Споделена история от Образование

Минутка за изкуство
Привет,
Историята е дълга, но ще се опитам да я представя накратко!
Студентка съм първи курс, в специалност, която ме потиска, унищожава и убива всичко творческо в мен! Не знам с кой акъл се набутах в сухата материя на законите! Истината е, че искам да уча филмова и телевизионна режисура в НАТФИЗ. Знам, че приемът е много труден и бих искала някой, който е запознат да ми сподели информация за специалността!
Напоследък чувам, а и чета по форуми не особено приветливи коментари за университета и за това може някой да ми издаде някоя"тайна" :) хиххи
С признателност и очакване: Благодаря!

Коментари

1.   Здравей! Аз доскоро учех в НАТФИЗ, екранния факултет, в който се намира специалността, която искаш. Имам добра новина - приемът е доста по-лесен, отколкото в сценичния факултет, където са актьорите. Два кръга са, първия кръг за всяка специалност в екранния факултет си е отделен, за режисурата работиш с група студенти и изпита ти е да ги режисираш :dd /поставяш им задачи, какво да изиграят, нещо такова е/. Прочети повече на сайта им. Втори кръг за всяка специалност в този факултет е един и същ - беседа с комисия от около 7-10 човека. Имай предвид, че в нея е ректора и е доста ироничен човек с голямо самочувствие. Гледай да не се панираш или отяждаш. Ще те питат от къде си, коя си, с какво се занимаваш, защо си избрала съответната специалност или нещо по портфолиото, което си представила при подаване на документите за кандидатстване. Прочети и за него на сайта. Аз учех екранни изследвания и журналистика там. Първата година учите всички специалности заедно, ние бяхме общо 75 човека /от 9 специалности общо/. Сега специалностите са повече. Втората година вече сте отделно. Искам само да те предупредя нещо, което е доста важно и аз не го знаех преди да ме приемат - в сравнение с актьорския факултет, в екранния е доста по-лесно да те приемат, но е трудно да го завършиш. Има много критерии, които ги няма нито в сценичния, нито в никой друг ВУЗ. Имате много показатели като колегиална оценка /поставяш на всеки свой колега оценка на няколко въпроса от 1 до 5 или 6, както и те на теб/. Анонимно е всичко и много лесно могат да те прецакат и да отпаднеш от академията. Говоря от опит. Затова гледай да не се караш с колегите си и общувай с тях, в противен случай ще те намразят и ще ти скроят номер, както при мен се случи. Друг важен показател е екипната работа - няколко пъти във всеки семестър ще имате модули, когато снимате кратък филм, разделени по екипи /документална импресия, документално интервю и т. н. /. Пращате идеи и на когото е одобрена идеята, сформира екипи. За да издържиш екипния показател, трябва да участваш в минимум 3 екипа за целия семестър. Разбира се, ако за една задача участваш в 2 екипа, ще ти е по-лесно да ги събереш, но ако не можеш в 2, поне в един екип на всяка задача бъди!! Иначе отново ще отпаднеш. Затова, или слушай добре изискванията към задачата, за да одобрят твоята идея, или се бутай и нахалствай да влезеш в екип. Третия показател е качествения - това е качеството на проекта на екипа, в който участваш. Под качество разбирай оценка. Тоест, ако си участвала само във филми, които са получили двойка /двойката е на филма, не на конкретен човек/, ще имаш двойка на качествения показател и има голям шанс да отпаднеш. Лошото е, че оценката на филмите разбираш в края на семестъра. Затова, старайте се целия семестър и слушайте изискванията и не се отнасяйте несериозно към филмите, било то да са просто някакви студентски проекти. Едни мои колеги само от това изгърмяха. Ще изучаваш драматургия при ректора първата година също. Това е най-трудната дисциплина, гледай да посещаваш там всички лекции /ректора помнеше всички нас на 3-тия ден от първия семестър!!! и ако не ходиш на лекциите му, ще те запомни и ще загазиш/, слушай внимателно изискванията към задачите. Това е дисциплината, заради която най-много отпадат студентите там. Изпити не могат да се влачат в НАТФИЗ, имаш само една поправка и ако не я издържиш - гърмиш. Така че, самия прием там не е нещо страшно, не е лесно, но не е и трудно. Големи идиоти бяха приети конкретно в режисурата, чудехме са как са приети. Аз кандидатствах 2017, не помня колко кандидати имаше, 2018 ми направи впечатление, че са повече. Старай се, не знам дали в НАТФИЗ нямаше школа по режисура, потърси, има информация в сайта за школите им. Може и да бъркам, но виж все пак. То между другото в края на първата година има репрофилиране - може да се прехвърлиш друга специалност, ако имаш добра оценка. Тоест, дори да си приета друга специалност в екранния факултет, в края на годината, ако си се справила добре през семестрите по съответната дицсиплина, която искаш, може да се прехвърлиш в нея без приравнителни или допълнителни изпити. Има обаче и друг гаден вариант - ако имаш драстична разлика между оценката на твоята специалност и друга, имам предвид по твоята е доста ниска, а по другата по-висока, може да те преместят насилствено. Общо взето първата година е най-трудно там, но другите вече постепенно е по-добре. Успех ти желая!!

2.   От трън на глог!

Ама животът си е твой ;))

3.   Автор
Номер 1 благодаря ти за изчерпателността, определено нещата, които ми каза ще ми бъдат от полза!

4.   Минутка за ... реклама

5.   Номер 1, смяташ ли, че си струва да учиш в НАТФИЗ, че след това ще има реализация, защото и аз също като теб искам да уча екранни изследвания и журналистика и сега съм 12 клас и се чудя между това и психология, но със сигурност ще кандидатствам в НАТФИЗ. Представям си просто как ако ме приемат, независимо дали вече съм се записала в друг университет, се отписвам веднага и се записвам в НАТФИЗ, хаха. Та мисълта ми е смяташ ли, че ще можеш да практикуваш наученото след като завършиш и ще имаш шанса да правиш това, което искаш?