Споделена история от Образование

Изравняване на уравнения по химия
Здравейте, 9 клас съм и химията ми стана интересен предмет, но в 7 клас не разбрах как се изравняват химичните уравнения и сега ми е доста трудно. Гледах в другите сайтове как се изравнява, но там информацията е доста съкратена а на мен ми трябва подробно за да мога да си я обясня. Моля ви обяснете ми!

Коментари

1.   Прочети за окислително-редукционните реакции. (Тоест с преход на електрони). Като се научиш да определяш редуктор а и окислителя всичко ще ти се изясни. В началото е малко объркващо, но хванеш ли му цаката няма как да сбъркаш. След като си изравнил уравнение винаги си прави проверка като провериш дали броя на различните атоми в лявата и дясната част съвпадат. Късмет!

2.   Едното нещо, което трябва да знаеш е, че веществата съществуват на молекули, примерно H2, O2, N2, H2O, не можеш при реакция да получиш или да вложиш един атом H или N...

Другото е, че някои елементи винаги имат една и съща валентност. Най-ярките примери пак са H и O. Като във всички молекули, и от двете страни на уравнението, те са си в нея (или съответно в нулева, когато са като свободни вещества).

Третото е това, което казва номер 1. Има елементи, които променят степента си на окисление (все едно валентността си) в хода на химичната реакция. Ако елементът отдава електрони, процесът се нарича окисление, а въпросният елемент се явява редуктор, който се окислява. Пример: Ca - 2e- -> Ca2
Ако елементът приема електрони, процесът се нарича редукция, а въпросният елемент се явява окислител, който се редуцира. Пример: N5 2e- -> N3

Реакция, в която има окислител, задължително има и редуктор (освен ако не е някаква чисто електрохимична, където редуктор и окислител могат да се явят съответните електроди... ).

Търсиш най-малкото общо кратно на броя електрони, които се отдават от редуктора, и тези, които се приемат от окислителя. Съответно слагаш пред единия и другия съответните коефициенти, така че броят на отдадените и приетите електрони да съвпада. После подхващаш да изравняваш тези атоми, които не си менят валентността в хода на реакцията, и знаеш че винаги имат известна такава. При това може да се наложи тук-там да умножиш по 2 или по 3 (или съответно да разделиш на толкова), за да получиш цели молекули, а не отделни атоми...

И общо-взето - това е всичко. Няколко упражнение и си цар/ица на изравняването! :)