Споделена история от Образование

Биология и английски език
Здравейте, пред завършване съм и си задавам въпроса какво ще следвам. Силната ми страна са езиците, по-конкретно английският, но биологията също ми е сила и е един от любимите ми предмети. Та, наскоро открих специалност, за която никога не съм чувала, в Пловдивския университет - биология и английски език. Ако някой е по-запознат, ще се радвам да чуя мнения. Харесва ми, че съчетава два мои любими предмета и мисля, че определено ще уча с интерес, но накрая завършвам като учител, за което не съм сигурна. Не знам дали учителската професия е за мен, по-конкретно работата с деца. А и в днешно време децата са изключително невъзпитани, нямат желание да учат и това усложнява нещата. Може би в големите и частните училища нещата не стоят така, не знам.
Според вас има ли смисъл да запиша това, има ли реализация и бъдеще с тази професия?

Коментари

1.   Здравей,
аз завърших технически университет и от 3 години работя по специалността си. Това, което установих, гледайки себе си и много приятели търсещи работа е, че е по-лесно ако не знаеш български отколкото ако не знаеш английски. Ако искаш да искараш пари в тая държава (да не говорим в чужбина) англииският не е предимство, а е задължителен. От друга страна да имаш висше по каквато и да е филология в днешно време не е добра инвестиция според мен.
Моя съвет е да се придържаш към англииския, но странично: упражнявай се сама или отиди някъде изкарай един-два курса и един С2 сертификат (някой от тях ти позволяват да бъдеш учителка дори), който ще ти е полезен колкото диплома. От там на там си настъпи на биологията, аз лично бих избрал медицина. Ако я окомплектоваш с добър англииски и си добра като лекар можеш да искараш добри пари и тук в някоя частна болница, а и в чужбина винаги ще има работа за теб.
А това дето си го видяла в пловдивския ми прилича на съшита специалност, просто защото са имали още капацитет за студенти и такива преподаватели са имали свободни часове.
Поздрави.

2.   Специалността ти дава възможност да бъдеш преводач на специализирана литература по биология, но сигурно няма да е лесно да намериш точно такава работа. Можеш да водиш курсове по език, може и да си частен учител по биология или английски. Има варианти, в които няма да попаднеш в класна стая, но учителската професия е най-вероятната реализация. Съветвам те да мислиш за бъдещата си професия, а не само за обучението по специалността. Ще учиш, колко да учиш, най-много 5 години, а след това цял живот ще работиш това, което си избрала. Биология има и в много други специалности, ще пропусна медицината като опция, но можеш да учиш агрономство, екология. Прегледах специалностите в Пловдивския университет, там се изучава и молекулярна биология, със засилено изучаване на английски език, което звучи като по-добра версия на специалността, която ти си разглеждала.
Учителската професия е призвание, не е точно работа и не е за всеки. Децата са трудни, тинейджърите не им отстъпват по никакъв начин. В частните училища положението е същото, на места дори по-лошо. Учителите имат предварително изготвена програма, по която трябва да преподават. Не зависи от тях, дори продължителността на даден урок не зависи от тях. Малко по-сложно е, отколкото учениците си мислят. Учениците обикновено обвиняват учителите за всичко, но учителите не носят цялата вина, те просто работят по установен ред.

3.   Защо просто не се запишеш да учиш биология на английски език? Вярно може да ти в по трудно с някой термини и тн. Ама ако си добър в езиците бързо щ свикнеш. После ако решиш лесно щ имаш и реализация в чужбина.