Споделена история от Образование

Какво е "Държавна поръчка"?
Здравейте!
Може би въпросът ми е наистина смешен отстрани,но ако мога да се оправдая-сега съм в 11 клас и ве още не съм наясно с някои и други неща.
Та...наскоро разбрах за този тип студенти и искам да попитам:

1.Какво означава "Държавна поръчка"?
2.Как може човек да учи по тази поръчка,тоест да се възползва от нея(съжалявам,ако не съм се изразила правилно)?

Коментари

1.   Държавна поръчка означава да НЕ плащаш обучението си (пак е платено, но са редовните такси, например 500 лв., а не 1500лв.) Влизаш е сайта на университета където искаш да учиш и разглеждаш менютата, млад човек си ще се ориентираш.
Какво ти харесва, кой предмет в училище ти се отдава, профилирана ли е гимназията ти? Разкажи и ще ти помогна повече.

2.   В държавните университети се влиза с държавна поръчка, което означава, че държавата поема по-голямата част от изплащането на обучението ти, а ти плащаш останалото. Има и платено обучение, където ти плащаш абсолютно всичко, но местата са най-много 2-3.

3.   Държавна поръчка означава, че държата поема част от таксата ти за обучение в дадена специалност.
Примерно - Започваш да учиш специалност Информатика в СУ. Ако се разровиш достатъчно, ще отркиеш че такста на семестър, за да учиш тази специалност е примерно 1800 лева.
Но ти плащаш само 400 лева. Държавната субсидира образованието ти. Държавата е решила, че тази специалност и специалистите, коит успят да я завършат са важни за развитието и оцеляването на странта ни, следвотелно "поръчват" на университетите, да подържат определена бройка, като заплащат за това, защото не всички млади хора, могат да си позволят по 4000-5000 лева на година, за да се обучават.
Когато една специалност е субсидирана по този начин, ние я наричаме "държавна поръчка".

"Как може човек да учи по тази поръчка, тоест да се възползва от нея"

Като покриеш условията за прием в дадената специалност. Едно от основните искания е, да имаш успешо положени матури, но често се изискват и допълнителни изпити, защото кандидатите са повече от свободните места.
Ако униеврситетът реши, то ще те допуснат до дадената специалност.

* Семестър в университета, е като

4.   "Държавна поръчка" - това са специалности, при които държавата финансира университетите при обучението на студентите. Естествено остава някаква такса, която се заплаща от студентите, но е значително по-малка от такава, ако се обучаваш изцяло " платено "

Университетите издават " справочници", там е отразено какви специалности се изучават, дали са държавна поръчка, или са платени. Но има има и специалности - обявяват се 10 места държавна поръчка и 10 места платено. Като си подаваш документите отразяваш какво искаш да изучаваш и те класират по тези желания. Ако не искаш да учиш " платени дисциплини ", няма да ги попълваш в документите.

Намираш си справочник на университетите които те интересуват , може да ги има и онлайн - потърси. Предполагам ще може да се намерят и телефони за информация на съответните университети, където може да получиш инфо " от извора ". Потърси сайтовете на университетите

5.   При държавната поръчка семестриалните такси са в пъти по-ниски от платеното обучение. На практика и двете са платени, разлика има в сумите. Кандидатстването си е с изпити или резултати от ДЗИ.

6.   http://spodeli.net/17/story-124640.html
И това всичко с едно търсене в гугъл, какъв студент ще ставаш щом и това не можеш да намериш сам...

7.   Означава да учиш във всеки университет, който не е частен. Има много такива. Тоест държава плаща част от таксата ти. Вместо да ти е 1000-1500 лв ти плащаш само 290 до 550 лв в зависимост от специалността и университета, а държавата плаща останалата сума.

8.   Държавна поръчка означава, че държавата е преценила, колкото и смешно да изглежда с това държавата, по-скоро някой експерт е преценил, че в момента България се нуждае от 500 лекари (примерно, може да е и друга професия). И съответно се обявява прием за 500 човека в различни университети в цялата страна, които искат да учат за лекари. Има си приемни изпити и се класират 500-те човека с най-висок бал. Ако ти не си сред тях, но въпреки всичко много искаш да учиш медицина, имаш два избора.
1. Подготвяш се много добре и на следващата година пробваш пак.
2. Приемат те в тъй нар. "платена форма" т. е. държавата не плаща за обучението ти, а всичко си го плащаш ти. Е и бройката за "пратената форма" не е безкрайна, но е да кажем още 100 човека.
Разбира се това е само пример за да разбереш за какво става дума. Може да не е медицина, може да е право, може да не е 500, а друга цифра и т. н.
Идеята е, че се определя определен брой места за първокурсници по съответната специалност и ти трябва да си с достатъчно добър резултат от матурите или от приемния изпит, за да се класираш за някое от тези места. Разбира се, системата е малко по-сложна, има допълнителни класирания, различен бал в различните университети и т. н., но това е основното. Някакъв експерт е решил, че на България и трябват определен брой специалисти по нещо си и съответно е обявен прием за толкова човека. Ако в момента, да кажем има недостиг на лекари, се обявява по-голяма бройка за прием на студенти по медицина, за сметка на това има твърде много икономисти, за това намаляват броя на местата за студенти по икономическите специалности. Е, в тази сметка не включваме частните университети. Там броя на студентите се определя от ръководството на съответния университет, но пък там няма "държавна поръчка", а цялото следване си го плащаш ти.

9.   Да те приемат в даден университет чрез държавна поръчка означава че част от обучението ти се покрива от държавата. Въпреки това трябва да доплатиш за да имаш заверен семестър.

Студент от СУ

10.   Право на държавна поръчка имаш веднъж, напр. ско си завършил една магистратура държавна поръчка, следващата си плащаш ти.

11.   Здравейте, видях тази тема, 11 клас съм и започнах да се интересувам от прием и т.н. и се натъкнах на тази тема. Може би малко късно, но ще попитам дали някой знае критериите за тази държавна поръчка и къде мога да се запиша.