Споделена история от Образование

Кой вариант е по-добър?
Здравейте читатели! Имам въпрос към вас. Понеже ми предстои да кандидатствам, но се двоумя как да постъпя. Избрала съм да следвам медицина и живот и здраве мечтата ми е някой ден да стана добра зъболекарка. Като страна за работа съм се насочила към Германия, вие какво мислите, или да се носчвам веднага към друга държава? Главният ми въпрос обаче е друг и той е: Да следвам тук в България и след това да специализирам в страната, където евентуално ще работя или направо да замина да си уча медицината в моя случай в Германия или ако има по-добър вариант, моля напишете, предложете, ще се радвам да чуя различни мнения, гледни точки, а ако имате опит още по-добре.

Ж18

Коментари

1.   Като човек, който замина да учи директно в чужбина те съветвам много добре да го обмислиш преди да вземеш окончателно някакво решение. Да си в чужбина и да учиш на друг език е трудно, доста по-трудно отколкото предполагаш. Ако можех сега да се посъветвам нещо, то би било да изчакам със заминаването, то имаш ли желание да го направиш няма да ти избяга. Ако аз бях хванала един учебник на езика, на който ми се налага да уча сега най-вероятно никога нямаше да се престаша да замина.
От друга страна ще придобиеш много опит извън образованието. Цялостно това е един наистина труден избор, аз лично се оказах много неподготвена за последствията от решението, което взех. Обмисли добре. Ученето в чужбина не ти гарантира по-добро образование, истината е, че където и да учиш, имаш ли желание да учиш и да се развиваш, ще се справиш. Няма правилно и грешно решение, просто слушай вътрешния си глас и не се подвеждай по чужди съвети и думи.
Мога да ти кажа с пълна сигурност, че ще се окажеш много неподготвена, въпреки това не е невъзможно да се справиш и други са го правили. Просто се замисли струва ли си цената, дали е добра идея да заминаваш на 18-19 години и дали да не си дадеш малка отсрочка. Надявам се да съм ти била полезна.