Споделена история от Образование

За какво?
Здравейте, пише едно момиче, което е в последните месеци на 11 клас. Ще започна от там, че като малка винаги ми е било казвано, че трябва да се учи и получават високи оценки. Винаги съм следвала тази философия стриктно през всичките тези години. Само аз си знам колко безсънни нощи и притеснения съм имала заради училище. Предпоследен клас съм и вече ми е писнало от всичко това. А ме чака и висше... Имам чувството, че ще съм толкова обезсърчена да уча, че ще е много тегаво, тъй като съм се запътила към чужбина, а там нещата стават с много учене. Просто не знам какво да правя. Ако можете да ми дадете съвет какво да правя ще съм Ви благодарна!

Коментари

1.   Най-хубаво ще е да си намериш мъж и да създадеш семейство.

2.   Каквото и да правиш в този живот, трябва да го правиш за себе си и то с пълното ти желание. Ученето наистина ще ти помогне, но това става ясно след завършването. Аз 12 години си мислих, че никой никога няма да ме попита за тригонометричните функции, но по-късно разбрах, че изобщо не става въпрос за функциите, а за това, че съм развивала паметта си с години. Между другото, още първи курс в университета ни попитаха за тригонометричните функции и се оказа, че са приложими в някои области. Не е нужно и на теб да ти потрябват, но е възможно.

Спри да учиш по цели нощи, така нищо няма да направиш. Насила можеш да зубриш, но не и да учиш. Забрани си да четеш след 20ч.. Първо, че е вредно за зрението и второ, че е доказано, че човек претовари ли се, паметта му не работи в негова полза. Отделяй повече внимание на предметите, които са ти интересни. Вероятно точно с тях ще продължиш да се развиваш. Когато имаш желание, тогава ще достигаш истински постижения. Насила- никога. Сядай, прочитай урока по един-два пъти, напиши си домашните, но не се претоварвай излишно с допълнителна работа. Ако не запомниш нещо днес, ще го прочиташ по един път всеки ден и ще го запомниш постепенно. Давай си време да запомняш информацията и да си развиваш темите. Не учи деня преди теста или изпитването, започни няколко дни предварително, без да си даваш излишен зор и да се стресираш. Пак ще си научиш уроците, просто няма да го направиш с усещането, че времето те притиска и ти се мъчиш излишно. Казваш, че не ти се учи, но искаш да заминеш да учиш в чужбина. От какъв зор? Там образователната система е по-различна и през целия семестър се възлагат задачи, подобни на курсовите работи тук, като същевременно студентите са по-активни по време на преподаването на някоя тема. Чудесно, но не и ако вече си се уморил да учиш. Дай си една година почивка, в която можеш да работиш, да излизаш с приятели, да изпуснеш малко пара, докато периодично се подготвяш за приема. Не може да заминеш на хиляди километри за да учиш, без да имаш желанието да учиш. Че ти там ще полудееш, ще се разболееш от нерви. Първо си намери мотивацията, а после върви напред. Гарантирам ти, че часовете прекарани над учебници си струват, но не и стресът.