Споделена история от Образование

СУ - азиатски филологии
Някой нещо да разкаже за азиатските филологии (японистика, кореистика, китаистика) и Южна, Източна и Югоизточна Азия в Софийския? Трудно ли се влиза, как е ученето, има ли реализация след това?

Коментари

1.   Oт личен опит мога да кажа,че в ЮИЮА се влиза що годе лесно.За филологиите ти трябва по-висок бал.Тъй като аз съм ЮИЮА бих казал,че откъм учене е добре(не те натоварват много ,поне досега,1 курс съм),а като реализация лично за мен ми се вижда по-добре от филологиите по простата причина ,че учиш от всичко по малко.
Поздрави!

2.   Трябва да можеш да пееш и да имаш музикален слух иначе не става.

4.   И трите езици са приложими в момента. Със сигурност ще намериш реализация, определено са търсени. На мен от изброените най ми харесва японският, но това е само мнение :)
Успех !

5.   Пак съм номер 1. Това което номер 2 приказва са пълни глупости. Корейският и японският не са тонални езици, следователно не ти трябва толкова много музикален слух. Китайският е тонален език и там вече наистина си е нужен музикален слух(аз го нямам и доста се зоря :Д), но като цяло не ти е нужен. Стига да имаш желанието да го научиш всичко е възможно. :)

6.   Влизането не е трудно, излизането обаче е. Мой познат с мъки ще се дипломира тази година - японистика. Изискват се присъствия и се пишат отсъствия като в училище. Връзките на СУ и университетите в Япония се влошиха доста в последните години и заминаването там да се учи е доста трудно и ако не успееш да отидеш там чрез университета какво следва? Завършил си японистика, но нямаш опит и практика. Заплатите с този език са много добри, но не се търсят много такива хора в България. Ако имаш финансови възможности да заминеш за Япония (например) след това и да завършиш някаква магистратура е ок, но трябва да целиш да се реализираш там, защото тук само този език няма да ти е достатъчен. (И сега като се замисля, казвайки "България" визирам "София", защото в другите градове е още по-абсурдно да си намериш работа с японски. Успех! :)

7.   До номер 1:
Здравейте! От няколко месеца търся усилено информация за ЮИЮА, но уви - не намирам (или поне не онази, която ме вълнува). Ще съм много благодарна, ако може да ми обясните горе-долу какъв бал се иска за прием. Също така на кое се набляга повече при обучението - икономика, политика или езици? Има ли възможност за изучаване на китайски и корейски едновременно? Къде е възможна реализация по-късно? Какво е личното Ви мнение за специалността?
Благодаря предварително!

8.   Към номер 7: Поне в първия семестър на първи курс се набляга на икономиката и на политиката ( главно на Източна Азия и малко за Югоизточна Азия), до момента не се намесвало при нас темата Южна Азия. Има вариант да учиш и двата езика, но уловката е, че трябва да се събере група. Специалноста не предлага само единствено езици от Източна Азия. Предлагат се индонезийски и виетнамски от страна на Югоизточна Азия, а Южна Азия се предлага изучаването на хинди.

9.   До номер 8: Много Ви благодаря за отговора! Наистина имах нужда от малко разяснение. Във времето изникнаха още два въпроса, на които се надявам, ако може да отговорите.
Първият е какъв бал се иска горе-долу за прием? Знам, че при кореистика, китаистика и японистика се изисква висок, тук по същия начин ли е?
Другото нещо е, че дълго време се чудех кое да избера - право или ЮИЮА. И двете покриват част от интересите ми. Подготвям се за изпитите, но все някое трябва да е първо желание. Спрямо наблюденията Ви, има ли възможност за реализация по специалността? Какви са бъдещите възможности? Знам, че с упоритост и (небезизвестния фактор) връзки човек може да се уреди каквото и да е записал, но все пак сигурно съществува разлика. Начела съм се на мнения от хора, които не са учили нито едното, нито другото, затова реших да се обърна към някой, който има реален поглед върху нещата.

10.   Здравейте, някой от вас кандидатствал ли е в азиатска специалност със сертификат и ДЗИ по български език?
Видях го че го има като вариант, какво ниво сертификат се изисква?
Мога ли с 4 по ДЗИ по български да вляза и сертификат?
Примерно в Японистика. Благодаря ви, ще се радвам някой ако ми отговори.

11.   Номер 10 за първа година СУ обявява кандидатстването със ДЗИ по БЕЛ и сертификат по японски, така че никой не може да ти каже. Колко теми ще пускаш още? Кажи, имаш ли сертификат по японски и с каква оценка?

12.   До номер: 11

Не, нямам сертификат. Затова питам дали е по-лесно. Иначе оценката ми е 4 на ДЗИ по български. Всеки пише, че кандидатстудентския по английски е труден и затова си помислих, че може би това е по-лесен вариант.

13.   От номер 10 до 11: Ами изкарай въпросния сертификат тогава. Но мисля, че ще отнеме време и щетрябва да кандидатстваш догодина. Тамън ще кажеш дали е лесно. (малко се съмнявам)