпитите можеш да намериш на сайта на колежа. Обобщено, имаш 5 части - първата винаги е есе за 30 минути. След това имаш една четене с разбиране, две математики и една логика - всяка част по 25 минути. Времето е малко да отговориш на всички въпроси и поради тази причина тази година прагът за приемане (на резервите) беше около 35%, а на редовно приетите 42%(момчета); 44%(момичета) или нещо подобно. Имаш ли резултат над 50%, гарантирано ти е мястото. По втория въпрос - зависи. Всеки учител има своите изисквания и от сега ще ти кажа, че на българския език се държи много. Това е така, защото от девети клас нататък почти всичко ти е на английски и започваш леко да забравяш родния си език. Неслучайно, Американският колеж е на предните места в класациите за средна оценка на матурите по български, тази година беше 5. 49. Не се притеснявай, не е кой знае какво, но домашните ще започнат да стават много по някое време. Свиква се и е добра подготовка за университет. Нивото на преподаване е много добро - предимно млади учители с желание за обучение. Казвам предимно, защото има и малко по-стари, които са и легенди сред учениците, но те със сигурност са много добри учители. Немалка част от преподавателите са чужденци, което не се среща в нормалното българско училище. Стипендии има от 5 до 90% от таксата за обучение в зависимост от финансовото състояние на семейството ти. Има и пълни стипендии, които са тези, които се нуждаят изключително много. Те след това минават през интервю и писане на още едно есе.
Като цяло това са отговорите на твоите въпроси. Ако имаш още, посети отворените врати - 2-3 вече минаха, има общо 5. Ако местата са запълнени или не можеш, винаги може родителите да оговорят лична среща да ви разведат из кампуса - уникален е. За подготовка ще ти кажат, че няма нужда от такава, но ще ти трябва. Особено за есето и частта по математика. Пожелавам ти успех и приятна учебна година!

2.   Има голяма тема в bgmama. Виж там всичко, което те интересува.