Споделена история от Образование

Чувствам се в безизходица
Здравейте, пише ви една тъжна студентка. Вече съм трета година и съм в един курс с най-лошите хора, които мога да познавам и които могат да съществуват. По принцип сме 20 човека и сме като един клас. Това прави нещата още по-трудни за мен. Аз съм много чувствителна. Когато бяхме първи курс още в началото ме усетиха, че съм добра и съответно започнаха да ми се подиграват, след това се отдръпнах, не можех да търпя това отношение. Започнах да движа сама. Бях се сближила с една колежка, обаче тя беше в другата група. Тази година станахме много близки, ходим заедно на практика и на лекции. Тя преди ходеше с едни от нейната група, но въобше не ги харесваше и постоянно ми повтаряше, че не ги понася, тези същите не се харесват с мен. Преди 2 дена се скарах със същите тези в чата, всички ми се нахвърлиха, почувствах се ужасно. Казах и за това, но тя ми каза, че не знае какво да каже. Попитах я, нали виждаш, че не съм виновна, а тя ми отговори, че и двете страни сме виновни, точно в такъв момент, в който очаквах утеха и разбиране. Точно в този спор тази, с която ходеше преди я беше поласкала, че е много добра и чиста душа, и може би затова така се промени мнението и. Тя сравни нашето приятелство с това с тази от другата група, което ме разочарова много. Тя на мен споделя проблемите и, мен натоварва. Станах и аз по-студена и днес ме отбягваше, когато се прибирахме ми разказваше за мъките и по бившия и, но вече отказвам да приемам проблемите и присърце, както правих до сега. Много съм сама. Постоянно се заяждат с мен, независимо дали на живо или в чата. И нямам подкрепа. Не мога повече. Искам да прекъсна, а нашите ме спират, не знам какво да правя..

Коментари

1.   Аз прекъснах университета ,точно заради това.Някакси неуспявах да се сприятеля с другите.Запознах се със всички отначалото ,ходихме на кафе ,но дотам беше.Не бях чак толкова разкрепостена откъм разговори .Всеки е ходил някъде,знае нещо,знае какво да каже,знае как да се избазика и всички да се смеят.Аз съм си такава,скромна,добра ,ако някой ме попита нещо отговарям,не мълча.Къде греша не знам.И за това,че не си намерих дружка и се чувствах изолирана,прекъснах. И да знаеш,много ама много голяма грешка.Сега съжалявам,вече да бях завършила.Сега съм на 25 почти без образование и какво?Събирам смелост да записвам пак,защото разбрах колко глупаво съм постъпила!Не го прави !

2.   И какво, авторка, ще се предадеш само заради онези хора? Според мен е по-добре добре да си довършил следването. Трета година си, малко остана до финала. Ако трябва мини в задочно, но не се предавай! Не позволявай да ти съсипят бъдещето. Университета не е място за намиране на приятели и ходене на кафета, а мястото в което се квалифицираш и подготвяш за живота. Аз също съм имала колежка, която постоянно се оплаква, изтърпях я до трети курс. Сега не си говорим, дори не се поздравяваме. Сама взех решението да прекъсна контакт с нея. Научих много важни уроци, макар и по гаден начин. Един от тях е, че има осилни хора, които само те товарят с проблеми и търсят съжаление. Тези хора трябва да се избягват, защото проблемите им се стоварват много често и върху теб! Колкото и да е трудно стисни зъби, намери си други приятели извън кръга на колегите си и не общувай много с тези интриганти. В началото ще е трудно, но повярвай от опит ти го казвам нещата ще се оправят! Успех!

3.   Филология в СУ ли учиш?

4.   Не се предавай! Както казаха по-горе - още малко остава. И още нещо - колкото и време да продължават лекциите - тези хора са просто колеги. Може да се виждате всеки ден през семестъра, но дотам. Не са нито твое семейство, нито някои с които е задължително да сте приятели. Гледай си живота, просто добавяш тези хора в графа "неприятност, която трябва да изтърпя" и продължаваш напред.

5.   Не съм авторката, но ще се обърна към номер 3.
Стана ми интересно защо питаш дали учи филология точно в СУ, понеже уцели точно в десетката в моя случай.
За втора година съм в СУ, пак западна филология първи курс, както първата и отново повечето от хората там са ужасни. Не знам в мен ли е проблемът, аз ли не мога да се сработя с тях или просто като влязат във филологическа специалност, всички се мислят за голямата работа и стават адски надменни?
Мен именно това ме спира да уча филология. Истински ад е да прекарвам упражнения с подобни хора цял ден, че и седмица, а какво остава за цели 4 години..

6.   Съгласна съм с номер 2.
Разбирам те напълно, защото съм в подобно положение само дето не ме мразят, а просто не ме включват.
Училището, университета и работното място са местата, където можеш да създадеш приятелства, но това не е главното.
Образовай се. Продължавай, ако ти харесва това, което учиш и пътят по който си тръгнала. Животът е такъв - гаден. Все ще ти се налага да си около хора, които не са ти чак толкова приятни - крайно време е да го осъзнаеш, все пак вече си зрял човек, който трябва да може да се справи самостоятелно.