Споделена история от Образование

Радостта да завършиш училище, ами след това на къде...?
Здравейте!
Пише ви един студент, учещ за първа година в университет. Чувствам се ужасно объркан, уча за професия, с която едва ли ще се занимавам дълго (имам предвид не ми допада, не съм мечтал за това). Обмислял съм всякакви варианти - отписване, смяна на специалност, задочно и т. н., но проблемът е че нямам никаква насока, не зная на къде да се ориентирам. Освен това започват изпити и съм много притеснен, не знам как ще се справя, не искам да разочаровам родителите си, които толкова се грижат за мен... Честно казано чувствам едно разочарование от себе си, от това че все още не съм намерил своята страст, това което би ми доставяло удоволствие. Аз не се стремя към някаква голяма кариера, много пари и много придобивки, просто желая нещо, което да правя с желание.

Вече съм стигнал до решение, че трябва да зъвърша това, независимо дали ще се занимавам с него или не, опитвам се да мисля позитивно, надявам си, че все някога ще открия това, което ме влече, все пак житейският път едва сега започва... Но не е само това, имам и още много проблеми, и малки и големи и всичко това ми се струпва от година насам и вече започвам да губя контрол... алкохол, цигари, много кафе (слава богу съм до тук), може би и в това се крие не особено адекватното ми поведение и конфликти със семейство и приятели...

Бих искал да ми споделите и вашите подобни периоди на неориентираност и безцелност в живота (ако сте имали такива) и да ми обясните как се справихте, как намерихте своята любима дейност и т. н....

Почти нищо не ми липсва в живота, щастлив съм от това, но тази безцеленасоченост от към образование/професия ми изсмуква всичката положителна енергия, а нали това е да си успешен - да знаеш какво искаш от живота и да го правиш.

Ще съм изключително благодарен ако изразите мнение или съвет :)

Коментари

1.   Записах, прехвърлих се в друг университет и записах задочно. Мн борби съм имала със себе си. Отпусни се и живота сам ще те насочи. Никога не е късно да я смениш професията. И не забравяй, ценят се знанията, не дипломата, чети и се информирай.

2.   Здравей! :) Прочетох много внимателно историята ти и много добре те разбирам, защото минавам през абсолютно същото. Най-важното е да не си позволиш да изпаднеш в криза на същността или депресия. Колкото и банално да звучи-животът ти е пред теб. Аз преживявам абсолютно същото нещо, също като теб съм много разочарована най-вече от себе си и собствения си избор, но хей-това не трябва непременно да е лошо нещо, всяка грешка ни учи на нещо. Позволи си да опитваш нови неща, да експериментираш, запиши някакъв курс и така постепенно ще намериш своето. Дай шанс на себе си да намериш пътя си. И не мисли, че образованието ти предопределя целия ти живот. Никога не е късно да започнеш нещо ново, в което си сигурен. Съветът, който бих ти дала е да не се страхуваш да търсиш себе си и най-вече ДА ПАЗИШ ЗДРАВЕТО СИ. Това е второто най-банално нещо, но повярвай ми, без него няма как да си пълноценен. Сподели на родителите си как се чувстваш, обсъдете го като семейство. Успех и горе главата☺