Споделена история от Образование

Ветеринарна или хуманна медицина?
Здравейте, в момента разглеждам различни варианти за реализация в сферата на здравеопазването и искам да чуя вашето мнение относно ветеринарната медицина(следване и реализация в България и Германия).
Преди това има няколко постта обсъждащи хуманната, но никъде не се сравняват двете специалности.
-До каква степен е засегнат семейния живот от професионалния? Има ли дълги/късни дежурства както при лекарите?
-Колко добре платени са ветеринарите в различните области(стопанство, т. н. )?
-Има ли търсене на пазара?
-Кои специализации са най-престижните/най-трудните?
-Предимства/Недостатъци пред хуманната медицина?
-Бихте ли препоръчали добри университети в Германия, Австрия и България?

Ще бъда благодарна за всичко, което споделите от личния си опит и наблюдения! :)

Коментари

1.   Аз мисля че зад избора между двете стои не осъзнаваната разлика в отговорността (макар и да звучи повече от ужасно, все пак едно е да убиеш човек, друго е животно, да звучи ужасно и знам, че всеки, който иска да стане лекар иска да помага, а не да убива) и второ в България по-лесно се влиза ветеринарна медицина, може и с матура. Изпитите по хуманна медицина са тежки - за София. За чужбина нямам представа, но все пак хуманната е много по-добре платена, можеш да се развиваш в различни области, докато вет по-скоро един човек за всичко. Можеш да правиш много повече пари с хуманна медицина - пример естетична хирургия, дерматология. Хуманната медицина, не винаги означава късни, нощни дежурства. Смятам, че там има място за всеки. Някои познати са избрали ветеринарната само защото едно животно(от компаньоните) не може да мирише така както човек и защото обичат животните и не понасят хората. Но според мен ако станеш вет ти пак ще трябва да се занимаваш с хората, собственици на животните.