Споделена история от Образование

Тийнейджър учител?
Здравейте! От няколко седмици насам ме терзае мисълта дали мога да давам частни уроци на деца и възрастни, при положение, че съм на 14 години? Предметът, по който мога да преподавам, е английски език - в момента изучавам C2 - но нямам сертификат, удостоверяващ доколко достоверен съм.
Имам много силно желание. Може би да преподавам в детска градина/читалище/домовете на учениците или пък направо в собственото си училище? Мога ли да получавам заплащане, и ако да, какво? Изискват ли се формалности и официални позволения от родители и други инстанции?
Нямам намерение да преподавам as a full-time job - да речем, след училище за няколко часа, уикенда и ваканциите. Имам много силно желание да помагам на хора и да споделя опита си. Мисля, че се справям доста добре. Засега съм помагал само на съученици и сестра ми, която е 10 клас. Помагал съм за олимпиади (аз самият се класирам винаги) и тестове. Имам учебници и за 11-12 клас - мога да преподавам и по тях.
Ще съм много благодарен за вашата информация, защото не мога да открия никъде такава!

Коментари

1.   На 14 години, с изрично разрешително от родител, има право да започнеш работа, но условията са доста ограничителни и работодателите избягват непълнолетни лица.

Проблемът е, че преподаването не е като говоренето/ученето/знаенето на нещо. В най-добрият вариант, при това ако знаеш езика като роден, на 16 години, може би, някой, от някъде ще те вземе като асисент, но след като си добре запознат с методиката на преподаване и учебния материал.

На 14 години, аз решавах домашни на други ученици и писах есета, за няколко невежи от по-горните класове. Пробвай така, като им искаш пари!

2.   Няма да бъде лесно, да навиеш някого да вземе те почасово срещу заплащане именно заради възрастта ти. НО може да потърсиш някакви стажове или доброволческа работа. Питай учители, организации като "Заедно в час" или разгледай платформата за доброчолци Timeheroes. Говори с учителя си по англисйки да асистираш с нещо или да препоадеш някой урок.

3.   Ами, не можеш да работиш като учител в училище или школа, защото за там трябва да имаш диплома, правоспособност и т.н. Можеш да пуснеш обява, че даваш частни уроци, въпреки че като видят, че си само на 14, малко хора ще ти се доверят. Съжалявам, но без диплома и 18 години е доста трудно. Ти можеш да си знаеш езика и като роден, но за да си преподавател се изискват и доста други качества. Не случайно за да си учител се изисква учителска правоспособност. Там се учиш как точно да подхождаш с учениците си, методи не преподаване, даже малко психология. Не става само със "знам английски". Да не говорим, че по закон на 14 можеш да работиш само с разрешение от инспекцията по труда. Та ако намериш някой по-закъсал съученик и го убедиш да ти плаща за да му помагаш с уроците, май само това можеш да правиш за момента.