Споделена история от Образование

Какво сте завършили?
Тъй като има теми, в които се пита какво работите и каква заплата взимате, реших да пусна тема, в която всеки да сподели какво е завършил, независимо дали има средно или висше образование и дали работи по специалността си, дали е нещо свързано с нея, но не точно това, за което е учил, или изобщо не работи по специалността си.
Също така кажете защо избрахте тази специалност/професия.

Аз съм момиче на 20 години, което има разностранни интереси и се лута постоянно между специалности. Надявам се, че със споделения си опит, бихте могли да ми помогнете с избора на професия.

Коментари

1.   Бизнес и мениджмънт

Дава разбиране върху това как работят пазарите, що е то бизнес и защо съществува, как съществува. Учат се допълнителни сегменти от Маркетинг и Реклама.

2.   На 27 съм завършил електроенергетика. Работих година по специалността след като завърших и сега карам ТИР.

3.   Счетоводство и контрол. Сигурен съм, че знаеш що е счетоводство, няма да разяснявам )))

4.   "Радиокомуникационна техника и технологии" в Шуменския университет, март месец ще защитавам дипломна работа върху Магистратурата, която завършвам-"Сигналноохранителни системи и технологии", също там! От малък изучавам работата на радиоточките и жичната радиофикация и как може да се използва радиоточка в домашни условия без района да бъде радиофициран! Има цяла тема тук и с времето научавам интересни неща, които и в университета не сме изучавали! https://www. sandacite. com/forum/index. php? topic=4480. 375. Клипа най-отдолу съм го снимал лично аз, на който му е интересно, може да почете, да разбере, че това си е цяла наука! Нямам трудов стаж все още, от пролетта ще започна да си търся работа в местното радио или телевизия, като инженер! А колко пари ще получавам, не ми е ясно! Надявам се, че няма да взимам колкото взима леля Пенка в училище примерно!

5.   Завърших право, печеля добре (над 2 000 лв. месечно чисто след всички осигуровки и данъци), но работя 24/7 кажи-речи. Много напрежение и има голяма вероятност да получа удар или някой друг "подарък" след 15-20 години. Работя по специалността си от близо 10 г. Много интензивна и натоварваща психиката работа, не е за всеки. Не напразно много колеги се алкохолизират.

6.   Аз завърших финанси. Исках да уча това, защото бях гледал един филм, в който действието се развива на Уол Стрийт и ме привлече страстта на работещите на фондовата борса. В началото работих като експерт финансови и стопански анализи - анализирах вземания, задължения и всякакви такива неща на предприятието. Впоследстие се смени собствеността и управата и новите искаха да ме направят главен счетоводител на една дъщерна фирма, макар че аз тогава нямах много понятие от счетоводство, но знаех това-онова. За мен е загадка защо вярваха в мен, но в крайкна сметка се оказа прави, защото се справих и се научих в действие. Тогава бях едва на 28. Сега вече 5 г. работя там и в момента взимам 1300-1600 лв чисто. Не е супер много, но за града ни е добре (средноголям град). Но пък работното ми време е фиксирано, няма извънреден труд, знам си празници, почивки, отпуски, осигуровки, всичко. И най-важното е, че атмосферата е доста добра.

7.   От 6

Иронията е, че точно след като написах това, ме извикаха да ми съобщят, че ми дават още една фирма и ми назнчават подчинена. Така че явно вече няма да са 1300-1600, а горе-долу двойно.

8.   И да имаш разностранни интереси, все нещо трябва да надделява. Можеш да попълниш тестове за професионално ориентиране, ако не си попълвала. Има ги в интернет.

9.   Магистратура по история в СУ. Това винаги ми е било интересно и за това изборът ми беше ясен още много преди 12 клас. За съжаление после така се стекоха нещата, че сега не си работя по специалността, но продължавам да чета научна литература, за собствено удоволствие и защото ми е интересно.

10.   До Номер 9
И аз съм от твоя факултет :D, 4 курс съм, но не история, Архивистика и документалистика. И там е въпроса, какво мислиш, че може да работиш след като си записал магистратура история. Аз сега съм много в дилема за магистратурата. Явно няма да продължа с история, въпреки че се справям добре с изпитите по история. То при мене е ясно, не ме влече. Но преподавателите по история, почнаха да ни агитират и дали вече сме си избрали магистратура. Вероятно да си попълнят бройките. После преспективата не е сигурна, даже и да си с магистратура в днешно време. С магистратура по история вариантите май не са много, да отидеш да преподаваш в някое училище или издигане в професионалната сфера, докторантура, после асистент. Обаче хем трябва да те влече, както е при теб, хем да си човек дето подържа постоянно ниво, да четеш и то много. Отделно конкуренцията сигурно е голяма за едно място, и малко става с връзки. Поне като вътрешен човек, така ми изглеждат нещата, , поправи ме яко греша. Въобще съм се чудила, хората с история какво могат да се реализират. Моята специалност, честно казано след като я завършиш може да работиш много коренно различна неща в някоя канцелария, да им ксерокопираш тъпите листа. Или с история по прашните мазета. И в двата случая книжен плъх. Второто звучи много добре, но надали ще пуснат мене, точно мене ще изберат да пуснат при ценните документи, и другия минус държавната работа ниско заплащане. Просто усещам нещата, на къде отиват, че в последствие каквато и магистратура да запиша, ефекта е същия. Колко човека в България, са с висше образование и не работят това, което са завършили.