Споделена история от Образование

Маникюристка. Мнения?
Отдава ми се правенето на маникюр и педикюр. Рисувам много добре по ноктите на близки и приятелки. Доставя ми огромно удоволствие да творя и да правя ръцете на жените красиви. Решила съм да изкарам курсове за маникюр и педикюр. Има ли реализация в Германия като маникюристка и педикюристка? Информирах се за тукашното положение на тази професия. Плащат само на процент собствениците на салони и дори да си под наем в някой салон повече от 600-700 лв на месец не може да се изкарат. Има ли бъдеще в Германия тази професия? В момента уча и немски на курсове.

Коментари

1.   Здравей,

Не работя в тази област, но имам няколко приятелки, които се занимават с това в България и няколко в Англия. От това, което са ми казвали най- важното е са работиш за себе си. Тоест по-добре да си потърсиш салон където ще плащаш само наем за мястото, евентуално и малък процент, но основната сума си е за теб. Едната ми приятелка работи в малък град и изкарва около 2000 лева на месец, защото е много добра и има само още една маникюристка в града. Другата работи във Варна и пак от това се издържа. Не знам как е в Германия, но в Англия един маникюр е колкото в България само че в паунди. Това изглежда примамливо, но наемите, транспорта и квартирите са високи. Приятелките ми тук работят основно нещо друго 3-4 дни в седмицата и другите 3 обикалят и работят в домовете на клиентите.
Така че, ако можеш да намериш място в България, където да плащаш само наем за мястото, пробвай там първо. Така поне бих направила аз.

2.   Не знам за Германия, но в България дори се изкарват добри пари ако имаш име и си изградиш клиентела. Живея в Англия, тук такъв тип професии, по мое мнение, също са окей. Един бръснар ако взима по средно 10-15 паунда на подстрижка и му минат 10-20 човека на ден (зависи от местоположение и име разбира се), не са лоши пари това. Маникюристите са по-сходен начин, макар не винаги да имаш толкова клиенти и да отнема повече време, но разбира се цената на един маникюр ще е повече от една подстрижка. Така че ако е нещо, което те влече, вярваш, че си добра в него, и би искала да вършиш, действай. :) Успех!

3.   Благодаря за съветите, момичета:) ще изкарам курс и ще решавам после.

4.   Имам 3 приятелки в България, които се занимават с това. Две от тях знам, че взимат над 1000 лв, особено декември едната (доста ми е близка) каза, че е взела 1400.. Третата е собственик на самия салон и сигурно взима още повече.

5.   Не знам защо ти е чак до Германия да ходиш за това нещо. В България познавам достатъчно маникюристки, които работят за себе си и изкарват много добри пари. Конкретно за една се сещам, тя е от малък град, на 2 часа от София, има си салон под наем, а не знам дали не е и нейн. Работи иначе и като учителка. Тази жена има много клиенти, дори от София идват при нея да си правят маникюр. Един маникюр е 20-30 лева, отделно има и други процедури като поправки и т. н. Е, сметни - 1 човек - 20 лв. А тя на ден със сигурност има поне 5 клиента, тоест минимум 100 лева на ден. Купи си още един апартамент. Така че, според мен щом си добра, давай с курсовете и успех после с намирането на клиенти!! Няма по-яко нещо от това да работиш за себе си!!

6.   Здравей, аз проверих за Германия средно между 1400 и 1800 евро бруто, това е ок около 500-600 ще ти отиват за данаци. Ако си частник ще трябва на месец да плащаш 1000-1200 евро данаци, когато си болен получаваш само болничните, а те са малко и като си отпуска губиш пари. Предполагам, че и много салони разделят една работна позиция на 3 небен джоба, това допълнителна работа до 450евро на месец, която не се облага с данък, така търговеца вместо едно пълно работно място за което плаща соц. пакет придобивки назначава трима и плаща на всеки само 450те евро.
Ако живееш в голям град 1400 евро бруто няма да са ти достатъчни да наемеш сама апартамент, може да живееш във ВГ, т. е. стая от апартамент 300-500 евро. Яденето е евтино, пушенето много скъпо.
Общо взето при 1400бруто ще можеш на месец да спестяваш по 100-300 евро ако не пушиш.
Друго търси национално или международно призната диплома, може да провериш в интернет има и държавен сайт. Примерно аз имам курс по масаж изкаран и съм го работила в България 3 години, като тръгнах да превеждам дипломката излезе незаконна, е преведоха ми я ама според написаното съм по-скоро еротична масажистка. :D
А да и когато нямаш роднини или приятели при които да отидеш в Германия ти трябва адресна регистрация, за да кандидатстваш за работа, но за да наемеш квартира трябва да докажеш, че получаваш заплата и можеш да си я плащаш и е малко като омагьосан кръг. За започване на работа ти трябва и сертификат за говорене па езика В1 ниво. Дано да ти е инфото от полза.

7.   Имам приятелки, които работят като маникюристки в София. Не са под наем, а на 40% от оборота. Едната работи в Люлин, другата е в центъра. Да ти кажа повече от 500 лв чисто за тях на месец не могат да си докарат. И двете са способни момичета, с по 4 години стаж като маникюристки. Дори едната рисува изключително добре. Маникюристки се търсят много, но собствениците на салони предлагат или под наем или само % от оборота. Стоиш по 10-12 часа в салона за 500-600 лв чисто на месец. Може би ако собствениците дават минимална работна заплата 40 % от оборота ще има кой да им работи. Иначе ще се търсят постоянно и няма да има работна ръка. Ако искаш да си под наем ти трябват поне 2000 лв да си купиш материали, лакове и някои инструменти за да работиш под наем с хубави материали и лакове.
Така че бягай в чужбина, ако си решила и можеш. Тук да си маникюристка не е добре.

Ж. 29 г.

8.   Имам приятелки маникюристки. Правят маникюр, педикюр, изграждане и поддръжка на ноктите на ръцете. Работят в София. Едната е на Раковска в центъра, другите две са в Стрелбище и Люлин. Работят от 5 години и трите. Никакви пари не взимат. Събира им се по 600-700 лв на месец чисто. Не са под наем. Работят по 10-12 часа, като нямат всеки час клиенти, но стоят в салоните по толкова. Ако си под наем ти трябват начални пари от около 2500 лв за да си набавиш материали, инструменти качествени висок клас. Трябва ти собствена фирма, счетоводство и да си плащаш наем и осигуровки. И за теб накрая пак ще останат около 700 лв на месец. Неблагодарна работа е това в България. Не ти трябва да правиш това тук.

9.   Не знам как е в провинцията, но в София повече от 700 лева на месец няма да взимаш. Ще блъскаш по салоните на собствениците по 10 часа и то няма да имаш часове всеки час, но ще стоиш там. Ще ти плащат 40% от оборота. Тук в България ще се търсят и се търсят много маникюристки за нищо пари, а труда е ръчен и не е лесен. Бягай в чужбина, щом можеш. Тук е мъка. Няма да има маникюристки в България, защото нищо не се плаща за това. И собствениците на салони винаги ще търсят. Докато не се плаща минимална заплата плюс 40% от оборота щеняма да има кадри. Ще има текучество.

10.   Мило момиче, в България този труд се плаща много ниско. Ръчен труд, с елементи на творчество е. За млад човек 500 -600 лева на месец нищо не е, при това дишаш прах и химикали. Потърси реализация в чужбина. Тук ще си на работа по 12 часа и заплащането ще ти е безумно ниско. И под наем да си, същото ще е, защото имаш много разходи. Нямаш сметка да правиш това в България. Ако не си под наем положението е същото, малко по-зле.

Ж. 38 г, маникюристка

11.   №4 и №5 не знам какви са тези цифри, които цитирате, но истината е съвсем друга. Парите изобщо не са толкова. № 8, 9и 10 са реални в това, което са написали. Маникюристка , на 27 години съм.

12.   №5, със сигурност не си е купила апартамента твоята позната от маникюра на хората. Ако един маникюр е 30 лв, ако един педикюр е 40 лв. то това е цената, която плаща клиента, но ти забравяш, че има разходи за материали (а те са скъпи, ако са висок клас и ако са качествени, дори са доста скъпи), има разходи за инструментите, има разходи за наем, за счетоводството, данъци на фирмата която е твоя (без фирма не можеш да работиш под наем за себе си), за ток, вода, за осигуровки и всичко това, ако работиш за себе си. Така, че и да е изкарала 20 лв от един маникюр сметни колко ще са чисти за нея. А ако не работи за себе си и работи в някой салон на процент, който е от оборота, положението е малко по-зле. Каквото и да смятате крайната сума, която печели една маникюристка (за София говоря) е около 700 - 800 лв ако е под наем и около 500-600 лв ако не е под наем и работи на процент. Като се има предвид, че е добра в това, което прави и има стаж поне 2 години. Ако може авторката да заминава за чужбина и там да се реализира ще е добре. Тук тези услуги се плащат ниско. Ръчният труд в тези услуги не е оценен.

В.

13.   Аз имам една приятелка, която е маникюристка. Има фирма. Изкарва около 1300 лв всеки месец - поне така казва. Има стаж около 10 години.
Явно всичко си зависи от местоположение, години стаж, клиенти, зависи от това какво искат клиентите, какво си правят.
Всичко е относително.Има маникюристки, които изкарват добри пари.

14.   Номер 2 - не работя като маникюристка в Герамния, но съм с частна фирма - къде ги видя тези данъци - 1000 - 1200 €? И интересно откъде ги получавах тези болнични, когато си с частна фирма. Аз имам допълнителна осигуровка, но и там болнични след 42-я ден. Момиче, работа има. Най-добре със собсвена фирма. Моята маникюристка си работи в малко салонче в собствената си къща. Само от мен изкарва около 140 € на месец. И още нещо - от години ходя там - фактура не съм видяла. касовите апарати не са задължителни. Изкарай непременно и курс за педикюр. Има хляб в тази работа, учи езика и следвай мечтите си. Успех ти желая.