Споделена история от Образование

Ох професии...
На 16 съм и е крайно време да разбера каква искам да стана, защото времето си върви и да кажем, че животът няма да ме чака.. За мен е много важно да реша каква да бъда, за да започна да се подготвям. Така добра съм по:

-Химия (имам две петици за сега, но това е моят предмет и втори срок ще имам само шестици)
-Философия (6,5)
-Биология (4 и 5, но се старая ултра супер много)
-български език и литература (6,6,5)

Не знам каква професия да избера, но знам едно. Категорично искам да помагам на хората и да бъда полезна максимално. Не знам дали е от значение, но много обичам да проучвам разни неща и да пиша. Тоест хванала ли химикала съм направо неспирна!

( Съжалявам, ако съм допускала правописни грешки. Не е било, защото съм тъпа, а защото пиша бързо)))

Коментари

1.   Според това, което чувствам в този късен час, моето предложение е:
1. Научаване на английски на перфектно ниво.
2. Обогатяване на културата с различна литература, в тоа число и написана на английски.
3. Фрийлансър копирайтър.

2.   Медицина, хармация, соцялна дейност. С немски език имаш и голям шанс за реализация в западна Европа.

3.   Като почне живота... половината предмети са ти излишни и оценките им. Научи английски, че с български си за никъде. (патриотично нали?)
сервитьорка се става с тяло (като порно актрисите) се тая. Барман-цъкаш кафенца и сипваш пиене, и за това не ти трябва акъл. А готвач - тва е най-душманската и ниско платена професия в България (по-добре строител или да редиш теракот некъде) Чист тежък физически труд.
Сферата на туризма е само хубав отвънка, иначе за никви пари не работиш- но лесно ставаш/се уреждаш в туризма.
Много е сложна картинката извън училище.
Кажи им на твоите учители че хабер понятие си нямат и те какво е в живота. Лесно им е да ви замазват очите и да ви разказват приказки на братя Грим. Но тия приказки са реални само в чужбина. Никва България.
Учи висше, задължително. Иначе си директно в туризма - сервитьорка/барманка.
:) :)

4.   Не слушай 1, копирайтингът не плаща добре, а ако плаща, то големите чужди фирми предпочитат native speakers. Освен това никак не помагат на обществото. С Химия или Биология ако искаш да помагаш фармация или медицина. Но знай, че се учи много. И все пак са приятни професии. Аз съжалявам, че учих безсмислената бизнес администрация, вместо нещо такова.

5.   На 16 години си и времето е пред теб. За две години много неща могат да се променят, добре е да се ориентираш, но не е нужно да скачаш директно на професия. На годините ти е трудно да си съвсем сигурна, мнението ти ще се променя. Насочи се към някоя сфера и учи по-усилено предметите, които са включени в нея, междувременно проучвай възможните специалности. Рано или късно ще попаднеш на специалност, която ще грабне вниманието ти. Можеш да се занимаваш с журналистика, мениджмънт или пък психология, предагогика, медицина. Всяка професия е полезна с нещо на обществото, но някои изискват работа с хора и при тях е по-видно. Провери центровете за кариерна ориентация, ако има такъв в града ти, можеш да отидеш и да получиш помощ и насоки.

6.   Психология или социология и социална работа? Може и нещо от сорта на медицинска сестра ако искаш да присъстват елементи на химия и биология, но с писане и четене със сигурност според мен ще са ти по-добри първите два варианта. Успех!

7.   Щом ти върви литературата и обчаш да пишеш и проучваш, може журналистика. за медцина трябва биология и то да я знаеш доста. По отношение на химията може фармация. Ако ти се става даскал, може и педагогика по някой от тези предмети.

8.   Стани лекар да видиш какво е наистина да помагаш на хората.

9.   8, ... и да те псуват, докато им помагаш.

10.   Благодаря на всички коментари! Мисля, че ще се налага да избирам между фармация и психология... Но за жалост съм толкова объркана, че ще отнеме доста време, за да взема категоричен отговор!

11.   Аз имам висше, но взимам колкото взима и продавачка в хипермаркет . Според мен курсове може да изкараш - ноктопластика, фризьор ..

12.   10, щом си свела избора си до психология и фармация, по-добре фармация. В психологията трудно се пробива, защото няма пазар, няма традиции да се ходи на психолог. Познавам много психолози и 90% от тях или не работят, по специалността или практикуват, но изкарват колкото да си платят наема на кабинета. Не че няма и такива, които изкаррват добре, но са много малък процент. В един средно голям и малко над средно голям град в България да има двама-трима, които изкарват прилични пари. За другите няма пазар и едва свързват двата края. Ходил съм на няколко психолози - едната беше на четвърто или пето място по популярност в 150 хиляден град и работеше вкъщи в някаква мизерна стая, защото явно не може да си позволи наема. И това и беше като някакъв малък доплънителен доход, а се принуждаваше да води лекции в университета, за да си доизкара. Ако смяташ, че може да си в топ 2 или 3 на най-популярните в града, стани психолог.

Ако завършиш фармация, поне работа има, аптеки колкото искаш. Може да не взимаш милиони, но от глад няма да умреш.

13.   Е какво пречи на психолозите да станат ясновидки? Има търсене и народът луди пари дава.