Споделена история от Образование

Колко време ви отне подготовката за матура?
Интересно ми е за колко време успяхте да се подготвите за матурите и какво включва тази подготовка - учебници, само решаване на примерни тестове или..? И какъв беше резултатът?

Коментари

1.   Не съм правила нищо особено. Не съм ходила на уроци, но не отсъствах от училище. Госпожата още от 9 клас ни даваше тестове, структурирани по подобие на матурите. Всеки час ни задаваше въпроси от минали матури. Слушах я, когато обясняваше нещо важно. Имах навика да си чета произведенията или поне интерпретативни съчинения по тях. Започнах да уча за матурата две седмици преди тя да се състои. Четох произведения и решавах стари матури, нищо повече. Изкарах точно 5,51 по български език. Очаквах да е 5, но като за първи път не пропуснах да слагам запетайки. Падна ми се произведение, което много харесвах и знаех добре. Втората ми матура беше по специален предмет, защото учих в техникум и имах тази опция. За втората матура учих сигурно два месеца, защото трябваше сама да развия темите, а преди не ми се е налагало. Тогава си мислих, че 30 теми са много и няма как да се научат за по-малко време.

2.   Завърших миналата година, като за матурата по български се готвих някъде около месец преди нея, даже не се и готвих особено и имам 5. 50. Да ти кажа не помня даже дали месец е било, може и две седмици да са били.. Но през годината си учих анализите горе долу, така че за тия две седмици да кажем просто преговарях. Но като цяло кой знае колко сериозна подготовка не съм му умряла. Даже не знаех всичките герои от произведенията :DD Не се притеснявай толкова, лесно е..

3.   Голема работа за тия матури.. мислете в живота натам какво ще правите. Матурите да не си минеш /особено по български/, трябва да си малоумен или тотално неграмотен. Аз карах по български и философски цикъл. Изобщо не съм се готвила, не съм ходила на уроци, нито през годините съм учила нещо и ги минах с много добър. После и каквото и да съм кандидатствала ме приеха. Приеха ме българска филология в Софийски, икономика с чуждоезиково обучение в УНСС и в НАТФИЗ, макар че в последното не се иска никаква диплома и матури, само нормативи, които са много по-трудни от обикновени изпити. :D. По философията само погледнах 2 примерни теста първите 5-6 задачи, видях, че ги разбирам и дотам, а иначе през годините в училище един учебник не бях отворила по този предмет. Не знам защо всички толкова се шашкат. Матурите и да не ги минеш, има поправителна сесия и пак завършваш. Верно, гадно е, че ще ти се подиграват много сигурно, ако не ги минеш, но не ми приличаш на такъв човек, който няма да мине. Само не записвай география. В нашия випуск единствената, която имаше двойка на матурите беше онази, записала матура по география. Не записвай и предмет, с който ще кандидатстваш, защото освен ако нямаш 5. 95 или 6. 00, ще ти намали бала.

4.   Значи, зависи за каква матура става на въпрос. За тази по български дори преди матурата не седнах да чета и имам 5. Елементарни са, учителите само ви стряскат. За втората пък още повече, тя беше по английски беше по-лесна от контролните ми. Правят ги така че циганите да минават, така че не се притеснявай.

5.   Ми реших матурите от последните 3-4 години, бях си прочела и произведенията. Това е в общи линии, имам 5. 76. Матурите са много лесни, даже ме е яд още на грешките ми.

6.   По български без да си давам зор изкарах 4,50. Защото изобщо не можех да пиша съчинения и не ми пукаше за него. Иначе не очаквах повече от 4. Последните дни от някъде прочетох кои са авторите на произведенията и имената на геройте в тях и малко разказване. А за въпросите по български няма как да сбъркам. А втората матура ми беше математика. Изненадващо за приятелите ми изкарах 5,50. Там дават формули и е Елементарна. Учудих се на грешките си даже. За всеки случай питах учителката си дали наистина дават формулите, че не ми се вярваше. Ако ще учиш в България да не ти пука. Тука всеки приемат. Внимавай ако ще преписваш, че на няколко човека от моя клас не им бяха пратили отговорите по биология, а си бяха платили.

7.   2 седмици. За матурата по БЕЛ ми отне значително малко време, четях повече автори и техните произведения. Използвах помагало за подготовка за зрелостен изпит. Там имаше цялата информация обобщена. На матурата ми се падна Пейо Яворов, писах съчинение искарах 5, 25.
За матурата по география се готвих през останалото време, най- много в последните два дни преди матурата. За всички 12 години никога не бях учила по география, пак използвах помагало за зрелостен изпит и си бях начертала карти на европа и българия с реки, градове и т. н. и се упражнявах с тях. Последният ден преди втората матура няправо изядох помагалото с кориците, изчетох го от край до край. Не съм го зубрила, просто го прочетох като книга. На матурата ми се падна градове на България, нещо подобно не си спомям вече. Писах около страница и половина и изкарах 5, 10. А никога преди това не бях чела по география ;)
Като казах на учителите ми колко съм изкарала опулиха очи, ми викат къде беше през тези години... а аз имах едва 4ворки по тези предмети.

8.   Не съм се подготвял въобще и въпреки това изкарах четворка :).