Споделена история от Образование

Филология или маркетинг
Здравейте! Осъзнавам, че тези теми са описани по стотици пъти вече тук, но така и не можах да намеря отговор на въпросите си.
От известно време исках да следвам нещо с езиците(по-точно приложна лингвистика) и следователно да стана преводач. Обаче навсякъде пише, че заплатите са мизерни и не се търсят вече преводачи. Така се насочих към филологията - да работя като учител и в свободното си време да превеждам по-кратки текстове (по няколко странички) ми се виждаше добре. Но пък сега ми се върти маркетинга. Рекламните агенции ме привличат, тъй като се занимавам също с изкуство, т. е дизайнът за мен е интересен.
Общо казано всичко се обърка.. Нямам никакво време, 11 клас съм в момента и трябва да реша. Ако имате някакъв опит в изброените сфери, моля помогнете. А може и други специалности, свързани с езиците, дизайна и т. н.

Коментари

1.   Индустриален или графичен дизайн като бакалавър, използване на тези 4 години и за сериозно и интензивно учене на език, в края на бакалавърска задължително явяване на изпит за международен сертификат по езика ниво поне B2, най-добре С1 и след това магистратура в областта на езиците, има най- различни свързани с превод. Но за учител е по-добре филология или лингвистика изпити по педагогика.
Но... Маркетинг не означава да работиш в рекламна агенция, това е чисто и просто "търговец"(маркет).

2.   Благодаря за отделеното време. Индустриалният и графичният дизайн ми се виждат доста интересни. Проблемът е в това обаче, че изобщо не знам каква е реализацията след това и какви са заплатите. Също и с какъв изпит и оценки се образува балът. Ако някой знае нещо по темата, моля да коментира. - от авторката.

3.   Търсиш с търсачка Индустриален дизайн и виждаш в кой ВУЗ как приемат, с какви оценки, изпити и т. н. Относно заплати-глупав въпрос, първо човек трябва да е добър в професията си, за да е търсен, ценен и добре платен. Без значение каква е професията. Познавам хора, които с една и съща тапия(филолози) поради това, че едните могат, а другите не, печелят съответно добре, а другите едва свързват двата края като фрийлансъри). Човек трябва да работи това, в което е добър, иначе няма да може да печели, или няма да търсят услугите му, или няма да се задържи никъде и все ще стои без добра работа и без добри пари.