Споделена история от Образование

Медицина в UK - GCSE и Advanced Levels
Здравейте, в момента съм в 10 клас и уча в езикова гимназия. Почнах да разглеждам опции за по-нататъшно обучение в чужбина, най-вече Шотландия. Въпреки позитивите се чудя дали това би бил удачен избор. Притеснявам се главно от неяснотата, свързана с Брекзит, а и от тези "requirements", които виждам, когато търся подходящ курс в UCAS.
Баща ми, който е учил магистратура в Шотландия, ми каза, че няма да ми се налага да вземам GCSE и А levels. Той е не е учил медицина там, пък и бакалаварската му степен е взета в България (вероятно изискванията за undergraduate и postgraduate се различават).
След толкова (несвързано) бъбрене нека премина към същинските въпроси - нужно ли е да вземам GCSE, A levels и/ или някакви други изпити, когато кандидатствам в Шотландия?
Какво изобщо представляват и къде се вземат, ако не си от UK?
Благодаря предварително и се извинявам за хаотично зададените въпроси и всякакви допуснати грешки :)

Коментари

1.   Здравей.

За да кандидатстваш за Бакалавър във Шотландия ти трябва единствено дипломата за средно образование. Дипломата за средно образование я получаваш след взети български държавни зрелостни изпити. Това е условието. Другото условие е да си със висока цялостна диплома и оценки от матурите, защото го изискват.

На този ред пък ще ти разясня какво са GCSE и A Levels.

Тъй като всяка образователна система е уникална, начина по коюто нещата са структорирани се различават. GCSE са изпити които са задължителни за да може човек да се води със минимална квалификация за започване на работа във UK. Разбирай, все едно да имат 'основно образование'. За да влязат във Университет обаче им трябват 'А Levels' които изпити се карат само след като учениците са минали тези GCSE изпити, които са по разновидни дисциплини - биология, математика, физика, английски език и прочие.

Има няколко вариянта по местната образователна система чрез които да се иде във Университет. A Levels или се карат във училище наречено Sixth Form, или във Колеж. Тоест е както във България - ако е 'Sixth Form' училището, значи е до 12-ти клас все едно. Ако не е Sixth Form, след тези GCSE (основното образование) се отива във колеж (колежа е все едно професионална гимназия за до 12-ти клас). Обяснявам го опростено.

Имя и едни други квялификации няречени BTEC с които пак се влиза във университет, но тя е за друго.

Имай само в предвид - приемането във медицинските специалности във UK е много трудно. Някои от тях ходят чак във България да учат медицина, заради приема и това че е евтино (макар че във Шатландия е безплатно).

Учи здраво, старай се за добри резултати и следвай мечтите си!

2.   Благодаря много, н.1 :)

Знам, че конкуренцията там е доста голяма и това донякъде ме кара да се колебая, но ми се иска да дам всичко от себе си, за да не съжалявам, че изобщо не съм опитала (пък и ако ме приемат ще трябва да преодолявам и по-големи препятствия).

Баща ми остана с толкова добри впечатления от шотландското образование, че ми забрани изобщо да следвам тук :D

3.   Учи здраво