Споделена история от Образование

Медицина-прием
Здравейте! Аз съм момиче, 9клас. Искам да уча медицина от малка и от няколко месеца проучвам нещата. По новите закони към образованието в паралелката, в която съм в момента учим биология и химия до 10клас включително, като накрая оценките, които отиват в дипломата, са оформени средно аритметично от годишните оценки по предметите в 8, 9 и 10. Тоест ако имам 6 и през трите години по биология и химия ще имам 6 в дипломата. Знам, че максималният бал в Му-София е 36(оценките по биология и химия от дипломата +2×оценките от приемните изпити по биология и химия). И тук идва нещото, което не разбирам. Има ли значение колко е общата оценка от дипломата при приема, и наистина ли някои хора не успяват да взят дори и заради една ениница? Казват ми че хора, които имат дори 5. 50 не успяват да влезнат заради това, и че един вид трябва да имам над 5. 80, за да имам шанс да ме приемат. Някъде бях чела, че например, ако аз имам бал 34 и друго момиче има толкова се гледа на коя е по-висока дипломата и съответно тази с по-високата оценка влиза. Интересува ме дали това е истина?

Коментари

1.   Не е истина, не се гледа дипломата, а само оценките по химия и биология за 9 и 10 клас.

2.   Аз също сега съм 9 клас и доколкото разбрах от това което са ни обяснявали е, че към медицинските университети ще могат да кандидатстват само и единствено тези които са са с профили биология и химия, т. е. тези които учат усилено тези предмети, което означава че ако ти искаш да записваш медицина трябва след матурите в 10 клас да се преместиш в природна паралелка. Аз също искам да уча медицина, но успях да вляза в паралелка с усилено изучаване на химия и като втори и трети предмет са ми биология и английски, но ако аз реша в 11 клас че искам да стана юрист... вече няма как...

3.   Ами не знам дали трябва да съм в профил биология, тъй като все пак учим химия и биология и ще имаме оценки в дипломата по предметите, въпреки че не ги учим в 11 и 12 клас. No2мисля, че са те излъгали, тъй като до сега хора, които не са били в паралелка с усилено изучаване на биология и химия също са влизали в университети с медицина. Имам една приятелка, която също е 9клас, и учи в ПМГ паралелка биология и ми каза, че тази година те учат материял за 8 клас, и като цяло понеже в 8клас са учили само бел, англ, мат., фвс и музика, сега учат материал за една година на зад по предметите-история, биология, химия, география, физика и т. н. Ще разуча дали са наистина така нещата, но не ми се вярва, тъй като това е доста глупаво. Между другото някой учител ли ти каза така или?
От Авторката